Kabinet staat onder druk om Nederland wat lucht te geven Na forse inhaalslag komt nu 5C 4 CORONA INENTINGEN In Nederland is gisteren de miljoenste coronavaccinatie toegediend. Het bereiken van die mijlpaal heeft ons land nagenoeg volledig te danken aan het vaccin van Pfizer-BioNTech. Waar zij leveren, stellen andere farmaceuten tot nu toe teleur. Het kabinet had gezegd dat de avondklok de eerste co ronamaatregel was die weer geschrapt zou wor den als het aantal besmet tingen dat toeliet. Maar nu kiest het kabinet toch voor het onderwijs. Door de middelbare scholen vol gende week weer te ope nen zal het aantal besmet tingen onherroepelijk ver der oplopen, hebben de deskundigen van het OMT al becijferd. Door de avond klok nog even in stand te houden, hoopt het kabinet dat dat aantal toch binnen de perken blijft. En zo laveert het kabinet verder tussen alle tegenval lers door in de aanhou dende coronacrisis. Het aantal besmettingen loopt al weer een paar dagen op. Gisteren meldde het RIVM ruim 4700 nieuwe besmet tingen. Dat is volgens mi nister Hugo de Jonge (Volksgezondheid) nog niet alarmerend. Maar de derde golf komt er aan, zei hij vrij dag. ,,We weten alleen niet wanneer en hoe.'' Eventu ele versoepelingen kunnen daarom slechts 'stapje voor stapje'. ,,Als we te grote stappen zetten, krijgen we over een maand spijt.'' Verlengd De Jonge en premier Mark Rutte hebben morgen avond op de persconferen tie dan ook weinig positief nieuws te melden. Het overgrote deel van de hui dige coronamaatregelen wordt verlengd na 2 maart. Dus dichte horeca, dichte winkels, zo veel mogelijk thuiswerken en minimaal bezoek thuis. Maar Rutte en De Jonge weten ook dat de spankracht van de sa menleving afneemt. Uit een peiling van onder zoeksbureau I&O blijkt dat het aantal N ederlanders dat de lockdown wil versoepe len in drie weken tij d is ver dubbeld van 21 naar 45 pro cent. Bijna een op de tien Nederlanders vindt dat alle maatregelen van tafel moe ten. Vakministers krijgen de ene na de andere belangen organisatie over de vloer die aandacht vraagt voor de problemen onder haar ach terban. Zo klaagden de middelbare scholen vorige week over de leerachter- standen en over het toene mende aantal jongeren dat kampt met neerslachtig heid. Kopje-onder Winkeliers geven aan dat zeven op de tien kopje-on der dreigen te gaan. Ho- reca-ondernemers komen niet met bemoedigender cijfers. ,,We zijn er allemaal helemaal klaar mee'', zei Rutte afgelopen weekend over de coronamaatregelen. ,,En zodra het kan, gaan de regels echt overboord.'' Alleen: het kan nog niet. En dus moeten Rutte en De Jonge weer vragen om geduld van de samenle ving. Ter bemoediging ko men er al wel een aantal versoepelingen, als een lichtje dat het kabinet biedt in de duisternis. Mogelijk mogen ook de kappers weer open, net als het middelbaar beroepson derwijs. En misschien ook dat winkels klanten mogen ontvangen op afspraak. Of dat vanaf april weer mond jesmaat publiek in theaters, stadions en bij congressen wordt toegestaan. Zeker is dat allemaal nog niet en als het gebeurt ook slechts mondjesmaat, waarschu wen bronnen rond het ka binet. ugo de Jonge van Volks- id bevestigde in een vi- ap dat ergens in Ne- teren het miljoenste coronavaccin een bovenarm in is gegaan. Daarmee zijn overigens nog geen miljoen mensen gevacci neerd: sommige Nederlanders hebben hun tweede prik al gehad. ,,Dit konden we alleen bereiken dankzij de tomeloze inzet van heel veel mensen. Heel veel mensen dragen hun unieke steentje bij'', zei De Jonge, die hoopt dat half maart de grens van twee miljoen prikken geslecht zal worden. ,,Op naar het volgende miljoen.'' Na de uiterst trage start van de vaccinatiecampagne is de miljoen ste inenting hoe dan ook een mijl paal. Nederland begon als laatste EU-land met vaccineren, en bun gelde daarna nog weken onderaan de internationale vergelijkings lijstjes. Het kwam het kabinet en minister Hugo de Jonge van Volks gezondheid in het bijzonder op felle kritiek te staan. Achterstand op middenmoot Nu begint het aantal prikken dat is gezet dus eindelijk ergens op te lij ken. In de overzichten van Our World in Data, dat de inentings- Opgetelde vaccinatiedoses NL prestaties van landen bijhoudt, heeft Nederland nog wel een ach terstand op landen onderin de Eu ropese middenmoot, zoals België, Frankrijk, Oostenrijk en Tsjechië. Maar dat zou ook een admini stratieve oorzaak kunnen hebben. Our World in Data gaat uit van ge registreerde vaccinaties. Omdat de registratiesystemen van Neder landse zorginstellingen en huis artsenpraktijken nog niet gekop peld zijn aan het centrale registra tiesysteem van het RIVM, is niet precies bekend hoeveel prikken er daar zijn toegediend. Het RIVM maakt een 'rekenkundige aan name' van het aantal vaccinaties in de zorginstellingen en bij huis artsen. Maar die schatting van ruim 200.000 inentingen, een vijfde van het Nederlandse totaal, wordt door Our World in Data dus niet meegenomen. Overigens blijven koplopers in het vaccinatieklassement zoals Is raël en het Verenigd Koninkrijk ver uit zicht. Die landen hebben dankzij een andere vacci natiestrategie al veel meer inwo ners ingeënt dan de EU-landen. Pfizer-BioNTech De miljoen coronavaccinaties in Nederland mogen bijna volledig op het conto worden geschreven van Pfizer-BioNTech, de Ameri kaans-Duitse combinatie die te kende voor het eerste in de EU goedgekeurde coronavaccin. Pfi- zer-BioNTech begon eind decem ber met het leveren van hun mRNA-vaccin aan ons land, in middels staat de teller al ruim bo ven het miljoen. Waar Pfizer op een kortstondige dip in januari na zijn afspraken nakomt, is het met de andere goedgekeurde coronavaccins be helpen. Moderna bijvoorbeeld zou al niet veel leveren in het eerste kwartaal, 400.000 doses. Maar nu blijkt dat van de komende week beloofde 140.000 doses er slechts 72.000 naar ons land zullen ko men. De Amerikaanse farmaceut heeft beloofd de tegenvallende le vering in maart goed te maken, stelt een woordvoerder van het ministerie van Volksgezondheid. AstraZeneca stelt teleur Ook AstraZeneca, het vaccin waar zoveel van verwacht werd en dat door de EU-landen als eerste werd aangekocht, stelt wat geleverde aantallen betreft tot nu toe danig teleur. Eind januari maakte de Brits-Zweedse farmaceut plots be kend in het eerste kwartaal 60 pro cent minder te leveren dan be loofd. Uiteindelijk lijkt dat nog minder te worden. Waar aanvan kelijk op 4,5 miljoen doses werd maandag 22 februari 2021 GO De politie stopte gisteren een feest met 500 mensen in het Amsterdamse Vondelpark. foto anp Scholieren op de middel bare school mogen zich verheugen op goed nieuws dinsdagavond. Maar verder heeft het kabinet weinig prettige tijdingen te brengen. Hans van Soest Den Haag Nederland bereik e If ris van Mersbergen Toegediend per 100 mensen Europa 6 Duitsland 5 België 4 3 2 Wereld 1 0 24 30 4 9 14 20 jan jan feb feb feb feb BRON: OUR WORLD IN DATA B E 6

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 4