m Meer adopties door corona 8 ZEELAND ADOPTIE KIPPEN Legkippen leven een kort en ellendig bestaan. Na een aantal jaren worden ze afgedankt, en eindigen bij de slacht. Terwijl ze na hun werkjaren juist graag genieten van hun vrijheid. Dat kunnen ze bij Sarisca Hoogerbrugge uit Ede. In haar achtertuin. Ede i erst waren het kleine zie lige beestjes, gehavend en met kale plekken, en had den hier en daar een paar I sprietige veren op hun uitgemergelde lijfjes. Door alle stress waren het gekke kale beestjes op twee poten. Nu scharrelen 'de drie dames' kakelend in de achtertuin van Sarisca Hoogerbrugge, en zitten ze weer vol in de veren. Hoogerbrugge adopteert regelma tig kippen van Red een Legkip, een organisatie die afgedankte kippen uit de bio-industrie een mooi leven wil geven. Legkippen worden vaak na een aantal jaren naar de slacht ge bracht, als ze niet meer genoeg eieren produceren. De prijs die de kippen boer krijgt voor de kip, betaalt de or ganisatie, zodat ze hun laatste jaren nog als 'echte kip' kunnen leven. ,,Ze hebben vaak nog een aantal prachtige jaren voor zich'', vertelt Hooger- brugge. De liefde voor dieren en de natuur zit er bij Hoogerbrugge vanaf jongs af aan in. Ze groeide op bij de boerderij, in de buurt van Rotterdam. Vroeger had ze een opleiding tot dierenart sassistente gevolgd. Maar het vinden van een betaalde baan in zorg voor dieren lukte niet. De liefde voor die ren raakte absoluut niet bekoeld. ,,Ik ben wijkhoofd voor de Dierenbe scherming in Ede, maar wilde toch iets meer doen dan coördineren, en geld doneren.'' Thuis viel de naam van de organi satie Red een Legkip een keer. Niet veel later werd ze op haar vijftigste verjaardag verrast met geadopteerde legkippen. Inmiddels zijn deze kip pen het vierde koppel. Sindsdien kan ze niet meer zonder. Bange vogeltjes ,,Het stelletje dames dat ik nu heb was het meest toegetakeld. Ze zagen er eigenlijk niet uit. Sinds ze bij ons in de tuin scharrelen hebben ze weer een prachtig verenkleed, en weer wat vlees op hun botten. Het waren bange vogeltjes, die nu ontzettend nieuwsgierig zijn, en ook op mij als verzorger gericht zijn. 's Ochtends zitten ze echt op me te wachten, en kan ik ze zelfs aaien.'' Als Hoogerbrugge de tuin in loopt weten ze al hoe laat het is. Nieuws gierig rennen ze naar haar toe, en be ginnen hard te kakelen als ze zien dat er iets lekkers wordt uitgestrooid. Hier en daar wordt er wel een 'corri gerende pik' uitgedeeld als de ene kip iets weggrist voor de snavel van de ander. ,,Dat hoort er ook een beetje bij'', zegt Hoogerbrugge lachend. m -Li 1 S' -V- >- ,,Vooral bij die ene kip met een kort staartje'', wijst ze aan. ,,Dat is een pit tige tante.'' Haar drie dames hebben geen naam, maar ze kan ze al wel goed van elkaar onderscheiden. ,,Ze zijn sinds hun komst bij ons zo ver anderd. Met heel weinig middelen zijn ze al tevreden. Ze kunnen genie ten van de zonnestralen in de tuin, en zitten veilig in hun ren. Daar word ik ook weer blij van.'' Natuurlijk is het niet hetzelfde als een huisdier, zoals een hond of kat, legt Hoogerbrugge uit. ,,Maar daar doe ik het ook niet voor; ik wil dat ze een kipwaardig bestaan hebben, en doen wat ze het liefste doen: de hele dag scharrelen en buiten lopen.'' Beestenboel Stiekem wil Hoogerbrugge nog wel meer dieren adopteren. ,,Maar ons huis zit inmiddels wel aardig vol, met een adoptiehondje en twee katten uit het asiel. Het blijft bij ons altijd een gezellige beestenboel.'' 's Ochtends zitten ze echt op me te wachten maandag 22 februari 2021 ZV Afgedankte legkippen krijgen weer een 'kipwaardig' leven Romee Boots - iw. -- - T- - «—--a-. Inmiddels hebben de kippen weer een vol verenkleed. - Sarisca Hoogerbrugge Sarisca Hoogerbrugge uit Ede adopteert afgedankte legkippen. FOTO'S HERMAN STÖVER Volgens de organisatie Red een Legkip, die legkippen redt van de slacht, leven er in totaal onge veer 46 miljoen legkippen in Ne derland. Deze kippen hebben amper ruimte voor zichzelf, en zien in hun leven niet of nauwe lijks daglicht. Sinds de coronacrisis zijn er veel meer legkippen geadopteerd. Mensen zijn meer thuis, en willen toch graag een gezellig maatje, vertelt Anoeska van Brenk. Ze startte in samenwerking met de organisatie een kippenasiel in Ochten. „Hoewel we het idee hebben dat met name honden en katten gericht zijn op hun baasje, zijn ook kippen dat. Som mige kippen kunnen zelfs enorme knuffeldieren worden.''

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 48