SMWO leert vrijwilligers beter communiceren SCHOUWEN-DUIVELAND 5 SIL VAN MIL FACEBOOK ALS ETALAGE Een aap om meteen verliefd op te worden. Door het goud sprankelend licht op z'n handen en gezicht, lijkt de chimpansee zo uit zijn antieke lijst te kunnen stappen. „Vanochtend toevallig verkocht", zegt Sil van Mil met ingehouden trots. Wat doe je als kunst schilder wanneer je in coronatijd bij ge brek aan exposities nauwelijks je huis nog uitkomt? Juist, je voert de eigen productie even lekker op, met Facebook als etalage. Ganzen en kreeft op ver weerd plaatstaal, nog een chim pansee op loodzwaar eikenhout en een metersbreed inkijkje in een oerwoud vol bontgekleurde vo gels, sieren woonkamer annex ate lier in Ellemeet. Het één af, anderen wacht nog wat verfijning waarvan alleen de schepper vindt dat ze nodig zijn. Om het resultaat nét een beetje beter te maken. Quarantainekunst van hoog niveau, extra bijzonder door het materiaal dat Van Mil meer en meer gebruikt om op te schilderen. ,,Oud staal of hout leeft. Daaraan kan je zien dat het écht mijn werk is en niet één of andere print uit China", zegt ze. ,,Ik schilder elke dag, maar ik merk wel dat ik een drive moet hebben om ergens naar toe te wer ken. Zoals het er nu naar uitziet, krijgen we in juni toch weer een Kunstschouw, op een aangepaste manier. Maar stel dat de Kunst- schouw de komende vijfjaar door de corona niet door zou gaan, dan werkt dat op mij wel remmend. Ik ben niet zo'n kunstschilder die puur voor zichzelf schildert en dan met duizend schilderijen op zol der blijft zitten. Ik ken ze wel. Uit eindelijk wil je toch horen wat an deren van jouw werk vinden. Net als een muzikant, lijkt mij. Wan neer je eten hebt gekookt, is het ook fijn als iemand zegt dat het lekker was." Dus verzint de Ellemeetse kun stenares een list om de lust voor het schilderen te blijven prikkelen én ook nog eens liefhebbers van schilderkunst te bewegen tot een rondje lopen of fietsen. Naar Am sterdams voorbeeld organiseert Uiteindelijk wil je toch horen wat anderen van jouw werk vinden Van Mil een kunstspeurtocht in Zierikzee en Renesse. De bedoe ling is dat achter zo'n dertig ramen werk komt te hangen van verschil lende kunstenaars. Deelnemers aan de speurtocht krijgen een plat tegrond mee, waarop de locaties globaal staan ingetekend, inclusief de bijhorende afbeelding waar ze naar op zoek moeten. Blijven doorzoeken ,,De truc is dat de schilderijen niet dicht bij elkaar komen te hangen. Zo ben je een tijdje zoet om alles op te sporen en tegelijkertijd bui ten even lekker in beweging. Ik had in Amsterdam onder meer een klein schilderijtje met ganzen weggehangen bij een particulier woonhuis. Dat was blijkbaar heel moeilijk te vinden", lacht Van Mil. ,,Maar dan blijf je toch doorzoeken tot je ook ddt hebt gevonden. Dat is het doel! En voor de deelne mende kunstenaars is het een heel leuke manier om hun werk toch nog aan publiek te laten zien, nu dat publiek niet naar de galeries en ateliers kan komen." Van Mil hoopt de speurtocht in de loop van de volgende maand te kunnen uitzetten en voor die tijd zo veel mogelijk folders met plat tegrond te verspreiden onder de inwoners van Schouwen-Duive- land. ,,Zo heb je ook zonder hond een doel om een flink stuk te gaan wandelen." De wijze aap licht op wanneer zijn bladgouden achtergrond een zonnestraal vangt. Aan zijn lijf geen polonaise. Hij hangt straks stilletjes te schitteren in zijn nieuwe huis. Ali Pankow Zierikzee Duidelijke boodschappen en hel dere richtlijnen zijn van het groot ste belang, vindt SMWO-mede- werkster Marianne Ketting. ,,Kijk maar naar de huidige coronamaat regelen hoeveel discussie die kun nen opleveren als iedereen maar wat roept.'' Ketting is leidster bij de workshop 'Weerstand en motive rende gespreksvoering'. ,,Jaren ge leden gaven we die workshop ook een paar keer. Daarna bleek de be langstelling wat minder, maar nu blijkt er weer behoefte aan. Bij het SMWO in Goes was de intekening al snel vol. We verwachten dat dit in Zierikzee ook zal gebeuren'', zegt Ketting. Twee kanten Zij benadrukt het belang van com municatie en het besef van je eigen rol daarin specifiek in het vrijwilli gerswerk, waarin geen sprake is van hiërarchie zoals in het bedrijfsle ven. Door middel van oefening en theorie wil zij de deelnemers aan de workshop inzicht geven hoe hun eigen gedrag en wijze van communiceren kan bij dragen aan een gesprek zonder weerstand. ,,Wat zeg je en wat zend je uit? Besef goed op welke wijze je een bood- Besef goed op welke wijze je een boodschap brengt schap brengt. Doe je dat met een glimlach en op de juiste toon? Dat dien je je af te vragen'', legt Ketting uit. Volgens haar gaat het bij com municatie altijd om twee kanten. Immers ook de ontvanger kan een boodschap anders opvatten dan in feite is bedoeld. Ketting: ,,Het is van belang dat je altijd checkt of je eigen interpretatie wel klopt. Dat heb ik zelf ook ervaren. Soms interpre teerde ik negen van de tien dingen die gezegd waren anders dan ze in feite waren bedoeld. Altijd goed checken dus of wat jij meent dat er is bedoeld wel klopt.'' Met besef van goede communica tie kan volgens Ketting voorkomen worden dat mensen onnodig afha ken. Zij weet dat vrijwilligerswerk altijd vanuit het hart en met groot enthousiasme wordt verricht. ,,Maar in dat enthousiasme kan ie mand ook doorschieten en als be moeial worden ervaren. Conflicten daarover kunnen met goede com municatie voorkomen worden.'' Ketting zegt geen liefhebber te zijn van rollenspel, omdat dit bij sommigen zo'n druk kan opleggen. Ze werkt op basis van eigen erva ringen van de deelnemers en gaat zo gesprekken met hen aan. Deze workshop staat gepland op maandag 30 maart van 13.00 tot 16.00 uur in Centrum 4SD aan de Kaersemakerstraat in Zierikzee. Al les onder voorbehoud van dan gel dende coronamaatregelen. De deel name is gratis. Aanmelden kan via de website: www.vrijwilligers- puntsd.nl maandag 22 februari 2021 SD Quarantainekunst in coronatijd Marcel Modde Ellemeet Sil van Mil heeft haar atelier verplaatst van een schuur op een steenworp afstand naar de woonkamer van haar huis. Op de achtergrond het tweeluik van kreeften op verweerd plaatstaal. foto sandra schimmelpennink -Sil van Mil, kunstenares Boosheid, onbegrip, gekwetst voelen, een conflict en vertrek liggen zo snel op de loer als een boodschap niet goed wordt uit gezonden of verkeerd wordt op gevat. Welzijnsorganisatie SMWO wil betrokkenen in het vrijwilligerswerk met een work shop beter leren communiceren. -Marianne Ketting, medewerkster SMWO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 45