8 Ondanks alle ophef rond zijn persoon wint Novak Djokovic in Novak Djokovic lag in aanloop naar de Australian Open overhoop met de lokale politiek, liep tijdens het toernooi een blessure op en leek niet in topvorm. Maar zelfs dat was niet voldoende om de Serviër te kraken. Hij won voor de negende keer het grand slam in Melbourne. Brambilla wint Tourdes Alpes Griekspoor verslaat talent Plan voor EK mét publiek Geen tennisser roept deze eeuw zo veel tegenstrijdige gevoelens op als Novak Djokovic. Je houdt van hem of je haat hem. En vooral dat laatste kamp lijkt nog altijd te groeien, hoe goed hij ook tennist en hoeveel hij ook wint. Met zijn achttiende grandslamtitel verkleinde Djokovic het gat met Roger Federer en Rafael Nadal gisteren weer tot twee. De Serviër kende een jaar vol contro verse, maar in Melbourne komt hij altijd weer thuis. Djokovic won zijn favoriete toernooi voor de negende keer, door in een eenzijdige finale Daniil Medvedev simpel onder de duim te houden: 7-5 6-2 6-2. Djokovic doet in de regel niet aan politiek correcte praatjes en zegt wat hij denkt. Uit zijn mond geen zalvende teksten over de liefde voor de sport, of dat de reis mooier is dan de bestemming. Nee, records, daar gaat het om. Hij gaat niet de boeken in als de populairste tennisser ooit, maar wil wel dat er tegen die tijd geen discussie is over de vraag wie de beste aller tijden is. Volgende maand voert hij het langst de we reldranglijst aan; hij passeert de 310 weken van Federer. Een belangrijk doel van de 33-jarige Serviër. Maar nog belangrijker is uiteraard het aantal gewonnen grand slams. Een jaar geleden tekende Djoko- vic in Melbourne voor zijn zeven tiende en wees niets erop dat het een jaar zou duren tot de acht tiende. Maar 2020 was op veel fron ten zwaar voor hem. Tijdens de co- ronapandemie beging hij een paar ongekende blunders. Bijvoorbeeld door op de Balkan een demonstratietoernooi te orga niseren zonder een fatsoenlijk pro tocol. Het beeld van de feestende Djokovic in ontbloot bovenlijf in een nachtclub, zal altijd aan hem blijven kleven. Zeker omdat hij co rona opliep, net als een aantal an dere aanwezige spelers en coaches. En dat terwijl Djokovic toernooien die wel strenge regels opstelden, had bekritiseerd en uitsprak liever BEWOGEN JAAR geen vaccin tegen de ziekte te wil len. Bij de US Open, het eerste grand- slamtoernooi in coronatijd, liet hij zich gaan door in de vierde ronde uit frustratie een bal weg te slaan, die in de hals van een lijnrechter belandde. Prompt werd hij gedis kwalificeerd. Op Roland Garros werd hij in de finale afgedroogd door Nadal. Maar zoals de Spanjaard zich onoverwinnelijk waant op het Parijse gravel, groeit Djokovic in de Rod Laver Arena boven zichzelf uit. Veeg uit de pan Al moest hij de afgelopen weken wel het nodige overwinnen. En weer had dat te maken met strenge coronaregels waar Djokovic zich te gen verzette. Hij drong aan op vrij heden voor de 82 spelers die in een veertiendaagse 'harde' quarantaine waren geplaatst, nadat ze op een vlucht hadden gezeten met iemand die later positief testte. Niet alleen kreeg Djokovic een veeg uit de pan van de premier van de staat Victo ria, het ingediende wensenlijstje viel ook slecht bij de lokale bevol king, die maanden achtereen in een strenge lockdown had doorge bracht. Nick Kyrgios, een van de po pulairste sporters in het land, liet geen mogelijkheid onbenut om Djokovic verbaal om de oren te slaan. Ook nu leek het allemaal net te veel te zijn voor de Serviër. In de derde ronde tegen Taylor Fritz gleed hij uit en leek geblesseerd te raken. Hij verloor twee sets, richtte zich in de vijfde set weer op, maar sprak na afloop van een scheurtje in een buikspier. Dat bleek mee te val- Ik wil vooral de Rod Laver Arena bedanken. Ik ga elk jaar meer van je houden len, maar ook tegen Milos Raonic en Alexander Zverev ging het voor Djokovic niet vanzelf. Met Medve- dev trof hij in de finale bovendien de man in vorm. Twintig partijen op rij had de Rus gewonnen. Maar Djokovic kwam vooraf al met een statement. ,,Het gaat al tij den over de jonge generatie die de macht overneemt van de grote drie. Maar wees reëel: het gebeurt nog steeds niet. Ze hebben nog heel veel werk te doen. En ik ga het ze niet cadeau doen." Emoties Dat bleek. Medvedev kon één set met hem mee. Maar tot een echte wedstrijd kwam het niet. Daarvoor maakte de Rus, die volgende week naar Rotterdam komt voor het ABN Amro-toernooi, veel te veel fouten. Deels afgedwongen door zijn te genstander, die dwingend speelde en geen moment verzwakte. Velen verwachtten een intense finale, misschien wel een vijfsetter, met gierende emoties van beide spelers. Maar Djokovic maakte er een zakelijke transactie van en stond binnen twee uur met de tro fee in zijn handen. ,,Het was een achtbaan de laatste weken", keek hij terug op alles wat er op en buiten de baan was gebeurd. ,,Maar ik wil hierbij vooral de Rod Laver Arena bedanken. Ik ga elk jaar meer van je houden." maandag 22 februari 2021 GO WIELRENNEN Gianluca Brambilla heeft verrassend de Tour des Alpes Mariti- mes et du Var gewonnen. De 33-jarige Italiaan van Trek-Segafredo behoorde in de laatste etappe tot een groep vroege vluchters en bleef alleen voorop over. Brambilla hield op de streep net voldoende tijd (5 seconden)over om de Ca nadees Michael Woods als klassementsleider te ont tronen. Bauke Mollema, ploeggenoot van Brambilla en winnaar van de eerste etappe, sloot de drie daagse af als derde. TENNIS Tallon Griekspoor (foto) heeft in de kwalifica ties van het ATP-toernooi van Montpellier gewonnen van het Spaanse talent Carlos Alcaraz. Het werd 4-6 6-3 6-1 voor de num mer 156 van de wereld. De 17-jarige Alcaraz, de num mer 141 van de wereld, was anderhalve week geleden op de Australian Open in de eerste ronde Botic van de Zandschulp de baas. Van de Zandschulp kende ook een goede start in het kwalificatietoernooi in Montpellier. Hij klopte de Fransman Arthur Rinder- knech met 6-2 7-5. VOETBAL De KNVB moet de Europese voetbalfede ratie UEFA op 5 april laten weten hoeveel toeschou wers het verwacht te kun nen ontvangen bij de vier EK-duels van komende zomer in Amsterdam. ,,Ik heb een heel onrealistische droom en dat is 50.000 man in de Arena'', zegt Gijs de Jong, secretaris-gene raal van de KNVB en toer nooidirecteur in Amster dam. ,,Daar doe je het altijd voor, maar ik snap dat dit in juni niet kan. De absolute ondergrens is de situatie zoals we die in september hadden, met toeschouwers op 1,5 meter van elkaar. Toen konden er zo'n 15.000 mensen in het sta dion. Dat moet kunnen.'' Steviger op de troon na jaar vol blunders Rik Spekenbrink Rotterdam/Melbourne Juni 2020: organiseert eigen toernooi zonder coronaprotocol. foto reuters September: gediskwali- ceerd op US Open na raken van lijnrechter. foto epa Oktober: vernederd door Nadal in finale van Roland Garros. foto ap Januari: op het balkon van zijn hotel tijdens de verplichte quarantaine in Australië. foto afp - Novak Djokovic In een eenzijdige finale tegen Daniil Medvedev pakt Novak Djokovic voor de negende keer de hoofdprijs van de Australian Open. foto afp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 40