Titelstrijd nooit meer spannend Schmidt 4-2 2 EREDIVISIE AJAX - SPARTA Ajax boekte gisteravond de tiende overwinning op rij. Sparta vormde - in aanloop naar een loodzware week - een fijn tussendoortje voor de titelfavoriet, die Sébastien Haller en Mohammed Kudus een trefzekere rentree zag beleven: 4-2. Kudus beleefde tegen Sparta ook een onwennige comeback COLUMN HUGO BORST Overdreven vaderlandsliefde is me vreemd en Ajax is niet de voetbalclub waar mijn voorkeur naar uit gaat. Toch gloeide mijn Barbapapa-lichaam donderdagavond van bewon dering en trots. Voor niet heel veel voetballers is weggelegd om het spel te mogen dicteren, maar alsof het 1971, 1995 of 2019 was had Ajax in Lille de bal. Dat ding 80 procent van de tijd bezitten is geen garantie voor succes. Maar mooi verliezen, daar heb ik vijftig jaar over gedaan, daar valt mee te leven, omdat je weet dat al het schitterende en gedurfde is gezien. Maar toen-ie verdomme viel, het doelpunt van Lille, uit het niets, onverdiend en lelijk, toen vond ik mezelf scheldend voor de tv terug. 'Hoerenjong' riep ik naar maker Weah. Twijfelachtig, want Weah's vader, een grootheid, heeft vast nooit hoe ven betalen voor seks. Onrechtvaardigheid rechtvaardigt onderbuik- gevoelens, eventjes dan. Dat de nummer 1 in Frankrijk een 'gore schijtploeg' was - dat slingerde ik ook naar die treurbuis - ga ik na drie, vier dagen niet staande houden. Ik heb de coach van Lille horen zeggen dat het afwach tende voetbal helemaal niet zijn bedoeling was, het do minante Ajax had dat afge dwongen. Het was meege nomen dat die rare scheids Ajax een onterechte pe nalty bezorgde. Gerechtig heid! De onverwachte win nende van Brobbey ont lokte deze Rotterdammerdt een juichkreet. (Grootmoedig dat Erik ten Hag een jongen die de club in de steek zal laten een invalbeurt gunde. Al is het ook logisch, want Brobbey is sterk en snel als een paard en Ten Hag had gespot dat de cow boys Fonte en Botman geen lasso's droegen.) In de Franse pers is geopperd dat Ajax de Eu ropa League kan winnen. Best lekker om te lezen. Maar dichter bij huis is er reden tot grote zorg. Waar Feyenoord en PSV niet of amper over een eigen vermogen beschikken is Ajax stervensrijk. Omdat Ajax elk seizoen de gedoodverfde lands kampioen is, incasseren de Amsterdammers steeds 6 tot 12 keer zoveel inkomsten uit Europees voetbal als andere Nederlandse clubs. Als per 2024 de Champions League van opzet verandert, beurt de beste Nederlandse club (Ajax dus) elk jaar 70 miljoen euro. Zullen we het woord concurrentie maar schrappen? De afstand is onoverbrugbaar geworden. Het neemt gênante vormen aan. Bij Ajax gaat het om miljoenen, bij de volgers om kleingeld. Arm Fey- enoord. Komt halverwege dit seizoen met een uit gerangeerde Argentijnse spits op de proppen van een half miljoen, terwijl Ajax een gaaf Frans exem plaar van 22,5 miljoen euro presenteert. Ajax is de maat der dingen. De rest figureert. Steven Bergwijn wilde als PSV'er vorig jaar dol graag (terug) naar Ajax. Hoe pijnlijk is dat? Op dit moment flirt de wulpse Mo Ihattaren op social media zo met Ajax dat hij op een golddigger lijkt. In zijn denken en spelen hoort het kind nog in de Arena thuis ook. Bij Ajax zijn ze niet foutloos hoor (vergeten vin kje, fout pilletje, mesje, enz.), maar Ajax is rijk en superieur. Maar Ajax' virtuositeit is alleen interna tionaal te harden. We hebben echt een probleem. Ajax is hier monopolist. Tot in de eeuwigheid. Bo venin de eredivisie wordt het nooit, nóóit, meer spannend. We hebben echteen probleem. Ajax is de monopolist PEC Zwolle ontslaat Stegeman Derby zonder winnaar FC Groningen hield ternau wernood een punt over aan de Derby van het Noorden. Tomas Suslov zette in de laatste tien minuten de 1-1 op het score bord op be zoek bij sc Heerenveen. De Friese ploeg, die aantrad zon der de ge schorste Jan Paul van Hecke, kwam na rust op voorsprong door Siem de Jong (1-0). Na rust was FC Groningen de betere ploeg. Het kwam in de slotfase langszij via de jonge Slo- waak Tomas Suslov (foto). De mooiste goal van de avond kwam op naam van de speler die na exact vier maanden weer eens aan de aftrap verscheen. Moham med Kudus stond, toen de buit aan het begin van de tweede helft al lang en breed binnen was, aan het eind van een oogstrelende aanval. Nadat Dusan Tadic in de man gel was genomen en de spelers met de rug naar de bal naar het Sparta-doel slenterden, verzond Daley Blind een sneaky crosspass naar David Neres. De net ingeval len vleugelspits bediende de bij de tweede paal schreeuwende Ta- dic perfect op maat. Door een feil loze controle en tikkie terug kon de inkomende Kudus zijn ietwat teleurstellende rentree in de basis opluisteren met een treffer. Kudus gold na een paar flit sende eredivisieoptredens aan het begin van het seizoen als de belangrijkste kandidaat om de rol van schaduwspits over te nemen van de naar Manchester United vertrokken Donny van de Beek. Totdat Kudus een dramatisch Champions League-debuut be leefde. De spelmaker had de bal amper beroerd of hij liep een zware meniscusblessure op. Ku dus ging onder het mes bij dr. Hoogeslag. Ondertussen draaide de stoe lendans op zijn plek op volle toe ren. Quincy Promes, Jurgen Ekke- lenkamp en Zakaria Labyad moesten de plek weer afstaan. Lang leek Kudus daarom verze- kerd van een basisplek na zijn re validatie. Ook omdat hij in het nieuwe jaar meteen zijn eerste minuten maakte tegen PSV. Het liep even iets anders. Ajax en Kudus hiel den hem vanwege een lichte reac tie vervolgens weer weken aan de kant. Tijdens zijn verdere herstel zag hij Ajax een reeks neerzetten en op 'zijn' positie Davy Klaassen excelleren. Voor het eerst sinds de klap van 21 oktober mocht Kudus de fijne dribbel en techniek waar mee hij zich afgelopen zomer on middellijk op de kaart zette, weer tonen. Dat lukte bij de goal, met een paar heerlijke voetbewegin gen en toen een handvol Sparta- nen hem aan de zijlijn niet van de bal kreeg. Maar Kudus beleefde ook een onwennige comeback, waarin vooral de diepgang nog ontbrak. Administratieve fout Een andere speler die terugkeerde in het elftal, was zelfs twee keer trefzeker. Niet voor het eerst sinds zijn komst bleek Sébastien Haller, die in de Europa League ontbreekt vanwege een administratieve blun der van Ajax, goud waard. Na een kwartier liep de winterse record aankoop een pass van Tadic, die op zijn beurt werd gelanceerd door Li- sandro Martinez, binnen. Nadat de PSV won gisteren zijn eerste grote eredivisiewedstrijd van het seizoen. Een kwaliteitsimpuls vanaf de bank maakte na rust het verschil tegen Vitesse. Dat kon ook de bekritiseerde trainer Roger Schmidt goed gebruiken. Na bijna driekwart jaar werken kent hij ze inmiddels wel, zijn spe lers. Als PSV'ers als Donyell Ma len, Ryan Thomas, Mohamed Ihat- maandag 22 februari 2021 GO VOETBAL Trainer John Stegeman is ontslagen door PEC Zwolle. De club nam deze beslis sing naar aanleiding van de slechte resul taten, met het 3-2-verlies bij FC Emmen van zaterdag als diepte punt. Eind deze week verwacht PEC een nieuwe trai ner aan te stellen, zegt technisch manager Mike Willems. PEC staat momenteel tien punten boven de de gradatie- streep en won slechts twee van de laatste tien competitiedu els. VOETBAL Na één helft is Johan Inan Amsterdam n 14. Haller Ajax - Sparta 1-0 37. Haller 2-0 45. Schuurs 3-0 50. Kudus 4-0 4-1 53. Gravenberch Stekelenburg 4-2 90+1Gravenberch Opstellingen Okoye J. Timber Schuurs Martinez Blind Alvarez 75. Labyad Abels 46. L. Duarte Vriends 46. Engels Kudus 60. Klaassen Beugelsdijk Heylen Pinto Fortes Gravenberch Smeets Antony 46. Gravenberch 46. Neres Harroui Haller D. Duarte 75. Brobbey 46. Mijnans Met de vier doelpunten tegen Sparta tilde Ajax het seizoens totaal in de eredivisie naar 72 doelpunten, in 22 duels. Tadic Thy 59. Idrissi 78. Burger Scheidsrechter: Manschot Toeschouwers: 0 Maarten Wijffels Eindhoven :RAINPO Indhovi kfthlNPOR? kOfOVEl* Mario Götze en Donyell Malen (rechts) maakten als invallers het verschil tegen Vitesse. foto pro shots/paul meima

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 34