II de druppel die de emmer voor uienteelt doet overlopen? 6 Is druppelirrigatie de redding voor de uienteelt in Zeeland? Na drie droge teeltjaren waarin veel uien verloren gingen, vindt uienhandelaar Wiskerke Onions de tijd rijp voor een veldproef op 24 hectare bij het Zeeuws-Vlaamse Schapenbout. De Zeeuwse uienteelt is voor zoet water vooral afhankelijk van regen. Slechts voor zo'n 200 van de 6000 hectare is zoet water in de buurt beschikbaar. Vooral ondiep wortelende uien zijn kwetsbaar in perioden van droogte. In een hete en droge zomer zoals die van 2018, kwam het gebrek aan zoet water pijnlijk aan het licht. Twee derde van de uien legde het loodje. Zeeuwse telers planten en zaaien dit seizoen dan ook minder uien. Naar schatting ruim 600 hectare minder, waardoor het are aal uien krimpt naar 6000 hectare. Juist in andere provincies gaan meer uien de grond in. Daarmee stijgt het totaal aan uien naar zo'n 29.000 hectare. De Rabobank noemt het gebrek aan landbouw- water in combinatie met een ver- ziltende bodem een gevaar voor agrarisch Zeeland. En niet alleen voor boeren, maar ook voor toele veranciers en afnemers. Andere boeg Volgens directeur Chayenne Wis kerke van Wiskerke Onions, de grootste uienhandelaar in Zee land, is het hoog tijd om de uien- teelt in Zeeland over een andere boeg te gooien. ,,Het gebrek aan zoet water in Zeeland leidt of tot te weinig kilo's of tot een te kleine maat uien. Telers zitten er net steeds naast." Druppelirrigatie kan een oplos sing zijn. De agrarische adviesor ganisatie Delphy test op proef- boerderij Rusthoeve in Colijns- plaat al zo'n systeem waarmee spaarzaam water aan uien wordt toegediend. Wiskerke zegt dat het goed is dat er meer praktijkproe ven naast elkaar lopen. ,,Wij zet ten nu als uienbedrijf deze stap. We gaan onze resultaten ook de len met de sector. Het wordt een open, voor telers toegankelijk proefveld." Verschillende rassen De uienhandelaar heeft voor de eigen proef een 24 hectare groot perceel aan de Doorndijk in Scha penbout gehuurd. Wiskerke: ,,Het wordt een vergelijkende proef. De helft van de zaaiuien krijgt drup pelirrigatie, de andere helft niet. Ook testen we haspelberegening naast druppelbevloeiing. Zaadle veranciers werken ook mee. We zullen verschillende rassen be proeven. Om een goed beeld te krijgen, loopt de proef drie seizoe nen." Via de irrigatieslangen kunnen tegelijkertijd efficiënt meststoffen worden toegediend. In voor Wis- kerke Onions belangrijke afzet landen zoals Senegal worden al heel lang uien met druppelbe- vloeiing geteeld, met opbrengsten tot 80 ton uien per hectare, al zijn dat geen bewaaruien. In Zeeland moet dat ook kunnen. Het punt is dat telers aanhikken tegen de in vesteringen. De druppelinstallatie en aanvoer van water via een lei ding uit bronnen in de buurt kost Wiskerke Onions ruim 40.000 euro. Zoetwaterbron Na drie jaren van mindere op brengsten is het de vraag of telers erin gaan en erin kunnen investe ren, want er moet wel een zoet waterbron aanwezig zijn. Volgens Wim Menu van Broere Berege ning, die de irrigatieproef voor Wiskerke Onions uitvoert, kan het lonen. ,,Los van de eenmalige eerste investering kost het 600 tot 1000 euro per hectare per seizoen. Het afgelopen jaar hebben we al een kleine proef met uien gedaan. Telers in waterarme delen kunnen misschien beter investeren in gewassen die minder water nodig hebben Daaruit blijkt dat een teler de op brengst bijna kan verdubbelen, van 50 ton per naar bijna 100 ton uien per hectare. Dat zijn tonna ges die ze in Noordoostpolder al tijd wel halen, maar in Zeeland niet door een gebrek aan zoet wa ter. Zo'n investering kun je als te ler dubbel en dwars terugverdie nen." In Zeeland is voldoende zoet water beschikbaar, meent Broere. ,,We gaan er alleen niet goed mee om. We pompen het nu vooral de Westerschelde in. Zeeland zou er goed aan doen om zoet water te bufferen." Ook op akkerniveau kan veel beter water worden vast gehouden dan nu. Rusthoeve be proeft onder meer ondergrondse beregening: een dubbele drainage die twee kanten op werkt. In een droge periode kan het water uit de drain terugvloeien naar de boven laag. Waterarme delen Misschien is dat een uitkomst voor boeren in gebieden met wei nig zoetwaterbronnen. Chayenne Wiskerke: ,,Ik denk ook dat telers in waterarme delen van de pro vincie beter kunnen investeren in gewassen die minder water nodig hebben. maandag 22 februari 2021 Frank Balkenende Kruiningen Links uien die op de klas sieke manier zijn beregend met een sproeier, rechts uien die be druppeld zijn. FOTO WIM MENU M Uienoogst in volle gang. FOTO WISKERKE ONIONS —Chayenne Wiskerke, directeur Wiskerke Onions

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 26