Buurt is vernielingen aan Goudend beu 5 CULTUURPAKHUIS KUIPERSPOORT Muziekschool Zeeland wil zich samen met de buren van Cultuurhuis Kuiperspoort in Middelburg omvormen tot een Cultuurpakhuis. Daarvoor gooit ze de deuren en luiken open. maandag 22 februari 2021 Maurits Sep Middelburg I en droom, heeft de eind 2019 aangetreden directeur Robert Vroe- gindeweij voor Mu- 1 ziekschool Zeeland. ,,Een huis waar van 's ochtends vroeg tot 's avonds laat kunst wordt gemaakt. Welke kunst dan ook. Muziek, beeldende kunst, dans. Alles kan hier samenkomen. Door die kruisbestuiving ontstaat er veel meer reuring en dat willen we graag. We kunnen hier ook concerten geven, exposities hou den. Een open podium, een mu- ziekstudio, zelfs een buurtfunctie. Iedereen kan binnen komen. Ook toeristen, voor een kop koffie." Zijn droom sluit naadloos aan op die van Sylvia Radius en haar collega-kunstenaars van Cultuur huis Kuiperspoort. Zij zoeken al enkele jaren naar een nieuwe ruimte, omdat de gemeente Mid delburg het pand dat zij nu gebrui ken, wil verkopen. Het Cultuur huis sprak al eens met de Muziek school over het gebruik van de kel ders onder de muziekschool, maar dat plan werd als technisch te in gewikkeld en financieel onhaal- •V Directeur Robert Vroegindeweij van Muziekschool Zeeland en Sylvia Radius van Cultuurhuis Kuiperspoort hebben elkaar gevonden in een samenwerking waarbij diverse kunstvormen elkaar gaan versterken door gebruik te maken van hetzelfde pand. foto lex de meester baar terzijde geschoven. Maar het toekomstplan van Vroegindeweij biedt nieuwe kansen. Nieuwe inspiratie „Natuurlijk, een dak boven ons hoofd is belangrijk. Maar een Cul tuurpakhuis is nog mooier. Wij liften als kunstenaars graag mee op de andere disciplines. Samen werken met musici en dansers zorgt voor nieuwe inspiratie. Bo vendien kunnen we dan zicht baarder aanwezig zijn", zegt Ra dius. ,,We zijn met onze docenten op bezoek geweest en hebben ge- In de lockdown is het besef gegroeid hoe belangrijk kunst en cultuur zijn -Robert Vroegindeweij, Muziekschool Zeeland zien welke sfeer hier hangt, welke nieuwe uitdagingen we kunnen aangaan." Om van de huidige Mu ziekschool een Cultuurpakhuis te maken, moet het pand in de Kui- perspoort flink worden verbouwd. En waarom zou je geen tekenles geven terwijl de balletdansers of violisten bezig zijn? ,,Als je elkaar tegenkomt, ontstaat er nieuwe in spiratie", voorspelt Vroegindeweij. En praktisch gezien is het nog te regelen ook. ,,Onze bezetting is heel goed, maar de drukte begint pas rond twee uur 's middags", geeft Vroegindeweij de voorzet. Radius kopt binnen: ,,En wij be ginnen juist al 's ochtends met onze workshops." Een miljoeninvestering zal het worden, beseft Vroegindeweij. Binnen twee maanden moet een bouwkundig onderzoek klaar zijn, daarna begint de zoektocht naar geld. Gezien het belang van het Cultuurpakhuis voor Middelburg zijn de ogen natuurlijk een beetje gericht op de gemeente, maar Vroegindeweij kijkt veel verder, naar de provincie, het Rijk en zelfs Europa. ,,We gaan hier een parel maken. Dat verdient Middelburg, maar dat is belangrijk voor heel Zeeland. Door de lockdown is het tij gekeerd voor de visie op cul tuur. Het besef is gegroeid hoe be langrijk kunst en cultuur zijn." De planken waarmee het leeg staande kantorencomplex Gou dend zijn dichtgemaakt, helpen niet genoeg. Het pand is vaak doelwit van vernielingen en in braken, zegt Rob Bastian (foto), buurtbewoner en voorzitter van het wijkteam Dauwendaele in Middelburg. ,,Dit is ons echt een doorn in het oog." Maurits Sep Middelburg Een doorn is misschien nog wel te zacht uitgedrukt, gezien de omvang van het pand. ,,Dan kun je wel spre ken van een balk in het oog", grijnst Bastian. De meeste ramen zijn dichtgeplankt en achter veel plan ken is het glas al lang weg. En waar planken zijn weggehaald, zijn ra men ingegooid. ,,Het ziet er niet uit." Hart van de wijk Wie verantwoordelijk zijn voor vernielingen, weet Bastian niet. ,,In het verleden, toen gas en elektra nog niet waren afgesloten, gingen de daders ook nog wel naar binnen. Wat ze daar deden, geen idee." De buurt ergert zich al jaren aan het leegstaande gebouw. ,,Het staat in het hart van de wijk, op een mooie plek. We hebben er vaak over gesproken met de gemeente. Je zou dit kunnen slopen en er prach tige appartementen kunnen bou wen. Daar is veel behoefte aan in onze wijk. Ik ben zelf 73 maar veel keus heb ik hier niet." Maar de gemeente wacht ook op stappen van de eigenaar, Korjako Vastgoed Beheer. Intussen hebben Je zou er prachtige appartementen kunnen bouwen -Rob Bastian, voorzitter wijkteam Dauwendaele de Middelburgse toezichthouders de handen vol aan het vanda lisme, zei een woordvoerster van het gemeentebestuur onlangs nog voor de Raad van State in Den Haag. Die zaak ging over een dwang som die de gemeente had opgelegd aan het bedrijf omdat dat hekken rond het gebouw had gezet die de openbare weg en parkeerplaatsen deels blokkeerden. In januari 2019 haalde de gemeente ze weg, sloeg ze op en stuurde een re naar genaar van het pand verzet zich daartegen. Vol gens Korjako waren de hekken zo neergezet dat ze het pand beveilig den. ,,Je kunt ze niet strak tegen de gevel aanzetten, omdat overtreders dan iets door het hek kunnen ste ken om de deur open te breken", zei een woordvoerder. Met het beveili gen van het pand heeft de ge meente geen probleem maar de parkeerplaatsen moeten bereikbaar zijn. Ondertussen loopt het volgens de gemeente de spuigaten uit met de vernielingen aan het gebouw. Gesprekken over een nieuwe be stemming voor het pand hebben nog niets opgeleverd. Terwijl Dauwendaele een nieuwe impuls zo goed kan gebrui ken, benadrukt Rob Bastian. ,,Het nieuwe winkelcentrum komt er niet, maar het huidige gaat wel flink opgeknapt worden, met een Aldi als extra trekker. Dat is heel goed voor de wijk. En hopelijk zorgt dat er ook voor dat er eindelijk wat gaat gebeuren met Goudend." WA Tekenles tijdens ballet, waarom niet?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 25