MEDIA CULTUUR 17 Hoe zit het ook alweer? voelt als een ouderwets middagje uit, moesten de bezoekers er wel iets voor overhebben om in de zaal te zitten bij Weijers' Masterclass Geluk. Iedere bezoeker moest vooraf naar Utrecht, Rotterdam, Amsterdam of Eindhoven om een coronatest te ondergaan en over vijf dagen moet dat opnieuw, dan bij wijze van na zorg. Mocht iemand dan toch positief testen, dan weet Fieldlab dankzij de chips exact met wie die persoon in contact is geweest en hoelang. Dat deze nazorg belangrijk is, blijkt wel uit de eerste proef. Een medewerker van Fieldlab blijkt bij een test na het zakencongres in Utrecht positief te zijn. Hij of zij was maandag in het Beatrix Theater aan wezig en had op de zaterdag daar voor nog een negatieve coronatest ondergaan. Voor Guido Weijers is het zaterdag vooral een heuglijke dag. Op het po dium, waar hij wordt geïntroduceerd met vuurwerk, houdt hij zijn betoog over geluk en hoe je als mens geluk kiger kunt worden. Het is gezien alle coronabeperkingen een toepasselijk onderwerp. Borrelbox De toehoorders in de zaal zijn in bubbels verdeeld. De één heeft meer bewegingsvrijheid dan de ander, de gemene deler is dat iedereen bij de ingang een temperatuurmeting heeft ondergaan. Steekproefsgewijs zijn nog extra sneltests voor corona uitgevoerd. De tweehonderd mensen uit de 'gele' bubbel en de vijftig uit de 'groene' bubbel mogen in de pauze de zaal verlaten voor een be zoek aan het toilet of de bar. De 250 alle coronamaatregelen naar de ach tergrond. Na verloop van tijd denk je als toeschouwer niet meer aan mondkapjes of tests, maar lach je on bevangen hardop over een grap over een Fiat Multipla (waar je niet geluk kig van wordt). Voor Weijers, die onder zijn toe hoorders cultuurminister Ingrid van Engelshoven (D66) en de Utrechtse burgemeester Sharon Dijksma heeft, voelt alleen het begin van de voor stelling anders dan normaal. ,,Ik merkte dat de zaal heel hongerig was'', zegt hij als hij net een halfuur klaar is. ,,Het leek echt alsof corona niet bestond, dat beginapplaus van het publiek was een enorme ontla ding, het was alsof ze deze staande ovatie een jaar hadden bewaard voor dit moment. Dat ontroerde me.'' Betere tijd Een paar minuten eerder heeft hij op het podium in het theater zijn erva ringen gedeeld met Van Engelsho ven. Op haar en haar collega's heeft Weijers zijn hoop gevestigd. ,,Ik heb twee weken geleden ook gezoomd met minister De Jonge, ik heb hem gevraagd om de uitkomsten van deze proeven toch vooral serieus te ne men. Dat heeft hij toegezegd en dat hoorde ik nu ook weer van minister Van Engelshoven.'' De bewindsvrouw had zelf tijdens de voorstelling ook geluksmoment- jes gekend, zegt ze. ,,Je voelt in de zaal hoe fijn het is dat dit weer eens kan, maar het blijft een experiment. Wan neer dit weer zou kunnen? Ik kan er helaas geen datum op plakken. Daar voor zijn we afhankelijk van te veel factoren.'' Weijers, die belangeloos mee werkte, beschouwt de middag in het Utrechtse theater als symbolische start van een betere tijd. ,,We hebben voor mijn gevoel een vicieuze cirkel doorbroken. We heb ben een jaar stilgezeten. Is het theater echt zo veilig als wij denken? We wisten het niet, omdat we het niet mochten meten. En als je iets niet meet, dan weet je het niet. Nu mogen we eindelijk meten, ik hoop heel erg dat iedereen die hier vanmiddag was, deel blijkt te zijn geweest van de oplossing.'' toeschouwers in de 'blauwe' bubbel blijven verplicht zitten; hun 'pijn' wordt verlicht met een borrelbox. In welke bubbel je deze middag ook zit, de voorstelling blijft dezelfde. Er wordt nauwelijks gekucht in de zaal, deels doordat iedereen negatief is getest en klachtenvrij is, deels doordat hoesten tegenwoordig so ciaal onwenselijk is. Iedere bezoeker heeft de zogeheten Close-app moe ten downloaden, een communicatie middel waarmee vooraf de corona tests zijn geregeld, maar waarmee de organisatie ook contact met het pu bliek kan houden voor onderzoeks vragen of aanwijzingen. Zaalwacht Zo heeft het slotapplaus nog niet geklonken, of er verschijnt op de app We hebben voor mijn gevoel een vicieuze cirkel doorbroken een oproep om nog even te blijven zitten en te wachten tot een zaal wacht jouw rij oproept om te ver trekken. De veiligheidsmaatregelen ver schillen per bubbel. Achterin de zaal zit iedereen naast elkaar, eigenlijk zo als we voor corona gewend waren. In de twee bubbels voorin de zaal draagt men een mondkapje. Vanaf het podium gezien is het rechterdeel nog net iets strenger beveiligd van wege het gebruik van spatschermen. In beide bubbels vooraan worden huishoudens van elkaar gescheiden met lege stoelen. Die zijn voor de aanblik bezet door kartonnen versies van artiesten als Ellen ten Damme, Karin Bloemen, Thijs Römer en Brigitte Kaandorp. Tijdens de voorstelling verdwijnen ACHTPROEVEN maandag 22 februari 2021 Tussen de huishoudens voorin de zaal zitten artiesten van karton, zoals Tineke Schouten en Brigitte Kaandorp. M De show begint met vuurwerk. foto's anp 44 —Guido Weijers, cabaretier Fieldlab houdt deze en volgende maand in totaal acht proe ven. Naast het con gres, de theatervoor stelling en NEC - De Graafschap zijn dat Almere City - Cam- buur Leeuwarden, twee concerten in Ziggo Dome en twee festivals in Biddinghui zen. Alle bezoekers zijn vooraf negatief getest op corona, de onder zoekers kijken alleen naar het gedrag. Via technologie wordt bekeken hoeveel con tactmomenten er zijn tussen de toeschou wers. Uit die data ont staat een risicoana lyse, op basis waarvan de overheid kan in schatten of het ver antwoord is weer cul turele evenementen te organiseren. De resultaten van de proeven worden tel kens tussen drie en zes weken verwacht. In Fieldlab hebben de evenementensector en vier ministeries de krachten gebundeld. Meerdere universitei ten en onderzoeks bureaus werken mee aan het initiatief. OMT- lid en microbioloog Andreas Voss is een van de onderzoeks leiders.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 17