MEDIA CULTUUR 15 h p|us tv gids Radiomakers Roelof de Vries en Roelof de Vries (nee, geen grap) werken aan een theatervoorstelling over de (voorlopig?) laatste Elfstedentocht, die van 1997. Hulp van het publiek is welkom, want ze zoeken unieke herinneringen. it wordt een licht verwarrend ver haal, met twee hoofdrolspelers die allebei Roelof de Vries heten, alle twee uit Friesland afkomstig zijn en beiden in de (sport)journalistiek werken. De ene Roelof de Vries werkt voor BNNVara op NPO Radio 1 en is een van de presentatoren van het doorde weekse sportprogramma B.V.S.C. De andere Roelof de Vries is sport verslaggever bij Omrop FryslSn. Een enkele keer worden ze op sociale media door elkaar gehaald en Omrop FryslSn-Roelof kreeg ooit nogal dringende aanmaningen van een Peugeot-dealer uit Hoofddorp, bestemd voor een andere Roelof de Vries. ,,Maar ook niet voor mij, dat kan ik je verzekeren", grinnikt BNNVara-Roelof. De twee mannen brengen eind dit jaar een voorstelling over de Elfste dentocht op de planken in Noord Nederland, De Laatste Tocht. Maar hoe duiden we ze in de rest van het verhaal aan? ,,Wij noemen elkaar bij de tweede naam'', zegt Roelof Willem, die van de regionale Friese omroep. Willem dus. En de ander? ,,Ik ben gezegend met de tweede naam Durk, die komt nogal eens voor in onze contreien. Maar ik had liever Willem als tweede naam gehad.'' Ok, Willem en Durk dus. Maar wacht even, nog meer verwarring; er is toch al een musical in de maak over die (voorlopig?) laatste Elfsteden tocht, die prachtige zaterdag begin ja nuari 1997, onder de naam De Tocht? Durk: ,,Zeker, maar wij willen echt iets anders maken. En ik beloof hier bij plechtig dat Willem en ik echt on der geen beding gaan zingen. Vol gens mij is het verschil best duidelijk: die musical zal een gedramatiseerd verhaal vertellen, wij willen laten weten hoe het echt was. Aan de hand van Evert ten Napel, die destijds voor de NOS verslag deed vanaf de motor op het ijs en het publiek langs de elf steden van de tocht meevoert. Op tal van plekken langs de route zullen we stilstaan bij bijzondere verhalen. Met de wedstrijdschaatsers van toen, maar ook met herinneringen van mensen die langs de kant stonden. Het zullen soms verhalen zijn, dan weer een videofilmpje, misschien ergens ook iets muzikaals. Maar nog maals, niet van Willem en mij.'' Roelof Willem de Vries: ,,We roepen het publiek nu vooral op om ons te voeden met herinneringen, die we mogelijk kunnen gebruiken in de voorstelling. Kijk, er zullen bekende anekdotes voorbij komen, wellicht de man die zijn neus verloor door de kou, of die toerrijders die net niet op tijd binnen waren. Maar er moet ook nog zo veel te vertellen zijn dat we niet weten.'' Roelof Durk de Vries: ,,Het ultieme zou een Elfstedenbaby zijn, daar en toen verwekt door twee mensen die elkaar rondom de tocht leerden ken nen. Maar eigenlijk is elk verhaal wel kom, zolang er maar een link met die tocht uit 1997 is. En zolang het maar herkenbaar is.'' Zijn naamgenoot: ,,Door die ijspret vorige week merkten we weer hoe zeer de herinneringen leven en hoe veel behoefte er is aan die nostalgi sche terugblikken.'' Zoals vele Friezen keek de sport journalist van Omrop FryslSn een tikkeltje meewarig naar de Elfste- denkoorts die in de elf overige Ne derlandse provincies hardop toe sloeg, met een fikse uitbraak op het Binnenhof. ,,Wij halen daar onze schouders eigenlijk over op, als we Erben Wennemars weer bij Opi J horen oreren over dat het nu 17.500 jaar duurt voordat die tocht er einde lijk komt.'' Durk: ,,Maar in Friesland halen de mensen ook hun schouders op als er 15 centimeter ijs nodig is voor een Elfstedentocht en er ligt maar 14 centimeter." Willem: ,,Zeker! Maar onderhuids kolkt het, man.'' Hij was zelf 13 bij de laatste tocht en ging in het holst van de nacht naar een tankstation bij het startpunt, de Frieslandhal, om daar snert, warme choco en cola-berenburg aan de man te brengen. ,,Vooral cola-berenburg, eigenlijk. Ik verdiende er 150 gulden mee en daar was ik enorm trots op. Later bedacht ik dat het toch zonde is dat ik die hele sfeer van de Nacht van Leeuwarden en de gekte rond het ijs nauwelijks mee heb gekregen.'' En andere Roelof, destijds 17 jaar? ,,Ik dronk vooral heel veel cola-be renburg. Niet die van Willem, maar vlak bij mijn ouderlijk huis in Kou- dum, bij Galamadammen. Daar was het nog donker toen de wedstrijd schaatsers aankwamen, je hoorde ze al in de verte naderen op het ijs. Zo prachtig was dat.'' maandag 22 februari 2021 Media&Cultuu r 'Een Elfstedentochtbaby in onze voorstelling zou prachtig zijn' Jeroen Schmale Roelof Willem de Vries. foto omrop fryslAn Roelof Durk de Vries. foto bnnvara Meer informatie over de gezochte Elfstedentocht-getuigenissen en speellijst: www.delaatstetocht.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 15