12 NIEUWS Nasleep van Trumps nederlaag en zijn radicale gedrag scheurt de partij Het is oorlog in de Republikeinse partij in de VS. De partijleider probeert Trump te lozen, Trump haalt partijleider Mitch McConnell door het slijk. Ondertussen gedijt het extremisme. McConnell, de Republikeinse frac tievoorzitter in de Amerikaanse Senaat, is een 'stugge, norse en nooit-glimlachende politieke op lichter' zonder persoonlijkheid. Politiek inzicht, vaardigheden of wijsheid heeft hij ook al niet. Dat is de boodschap van de vinnige verklaring die oud-president Trump uitbracht nadat McConnell hem verantwoordelijk heeft ge houden voor het geweld rond het Capitool op 6 januari. Met McCon nell aan het roer, zullen Republi keinen 'niet meer winnen', stelt Trump. Nu de Republikeinen hun macht in Washington zijn verlo ren is een verbale burgeroorlog uitgebroken in de partij. De inzet: wat het betekent om Republikein te zijn? Sta je dan voor traditioneel conservatieve ideeën over een kleine overheid en law and order, of betekent het dat je koste wat kost de laatste Republikeinse pre sident steunt, ook als hij leugens vertelt en de boel zo opstookt dat geweld wordt gebruikt? De scheur is zo diep, dat de fac tie die conservatieve politiek be langrijker vindt dan Trump over woog een eigen partij op te rich ten. Het idee is al afgeschoten als onhaalbaar door onder andere Liz Cheney, een prominente anti- Trump-Republikein en dochter van voormalig vicepresident Dick. Maar Trump zelf zou ook denken over een eigen 'patriottenpartij'. Verslapt Zijn greep op de Republikeinse partij is verslapt. In zijn tweede af zettingsprocedure keerden meer Republikeinen dan ooit zich tegen hem. Partijleider Mitch McCon- nell probeert Trump te lozen. McConnell heeft jaren meegelift op zijn succes, onder meer omdat Trump conservatieve rechters be noemde. Maar hij is het zat nu de partij de meerderheid in de Senaat verloor, Trump leugens over de verkiezingsuitslag zo groot maakte dat radicale aanhangers het Capi- tool bestormden, en rijke dona teurs vertrokken. McConnell stemde om juridi sche redenen tegen impeachment - en voorkwam zo handig dat hij r .r- Trumpfans op de kast joeg - maar hij oordeelde daarna alsnog kei hard. Hij suggereerde dat Trump strafrechtelijk vervolgd kan wor den. In de Wall Street Journal liet hij weten dat hij zich voortaan zal verzetten tegen pro-Trump kandi daten, als hun provocatieve stijl tot verlies dreigt te leiden. Tegelijk is Trump ook de man die afgelopen november meer stemmen trok dan elke andere zit tend president in de geschiedenis van de VS. De meeste Republi keinse kiezers, 81 procent, geven hem nog altijd een positieve be oordeling, bleek uit een peiling van Politico. Ook belangrijke figu ren uit de partijtop blijven hem trouw. Senator Lindsey Graham en Kevin McCarthy, fractievoor zitter in het Huis van Afgevaardig den, trokken naar zijn strandresort The Grand Old Party is bereid zich neer te leggen bij opruiing, geweld, extremisme om met Trump te overleggen. 'Trump-plus', zei Graham in een interview met Fox News, 'is de weg terug' voor de partij. Hij vroeg zich juist hardop af of McConnell nog wel bij de Repu blikeinen hoort. Een van de sena toren die stemde voor veroorde ling van Trump, Richard Burr, zou volgend jaar weleens uit het zadel gewipt kunnen worden door schoondochter Lara Trump, voor- spelde Graham. ,,Ik denk dat zij staat voor de toekomst van de Re publikeinse partij.'' Volmondig Veel lokale afdelingen scharen zich ook volmondig achter Trump. Al twaalf Congresleden die vóór impeachment hebben gestemd kregen te maken met een officiële berisping van hun afdeling. ,,We hebben hem daar niet heenge- stuurd om met zijn geweten te stemmen'', klaagde de voorzitter van de Republikeinse partij in Washington County, Pennsyl vania, over senator Pat Toomey uit die staat. Toomey stemde voor ver oordeling. Hij had Trump moeten steunen, was de boodschap van deze Dave Bell. Zo'n officiële berisping kwam er niet voor Marjorie Taylor-Green, een door Trump geholpen com plotdenker die het Congres haalde en steun geuit bleek te hebben voor moord op politieke tegen standers. The Grand Old Party is een partij geworden, waar schuwde conservatief commenta tor Charlie Sykes, die 'bereid is zich neer te leggen bij opruiing, geweld, extremisme en antidemo cratisch autoritarisme'. Daniel Cox, opinieonderzoeker van het conservatieve American Enterprise Institute, bespeurt an- tidemocratische sentimenten on der Republikeinse kiezers. Het is 'echt verontrustend', zegt Cox, dat een aanzienlijk deel zegt dat ge weld soms geoorloofd is om poli tieke doelen te bereiken. Een meerderheid van 56 procent zei het eens te zijn met de stelling dat 'de traditionele Amerikaanse ma nier van leven zo snel verdwijnt dat we mogelijk geweld moeten gebruiken om hem te redden'. De strijd over de positie van Trump mist de kern van de zaak, denkt hij. Trump maakte natio nale kwesties van strijd over cul turele onderwerpen - een sporter die weigert op te staan voor het volkslied uit protest tegen politie- geweld tegen zwarte burgers, bij voorbeeld. De woede daarover ge bruikte Trump vervolgens in zijn voordeel. Senatoren als Ted Cruz en Josh Hawley, genoemd als toekomstige presidentskandidaten, bieden nu hetzelfde: feitenvrije Republi keinse politiek die niet over oplos singen gaat, maar over verzet tegen culturele veranderingen. Cox: ,,Krijgt Trump een rol of niet, dat is helaas de discussie over de toe komst van de Republikeinse partij geworden. Maar er zijn genoeg Re publikeinen die bereid zijn het over te nemen en in zijn voetspo ren te treden.'' maandag 22 februari 2021 GO Binnen de Republikeinse partij woedt een verbale burgerstrijd Karlijn van Houwelingen Washington "Tjff - Charlie Sykes, commentator De Republikeinse fractievoorzitter in de Senaat, Mitch McConnell in 2017 samen met Trump, toen ze nog door één deur konden. M McConnell, in januari, tijdens de impeachmentsdebatten. FOTO S EPA, AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 12