j 'V 10 NIEUWS TWEEDE 4r^ KAMERVERKIEZINGEN HOOFDPIJNDOSSIER IN DE CAMPAGNE c r*td m m Bijna niemand heeft het er nog over, maar de stikstofcrisis hangt als een donkere wolk boven deze verkiezings campagne. Links wil dat boeren wijken voor natuur, VVD en CDA proberen het platteland te vriend te houden. dagentotde verkiezingen -- ,,Er komt een nieuwe Kamer en een nieuw kabinet, maar één ding staat vast: het stikstofdossier ligt er en gaat niet weg.'' Met deze woorden geeft minister van Landbouw, Na tuur en Voedselkwaliteit Carola Schouten een winstwaarschuwing af in Nieuwe Oogst, het weekblad van boerenorganisatie LTO. Ook al komen we de coronacrisis lang zaam te boven, de Nederlandse eco nomie wordt nog altijd gegijzeld door het stikstofspook. ,,Het is geen kwestie van of we er iets mee willen'', zegt Schouten. ,,We moeten er wat mee. Dat weten we sinds de uitspraak van de Raad van State. Hoe langer dit duurt, hoe groter de opgave gaat worden. Als we nu niets doen, zal het steeds zwaarder worden om ons aan te passen aan die nieuwe realiteit.'' In de nieuwe realiteit rijden we sinds een jaar 100 kilometer per uur op de snelweg. Auto's stoten daar door minder stikstof uit, waardoor er ruimte is om dit jaar 75.000 hui zen te bouwen. Want daar draaide de uitspraak van de Raad van State in mei 2019 om: er is te veel stikstof in de Nederlandse natuur, en daarom mag er netto geen stikstof meer bij komen. Waar stikstof wordt uitgestoten, moet elders stik stof worden bespaard. En dat betekent nogal wat, want overal komt stikstof vrij, bij het bouwen van woningen, het aanleg gen van wegen, bij auto- en vlieg verkeer, scheepvaart en industrie. Veruit de grootste uitstoter is de veeteelt: de mest van Nederlandse koeien, varkens en kippen zorgt voor ruim 40 procent van de stik stofneerslag in de natuur. 'Een forse krimp van het aantal dieren dat in de veehouderij gefokt, gebruikt en gedood wordt is nood zakelijk', schrijft de Partij voor de Dieren in het verkiezingspro gramma. Ook GroenLinks, PvdA, SP en D66 pleiten in hun program ma's voor inkrimping van de vee stapel. 'We stoppen met de bio-in dustrie', belooft de SP. In het kabinet stond D66 de afge lopen jaren lijnrecht tegenover VVD en CDA. Die laatste twee par tijen zeggen dat boeren zélf moeten bepalen of ze doorgaan, terwijl D66 Hoe langer dit duurt, hoe groter de opgave gaat worden pleit voor een halvering van de vee stapel. Dat leidde tot grote boeren protesten. ,,Het stikstofprobleem kSn worden opgelost met een ge lijkblijvende veestapel'', houdt VVD-Kamerlid Mark Harbers vol. De coalitiepartijen bereikten toch een compromis, met steun van SGP, 50Plus en zelfs SP: de stikstof- wet, die binnenkort wordt goedge keurd door de Eerste Kamer. In die wet staat dat de hoeveelheid stik stof in 2035 gehalveerd moet zijn. Dat is vijfjaar later dan de commis- sie-Remkes - die de stikstofcrisis onderzocht - adviseerde. Door de wet komen er miljarden euro's beschikbaar om natuur gebieden te herstellen, boeren uit te kopen én boeren te helpen met subsidie voor het verbouwen van stallen. Koeien moeten vaker naar buiten. Ook gaan vliegtuigen elek trisch taxiën. Vervuilende diesel busjes worden aangepakt en de in dustrie moet schoner worden. Niet genoeg Allemaal maatregelen waarmee het kabinet hoopt dat de bouw in Ne derland niet stil komt te liggen. GroenLinks, PvdA en Partij voor de Dieren stemden tégen de wet, omdat zij vinden dat de maatrege len niet ver genoeg gaan. Zij vrezen dat de rechter - net als in 2019 - een streep zet door de wet, waardoor de woningbouw en de aanleg van wegen opnieuw acuut stil komen te liggen. Ook achter de schermen bij het ministerie van Landbouw houden ambtenaren hun hart vast. ,,We kunnen het redden met deze wet, maar het valt of staat met de uitvoe ring'', zegt een Haagse bron. ,,Het is straks aan de provincies om ervoor te zorgen dat er gericht wordt geke- maandag 22 februari 2021 GO S V- - Het stikstofspook is nog lang niet weg Peter Winterman Den Haag - Carola Schouten, minister van Landbouw Het aftellen naar de Tweede Kamerverkie zingen op 17 maart is begonnen. Deze krant brengt tot die tijd een dagelijkse verkiezings pagina. Hierop bieden we u een mix van inter views met lijsttrekkers, inzichtgevende artike len over verkiezings thema's en actuele campagneverhalen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 10