Davelaar noemt jodenkoek voortaan 'Odekoek' 9 dagentotde verkiezingen Hondje kan ziekte dragen 'Maximaal 21 leerlingen in de klas' voor. Het bouwen van een kern centrale kan allang, maar is zo on gelooflijk duur. Er zijn twee lan den die daarin uitblinken: Rus land en China. Ik wil die bemoei enis niet. De doelstelling voor CO2-reductie waar we nu op koer sen is 2030, dat is super-, super belangrijk. Voor 2030 staat er geen kerncentrale. Dus je moet volop inzetten op zon en wind.'' ,,Als jullie dat blijven zeggen... Ik vind het een enorm compliment dat mensen bij windmolens en zonnepanelen denken aan Groen Links. Maar ik snap ook echt niet dat er niet op alle daken in Neder land zonnepanelen liggen. Ik meen dat er ruimte is voor 270 miljoen zonnepanelen. Leg die ook neer.'' ,,Die doelstelling is er niet voor niets. Het doel van het Klimaat verdrag van Parijs in 2016 was de ALKMAAR De Alkmaarse bakkerij Davelaar verandert de naam van zijn jodenkoeken in Odekoeken. De bakkerij vindt dat de oude naam niet meer past in de huidige tijd. 'We leven in een tijd waarin gelijkheid en inclusiviteit be langrijke waarden zijn. Omdat we met Davelaar onze deuren open zetten voor een ieder die gemotiveerd is om te werken, past de naam joden- koeken niet', aldus het bedrijf op de website. Uit een enquête blijkt volgens Davelaar dat vooral de jongere generatie de naam niet meer vindt kunnen. Davelaar ver- koopt de koeken sinds 1883. Aan de smaak verandert vol gens de bakkerij niets. De exacte herkomst van de naam 'jodenkoek' is onbekend. Mogelijk is de koek vernoemd naar een joodse bakker. Bakkerij Lotus Bakeries uit Geldrop van de 'Echte Enkhui- zer jodekoek, overweegt ook een naamsverandering. ,,Wij erkennen dat de naam in de huidige tijd mogelijk tot ge voeligheden kan leiden'', zegt een woordvoerder. Vorig jaar paste de Hema de naam van moorkoppen aan naar chocola debollen. Eerder verdween de naam negerzoen al. GROENLINKS opwarming van de aarde te beper ken tot 'well below 2 degrees'. 2 gra den is dus niet genoeg, je moet strijden voor maximaal 1,5 graad. De afgelopen jaren is er niet ge noeg gedaan, de CO2-uitstoot bleef stijgen. Omdat er te weinig is gedaan door rechtse regeringen moeten we nu dus méér doen.'' ,,Je kunt mensen niet meekrijgen met een doelstelling, maar wel met wat daarvan het gevolg is: schonere lucht, meer natuur, een betere gezondheid.'' ,,Als wij onze plannen kunnen uit voeren komt er een gebied zo groot als de provincie Utrecht bij als natuur. In Nederland sterven bijna 8000 mensen per jaar vroeg tijdig door luchtverontreiniging. Ik vind dat niet normaal. Dat moe ten we aanpakken. Mijn verkie zingsprogramma is geen etalage met alleen maar leuke dingen van GroenLinks. Nee, het is wat nodig is om klimaatverandering aan te pakken.'' Louche handelaren fokken en im porteren honden op grote schaal om aan de vraag te voldoen, en verkopen de dieren alsof ze in hui selijke kring zijn geboren. De Ne derlandse Voedsel- en Warenau toriteit (NVWA) heeft slechts tien inspecteurs beschikbaar om de handel te controleren. Volgens experts onderschat de NVWA de risico's en zou ze veel strenger moeten optreden om malafide handelaren te stoppen. De puppyhandel in Nederland is booming. Jaarlijks worden zo'n 150.000 hondjes verkocht. Maar in coronatijd is de vraag explosief gegroeid. De prijzen zijn vaak ver dubbeld. ,,Het is een lucratieve business, waar ook foute types op afkomen'', zegt directeur Karen Soeters van dierenhulporganisatie House of Animals. Oost-Europa Om aan de enorme vraag te vol doen komt een groot deel van de pups inmiddels uit Oost-Europa. Schattingen gaan uit van zo'n 80.000 pups die jaarlijks uit onder meer Hongarije, Slowakije, Polen en Tsjechië worden geïmporteerd. De hondjes komen uit zoge noemde puppyfabrieken. Meestal gaat het om boerenschuren waar tientallen fokteven continu zwan ger worden gemaakt. Via distribu tiecentra worden de pups op be- stelling naar ons land gebracht. Corrupte dierenartsen in Oost Europa voorzien de fokkers van valse gezondheidsverklaringen en dierenpaspoorten. Daarmee groeit het risico dat de pups gevaarlijke ziekten meenemen. Zo is een rabiësvaccinatie met twaalf weken verplicht, pas met vijftien weken mogen de hondjes naar Nederland komen. ,,Maar geen handelaar die zich daaraan houdt'', zegt dierenarts-microbi oloog en parasitoloog Paul Over- gaauw van Universiteit Utrecht. ,,De meeste hondjes komen veel jonger naar ons land, illegaal dus, met als gevolg dat ze cruciale inentingen niet hebben gehad.'' t Hondjes komen naar Nederland zonder belangrijke inentingen Volgens Soeters en Overgaauw onderschat de NVWA de risico's van de illegale import en moet de toezichthouder strenger optreden. Bijvoorbeeld door geïmporteerde pups via bloedtesten steekproefs gewijs te controleren. Zo is vast te stellen of ze de cruciale inentin gen hebben gehad of niet. De NVWA laat weten 'risico gericht toezicht' te houden. Vorig jaar kreeg de dienst zo'n duizend meldingen van mogelijke mis standen. ,,Inspecties voeren we uit waar de kans op overtredingen het grootst is'', zegt woordvoerder Tjitte Mastenbroek. Vorig jaar is het aantal inspec teurs verdubbeld tot tien. ,,Maar dan nog kunnen we niet alle fok kers en handelaren continu con troleren.'' Bijlage Z zaterdag 20 februari 2021 GO M Jesse Klaver: ,,Ik vind het een enorm compliment dat mensen bij windmolens en zonnepanelen denken aan GroenLinks.'' FOTO MARCO DE SWART Het aftellen naar de Tweede Kamerverkie zingen op 17 maart is begonnen. Deze krant brengt tot die tijd een dagelijkse verkiezings pagina. Hierop bieden we u een mix van inter views met lijsttrekkers, inzichtgevende artike len over verkiezings thema's en actuele campagneverhalen. Het beeld is dat GroenLinks het hele land wil volbouwen met windmolens en zonnepanelen. Het klimaatdoel was eerst 49 procent minder CO2-uitstoot, werd toen door de Europese Unie verhoogd naar 55 procent en nu wil GroenLinks naar 60 procent reductie. Als de doel stelling dichterbij komt, gaat u de doelpalen verzetten. In schoolklassen moeten maximaal 21 leerlingen zit ten. GroenLinks wil dat die groepsgrootte wordt vast gelegd in het nieuwe regeer akkoord. De maatregel kost 1,5 miljard euro en wordt be kostigd door een 'beleggers belasting'. Over iedere trans actie moet volgens Jesse Kla ver straks 0,1 procent belas ting worden betaald. Om klassen kleiner te maken zijn meer leraren nodig. Maar er is een lerarentekort. Vol gens Klaver is dat vooral op papier. „Veel leraren zijn afge haakt door de werkdruk, die hebben ervoor gekozen do cent te worden en niet in de 'intensieve mensenhouderij' te werken. Met ons plan gaat de werkdruk naar beneden en ik denk dat die mensen dan weer willen terugkomen.'' Uit cijfers van het ministerie van Onderwijs blijkt al jaren dat in heel Nederland de ge middelde klassengrootte op basisscholen rond de 23 leer lingen schommelt. Maar er zijn grote verschillen: er zijn scholen met uitschieters naar meer dan 30 leerlingen per klas. Op middelbare scholen wordt de grootte niet centraal bijgehouden, maar zijn klas sen vaak groter op de havo en het vwo dan op het vmbo. GroenLinks wil beginnen bij het basisonderwijs. Bij het voortgezet onderwijs moet het vmbo de prioriteit krijgen. Krijg je de mensen ook mee als je de doelstellingen telkens ambitieuzer maakt? Maar mensen zien nu velden met zonnepanelen, wat vroeger een mooi weiland was, en denken: nou, dankjewel Jesse Klaver. Zorgen over handel in puppy's Er is nauwelijks controle op de snelgroeiende puppyhandel in Nederland. Daardoor is de kans groot dat ziektes als hondsdol heid hier gaan opduiken, den ken experts. Paoli Laconi Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 9