Nederlandse herinneringen aan 'Pluisje' Diego Maradona was de beste voetballer aller tijden. En ook één van de meest fotogenieke. Sjoerd Mossou, schrijver van Op zoek naar Maradona, koos zijn favoriete foto's met een Nederlands tintje. ,,Door die gekte om hem heen zou je bijna vergeten wat een schitterend ventje hij was." Overal waar Diego Maradona (1960 2020) kwam in de wereld, liet hij sporen en herinneringen na. Vaak omdat hij onverge telijke dingen deed op een voetbalveld, soms omdat er om hem heen totale gekte losbarstte. Zijn leven verliep als de spreekwoorde lijke achtbaan: een straatarme jongen die uitgroeide tot de meest aanbeden voetbal ler ter wereld, en die onderweg ten prooi viel aan maffia, drugs, controverse en een haast religieuze verering. In Argentinië en Napels werd hij zo waanzinnig populair, dat het vaak beklemmend en zelfs onmen selijk werd. ,,Van alle goden is Maradona het meest menselijk'', schreef de beroemde Uruguayaanse schrijver Eduaro Galeano over hem. Dat was maar deels ironisch be doeld: in Argentinië bestaat er een Marado- niaanse kerk met vele tienduizenden volgelingen. In Napels wordt Diego gere geld op dezelfde hoogte geplaatst als San Gennaro, de beschermheilige van de stad. Het bleek allemaal te veel van het goede. Na verloop van tijd werd Maradona zelf net zo gek als het wereldje om hem heen, waardoor je bijna zou vergeten wat een schitterend ventje hij was. Een voetballer met een ongekend charisma, een vrolijke krullenjongen met de allure van een pop ster. Het droeg allemaal bij aan de impact die hij overal ter wereld had, als voetballer, maar ook als een tijdloos cultureel icoon. Ondanks al zijn gebreken is er nooit een voetballer geweest die zoveel losmaakte. Die in alle uithoeken van de wereld emo ties, ergernis en ontroering opriep. Zijn tastbare herinneringen in Neder land zijn relatief zeldzaam, Maradona speelde slechts één keer tegen Oranje, tij dens een vriendschappelijke wedstrijd die in 1979 in Zwitserland werd gespeeld. FC Twente is de enige Nederlandse club die hem ooit trof in een wedstrijd. Dat was tijdens een zomers oefenduel in Napels, midden jaren 80. In ons land speelde Maradona nooit een officiële wedstrijd. Toch zijn er meer dwarsverbanden dan je misschien zou denken. Tal van Nederlan ders kruisten in de loop der jaren het pad van de beroemdste voetballer aller tijden. Deze foto's bewijzen dat. TEKST SJOERD MOSSOU WAT DEED MARADONA MIERLO? Op zoek naar Maradona, Een wereldreis door het leven van de grootste aller tijden van Sjoerd Mossou verschijnt deze week bij uitgeverij Santos (€20). Het boek is onder andere verkrijgbaar in de webwinkel van deze krant. jfc»

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 94