'Soms schreeuw ik tegen mijn kinderen, en denk ik: o nee, ik ben precies mijn moeder' ,,Dan is dat hun keuze. Weet je, ik geloof dat je je kinderen opvoedt om de best mogelijke burgers te worden. En dan leven ze volgens hun eigen keuzes. Je moet ze die kans ook geven.'' Ook als ze voor de islam zouden kiezen? „Zolang mijn kinderen respect hebben voor de rechten en keuzes van andere mensen, voor vrouwen, voor homorechten. Het is onze taak hen dingen aan te bieden, een beschaving te laten zien. We stellen ze op het moment veel bloot aan wetenschap. Ik probeer ze van die mooie geïllustreerde boeken te geven, die had ik niet toen ik klein was. Over astronomie, het dierenrijk, de geologische lagen van de aarde, de atmosfeer, hoe regen valt - alles om hun nieuwsgierigheid te stimuleren. Als tiener las ik Nancy Drm>-detectiveromans. Het klinkt gek, maar die boeken zetten mijn wereld op zijn kop, ze lieten me een onaf hankelijk type vrouw zien. Dus onderschat niet hoe belangrijk het is om goede boeken aan kinderen te geven, of het nu gaat om wetenschap of om andere onderwerpen. Waar ze uiteindelijk hun spirituele thuis vinden, dat is aan hen. Het zou voor mij natuurlijk heel vreemd zijn als ze moslim worden, ik zou hopen dat ze hervormings gezind zijn, maar wat doe je eraan als ze volwassen zijn?'' In haar nieuwe boek Prooi put ze uit haar ervaringen in Nederland, met speciale aandacht voor haar tijd in een asielzoekers centrum in Lunteren. Ze had er 'aan de lopende band' te maken met ongewenste intimiteiten van mannelijke azc-bewoners, schrijft ze. Ze stelt dat het tekenend is voor sommige mannen uit islamitische samen levingen - ze minachten vrouwen. In Prooi vertelt ze de verhalen van Europese vrouwen die verkracht, aangerand of lastiggevallen zijn door zulke mannen. Daarmee wil ze met name links Europa waarschuwen: dit wangedrag moet worden besproken en aangepakt, zonder steeds te strooien met verwijten van racisme. An ders verliezen vrouwen hun bewegings vrijheid en krijgen rechts-populisten die immigratie willen inperken en moslims willen uitzetten de wind in de zeilen - iets waar ze geen voorstander van is. In haar boek schrijft ze: 'Ik heb gebruikgemaakt van het asielsysteem en een succesvol inte gratieprogramma. Ik ben twee keer in mijn leven geëmigreerd. Ik zou een grote hypo criet zijn als ik voorstanders van deportatie of immigratiebeperking zou steunen.' ,,Heel grappig, of heel ongemakkelijk eigenlijk: we hebben de MeToo-beweging gehad, en dan zou je denken dat feministen naar buiten zouden treden om te zeggen dat dit niet alleen met rijke vrouwen in Hollywood gebeurt, maar ook met heel veel vrouwen zonder goede connecties. Maar er heerst een taboe rond de daders. Zelfs voor sommige slachtoffers. In inter views voor het boek zeiden zij vaak tegen mij: begrijp goed dat ik geen racist ben, ik ben links, ik ben niet tegen immigratie. Ik heb zoveel verhalen over verkrachting en aanranding gehoord. De situatie is vreselijk, en heel weinig mensen zijn bereid erover te praten.'' Volgens mij is hier nou juist eindeloos veel over gepraat, zeker na de massa aanrandingen in Keulen, oudejaars avond 2015. Verschillende steden hebben geprobeerd zelfs sissen op straat strafbaar te stellen. ,,Ik herinner me dat deze thema's sinds Pim Fortuyn en Theo van Gogh in Neder land minder taboe zijn dan in de rest van Europa, daar heb je gelijk in. Over de integratiekwestie is in Nederland goed gedebatteerd. Het is als een slingerklok; soms zwaait het richting dingen onder het tapijt vegen, soms de andere kant op en denk je o god, misschien is dat te véél openheid - al denk ik dat er nooit te veel openheid kan zijn. Maar niet ieder Euro pees land heeft een openhartige, eerlijke discussie over seksueel geweld door mos limmigranten gevoerd. In Zweden bijvoor beeld werden feministen die er aandacht voor vroegen beschuldigd van racisme, een van hen werd aangevallen op straat.'' Heeft u nog politieke ambities? ,,Nee. Politiek in de VS is volkomen krank zinnig. Om eerlijk te zijn vond ik politiek ook niet leuk toen ik er in Nederland in zat. Maar wat we nu zien, de overdrijving, de gekte, het is gewoon... hoe dan ook, voor het werk dat ik doe is het veel effectiever om boeken te publiceren, speeches te geven en te schrijven.'' ,,Mensen zeiden dat we compromissen moesten sluiten en samen moesten komen. Maar sommigen waren helemaal niet geïn teresseerd in enige vorm van compromis. Ze haatten de andere partij meer dan dat ze bereid waren om echt problemen op te lossen. Ik werd er gek van. Er was ook een hele onderlinge strijd omdat iedereen in de media wilde komen, wat gewoon niet kan. Daar hield ik ook niet van. Mensen die de media niet haalden werden razend op mensen die er wel in kwamen - en dat gebeurde dan in je eigen partij. Dat soort idiote jaloezie vond ik contraproductief, en is gewoon niet mijn manier van werken.'' ,,Ik denk niet aan haar, maar zij was een van de mensen die wél echt geïnteresseerd waren in dingen oplos sen.'' Wat als ze juist heel religieus zouden worden? Wat stond u tegen in de Nederlandse politiek? Denkt u nog weleens aan Rita Verdonk? Prooi; Immigratie, islam en de erosie van vrouwenrech ten verschijnt bij AtlasCon tact, €23. ZATERDAG 20 FEBRUARI 2021 13

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 93