was. Ik was altijd gewoon mezelf. Ik denk dat Jessica zich mij moediger en complexer voorstelde dan ik ben. Misschien zit daar de teleurstelling. Ik bedoel, het verhaal is simpel. Ik kwam naar Nederland, vond het geweldig en bloeide daar op. Toen gebeur de 9/11 en nam ik stelling. Dat leek mij toen heel normaal, maar iedereen vond het sensationeel. Dat is het voor mij niet. Achteraf gezien begrijp ik wel dat mensen gefascineerd waren door mijn verhaal, maar ik lééfde het, dat is anders.'' ,,De oudste hoorde me weleens Nederlands spreken met vrienden. Ik vertelde hem dan dingen over Nederland, maar hij is te jong om het echt te begrijpen, mijn tijd in de politiek en zo. En ik heb geprobeerd hen drop te geven. De oudste vindt het lekker, de jongste moet er nog aan werken.'' En uit uw eigen jeugd? ,,Soms, als de oudste een woedeaanval heeft, zeg ik dat hij zich gedraagt als een verwend nest. Dat ik dit niet had en dat niet, toen ik 9 was. Dat hij zijn zegeningen moet tellen. Het contrast is zo groot. Hun bestaan is voor mij een luxeleven, met speelgoed en vrienden en stabiliteit. Hij houdt niet van vis, bijvoorbeeld. Dan zeg ik: je hebt zoveel geluk. Toen ik zo oud was als jij hadden we helemaal geen vis.'' Veel mensen zien trekken van hun eigen ouders terug als ze kinderen krijgen. Heeft u dat ook? ,,Soms ja. Ik word ongeduldig en ik schreeuw tegen ze. Dan denk ik - o nee, ik ben precies mijn moeder. Ik gaf mijn kind pas een tik en hij had het aan iedereen op school verteld, dat z'n moeder hem had geslagen. Dat deed me ook aan mijn eigen moeder denken. We voeden kinderen op in compleet verschillende omstandigheden. Mijn moeder had geen enkele controle over haar leven. Mijn situatie is dus heel anders, maar er zit daar iets genetisch, in die karak tertrek. En onbewust heb ik natuurlijk mijn moeders manier van opvoeden in me opgenomen. Dat komt er soms uit.'' Wat vertelt u de jongens over religie? ,,Op dit moment is het niet aan mij, maar vooral aan de school. De oudste kwam op een dag thuis en zei: mijn leraar gelooft in God, maar ik niet. Dus ik zei, oké, vertel eens over God. 'Het is net als de kerstman', zei hij. 'Je hoort erin te geloven tot je erach ter komt dat het maar een verklede man is.' Hij vindt zijn eigen weg in wat hij gelooft. Ik forceer niets. Ik wil hen niet opzadelen met een bepaalde religie of met negativi- teit. Ik denk dat ze die dingen zelf uitvin den als ze ouder worden. Als moeder wil ik hen niet bezorgd maken of hun hoofden vullen met dingen waar ze niets aan kun nen doen.'' 12 U heeft inmiddels zelf twee zoons, van 9 en 3. Wat deelt u nog met hen uit uw Nederlandse tijd?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 92