'In Amerika mis ik het gezond verstand dat in Nederland vanzelf sprekend was' op het Nederlands - ,,kom nou toch.'' Weer in het Engels: ,,Alles is ingetogen in Neder land, niet overdreven. En dat mis ik echt.'' Ayaan Hirsi Ali werd geboren in Somalië, waar haar oma haar als klein meisje liet besnijden. De tiener Ayaan, toen wonend in Kenia, droeg nog trouw de hijab en vond het geoorloofd om schrijver Salman Rushdie dood te wensen vanwege een 'blasfemisch' boek. Ze beschreef in haar memoires hoe haar moeder depressief en gewelddadig was. Haar vader - inmiddels overleden - liet de familie jarenlang in de steek, tot hij haar kwam zeggen dat ze moest trouwen met een haar onbekende Somalisch-Canadese neef. Ze was 22 toen ze onderweg naar Canada de benen nam naar Nederland. Daar, zegt ze, vond ze haar 'bevrijding'. ,,Ik hield heel erg van Neder land en genoot ervan om er te wonen, ik ben heel dankbaar dat ik daar terecht ben gekomen. Ik heb heel goede herinneringen aan het leven, het ontwikkelen van vriend schappen.'' ,,Nou, ik denk dat er niet veel te begrijpen PASPOORT Ayaan Hirsi Ali Privé Jessica Durlacher schreef onlangs een roman geïnspireerd op haar moeilijk te vatten vriendschap met u, ze zegt u nooit helemaal goed begrepen te hebben. Geboren 13 november 1969, Mogadishu Opleiding Politicologie, Leiden Loopbaan Ayaan Hirsi Ali ver trok in 1992 uit So malië en vroeg asiel aan in Nederland. Ze werkte als tolk en voor de Wiardi Beckman-stichting, het wetenschappe lijk bureau van de PvdA. Na de aan slagen van 11 sep tember 2001 nam ze afscheid van het geloof waar ze mee opgroeide. Ze schreef over haar kritiek op de islam en stapte over naar de VVD. Van 2003 tot 2006 was ze namens die partij lid van de Tweede Kamer. In 2004 maakte ze met film maker Theo van Gogh Submission, over onderdrukking van moslimvrouwen. Van Gogh werd om die film vermoord, Hirsi Ali moest on derduiken en wordt nog altijd beveiligd. Na een kabinets crisis over haar Ne derlandse paspoort vertrok ze in 2007 naar de VS. Tegen woordig is ze verbonden aan het Hoover Institute. Getrouwd met historicus Niall Fer guson, twee zoons. ZATERDAG 20 FEBRUARI 2021 11

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 91