jaren open geweest. Ze mocht het paspoort uiteindelijk houden, maar er kwam een jaar later een tweede koude douche boven op - beveiliging moest ze buiten de lands grenzen voortaan zelf organiseren, oor deelde de Nederlandse regering. In de Verenigde Staten noemt ze zichzelf tegenwoordig 'mensenrechtenactivist' en is ze verbonden aan het Hoover Instituut, een conservatief georiënteerde denktank van de universiteit Stanford in Californië. Ze doet schrijf- en onderzoekswerk, nog steeds veel over de islam. Meer en meer richt ze zich op wat ze verstikkende 'cancelcultuur' in links Amerika noemt: online campagnes om bedrijven of mensen die iets verkeerds gezegd hebben over gevoelige onderwerpen als racisme en seksisme te boycotten of ontslaan. Ze moet lachen. ,,Ja, ik weet het, het was heel moeilijk om mensen hier uit te leggen dat daar een kabinet over gevallen was.'' ,,Ik heb vooral medelijden, want ze waren doodsbang. Ik denk meer aan de rechters die toen oordeelden: oké, ze kan er uitgezet worden op grond van hun mensenrechten. Het was ongelooflijk onhandig dat ik m'n huis weer uit moest, maar alsjeblieft, het was op persoonlijk niveau niet zo heel erg. Ik was al op zoek naar een baan in de VS, was toch van plan op termijn te vertrekken. Ik dacht: nou, oké, dan kan ik eerder ver huizen. Ik herinner me dat ik naar Gerrit Zalm ging (toenmalig VVD-minister, red.) en dat ik zei: ik haat het, dit alles is pijnlijk, moet ik wéér naar een andere veilige plek, maar ik ben klaar om te vertrekken. Dus als ik er nu op terugkijk, was het niet zo heel erg. Maar op nationaal niveau is het natuurlijk beschamend. Als een parle mentslid van safehouse naar safehouse verplaatst moet worden, en buren niet naast diegene willen wonen, dan wordt de rechtsstaat aangevallen en geschonden.'' ,,Ik denk dat ik geduldiger was geweest als ik meer ervaring had gehad. Ik was ervan overtuigd dat we maatregelen om de integratie van immigranten te verbeteren in vier jaar voor elkaar konden krijgen. Misschien had ik moeten zeggen: oké, het kan weleens tien jaar duren. Om dingen te bereiken had ik er heel veel jaren in het parlement aan moeten blijven werken, maar dat zag ik in die tijd niet zo. Ik dacht: mijn god, de samenleving is gepolariseerd over deze kwestie, heel veel goede mensen hebben hier over geschreven, het is uit- gedebatteerd. Er was geen reden om meer en meer en meer te discussiëren. Ik dacht dat we gewoon integratiebeleid konden invoeren, afdwingen en klaar. Dat was misschien een beetje simplistisch.'' Bent u geïntegreerd in de VS? ,,Ik denk het wel ja. Het is makkelijker, trouwens. Amerika is gewoon veel groter en diverser. En ik sprak de taal al. Vanuit het niets Nederlands leren, dat was pijnlijk. Ik heb geen klachten, ik ben goed ontvan gen in Amerika. Er wordt wel veel auto gereden. In Nederland sprongen we op de fiets en kwamen we overal. Al dat auto rijden, dat vind ik soms vervelend.'' Wat mist u uit Nederland? ,,Omdat ik me nu veel bezighoud met can celcultuur mis ik soms het gezond verstand dat we vroeger als vanzelfsprekend be schouwden in Nederland. Ik heb van stu denten uit Amsterdam gehoord dat het on der druk staat, maar er is in Nederland een houding van'' - hier schakelt ze even over 10 Terugkijkend van buiten Nederland lijkt die hele kwestie rond uw paspoort en later de kosten van uw beveiliging zo kleinzielig. En dat uw buren in Den Haag u uit uw beveiligde huis lieten zetten omdat ze niet naast u wilden wonen. Heeft u spijt van uw eigen aanpak in die jaren? U ging er met gestrekt been in. Linksboven met de klok mee: Met toen malig minister van Financiën Gerrit Zalm; tijdens de opname van 'Submission' met Theo van Gogh; met oud-minister Rita Verdonk; met kamerlid Geert Wilders; uitreiking Harriet Freezerring door Opzij-hoofdredacteur Cisca Dresselhuys.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 90