8 NIEUWS U zult mij niet horen zeggen wat D66 in het kabinet allemaal heeft vernacheld TWEEDE 4r^ KAMERVERKIEZINGEN INTERVIEW JESSE KLAVER De campagne van GroenLinks draait deze keer minder om de persoon Jesse Klaver. De partij wil een links blok vormen met andere partijen in de hoop Rutte te verslaan. ,,Ik wil niet keihard oppositie voeren.'' Vier jaar geleden had Jesse Klaver één doel: het Torentje. Maar in tegenstelling tot 2017 heeft de GroenLinks leider de werkplek van de minis ter-president deze campagne nog niet geclaimd. Klaver heeft nu 'een minder individualistische ambi tie'. En ja, zegt hij, dat komt ook omdat hij nu ouder is (34). ,,Je moet leren van het leven.'' ,,Ik wil nog steeds dat GroenLinks de grootste wordt. Maar mijn am bitie is eigenlijk nog groter dan in 2017, omdat die verder reikt dan alleen voor mijn eigen partij. Als ik in 2017 zei dat 'wij' Nederland gaan veranderen, bedoelde ik Groen Links. Nu zeg ik dat nog steeds, maar bedoel ik met 'wij' een pro gressieve alliantie, met PvdA, D66 en wat mij betreft ook de SP. Samenwerken, ook in deze cam pagne. Elkaar niet af- of aanvallen. U zult mij niet horen zeggen wat D66 in het kabinet allemaal heeft vernacheld.'' ,,Ik bedoel: je kunt al uittekenen hoe zo'n campagne dan gaat: dat ik Kaag (D66-leider, red.) aanval met 'u heeft dit niet goed gedaan'. En dat zij dan antwoordt: 'Maar u stond aan de zijlijn.' Dat is het standaardscript. Daar komen we niet verder mee. De PvdA haalde in 2012 38 zetels en heeft in z'n eentje geen verandering voor elkaar gebokst in een kabinet met de VVD, D66 is het ook niet gelukt en het lukt ons alleen ook niet. Daar moeten de progressieve par tijen iets van leren.'' Deze campagne gaat Klaver online de boer op met uitlegfilmpjes rondom een thema en trekt hij in tegenstelling tot vier jaar geleden geen volle poptempels in wit over hemd met opgestroopte mouwen. Hij mist het. ,,Tuurlijk. Maar dit is wat het is. Ik vind het nog véél erger dat mijn kapper nog steeds dicht is en dat niet alle kinderen naar school kunnen.'' ,,Ik heb al voor de kerst, toen de scholen dichtgingen, gezegd: alsje blieft, doe het niet. De positie van jongeren is in de coronacrisis ver geten. Wat we onze kinderen aan doen, dat k^n niet.'' ,,Ik heb er voor gekozen om niet keihard oppositie te voeren. We zijn wel altijd kritisch geweest. Ik heb vanaf het voorjaar voortdu rend aandacht gevraagd voor de positie van jongeren. Mijn stijl van politiek bedrijven is niet alleen maar boos worden en zeggen dat iets niet deugt. Maar altijd met voorstellen komen die het beter maken. Ik vind niet dat je kunt zeggen dat ik ook verantwoorde lijk ben voor het voortgezet onder wijs dat dicht zit. Die scholen moeten open, dat bepleit ik al weken. Maar dat is uiteindelijk aan het kabinet.'' ,,We investeren echt massive in on derwijs, een vergelijkbaar bedrag. Maar ik wil niet tegen elkaar op bieden. Het is geen biedingen- strijd, maar een ideeënstrijd. Wij willen kleinere klassen, met maxi maal 21 leerlingen. Daar trekken we 1,5 miljard voor uit.'' ,,Het is niet gemakkelijk om dit voor elkaar te krijgen. Toch gaan we het proberen. Als het wat lan ger dan een kabinetsperiode duurt: so be it. We moeten op weg daarnaartoe. Als je niks doet, kom je er nooit. We kiezen ervoor om dit eerst bij de basisscholen te regelen en in het voortgezet on derwijs eerst op het vmbo.'' ,,Met een beleggersbelasting. Op elke transactie moet 0,1 procent belasting worden betaald. Dus voor elke miljoen aan transacties gaat 1000 euro naar het rijk.'' Vreest u dan niet dat financiële ondernemingen Nederland gil lend gaan verlaten door die taks? Als er niks te heffen is, is er ook geen opbrengst. ,,Nee. Dat is precies het argument waar rechts altijd mee komt als ik een belasting voor een bedrijf wil invoeren. En dan zeggen ze: we hebben geen geld om de klassen te verkleinen. Wij willen een ander type politiek.'' ,,Je kan niet op de pof blijven leven. De houdbaarheid van de overheidsfinanciën wordt te vaak gedefinieerd in financiële zin. Maar de samenleving is pas houd baar als we onze kinderen een goede toekomst geven en klimaat verandering weten te stoppen. Dat betekent dat je er fors in moet investeren. De gevolgen van de opwarming van de aarde zijn niet te overzien en de kosten daarvan zijn vele malen hoger dan iedere euro die we uitgeven om dat te voorkomen.'' ,,Vroeger hebben wij heel vaak gehoord: 'die aanpak van klimaat verandering hè, eigenlijk kin dat niet'. Datzelfde geldt ook voor het minimumloon verhogen of multi nationals aanpakken. Dat werd nooit als realistisch gezien. Nu zie je, plotseling, dat die dingen alle maal met doen niet realistisch is. Het kan wél." ,,Om de vier, vijfjaar is er een rechtse partij die zegt 'dit zouden we écht moeten doen'. Maar nooit komt er een centrale. Voor hen is praten over een kerncentrale vooral een excuus om niks te doen aan klimaatbeleid. Daar pas ik h - L": zaterdag 20 februari 2021 GO Hanneke Keultjes Laurens Kok Den Haag GroenLinks wil Nederland niet meer veranderen? Die woordkeus zegt misschien al genoeg...? Dat is de uitkomst van het kabi netsbeleid dat ook u heeft gesteund, dat kinderen niet naar school kunnen en kwetsbare ouderen uit het ziekenhuis wor den gehouden. Hoe is dat met elkaar te rijmen? En toch gebeurt het. steunt dat beleid. D66 wil 10 miljard steken in on derwijs en gratis kinderopvang. Hoeveel trekt GroenLinks uit? Politici hebben wel vaker klei nere klassen beloofd, maar toch gebeurt het niet. Hoe gaat u dit betalen? U zegt flink te willen investeren in kansen voor jonge mensen. Tegelijkertijd wilt u hen opzade len met een hogere staats schuld. Uw verkiezingsprogramma heet 'Nieuw realisme'. Is GroenLinks bij zinnen gekomen? Waarom zegt u bij kernenergie niet 'het kan wel'? r kinderen aandoen, dat kan niet'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 8