Ze vertrok in 2006 naar de VS, nadat ze in Nederland het middelpunt was geworden van een diepe politieke crisis. Het com plete kabinet Balkenende II viel over de manier waarop minister Rita Verdonk plompverloren had aangekondigd het Nederlandse paspoort van Hirsi Ali in te willen trekken. Als vluchteling uit Somalië verzweeg ze bij aankomst in Nederland de echte reden van haar vlucht - niet de burgeroorlog, maar een gedwongen huwelijk. Om haar familie te slim af te zijn, zei ze, veranderde ze haar naam. Dat was bekend: over verdraaiingen in haar asielverhaal was ze zelf al Zonet had ze haar moeder aan de tele foon, zegt Ayaan Hirsi Ali (51). Zelf zit ze de pandemie uit op een afgelegen plek in het westen van de Verenigde Staten; haar moeder, in de 80, woont in een afgelegen deel van Somalië. „Ze denkt dat ik naar de moskee ga", vertelt de vrouw die wereld faam verwierf als geloofsafvallige met genadeloze kritiek op de islam. De film Submission die ze als WD-Kamerlid maakte over onderdrukking van moslim vrouwen kostte in 2004 het leven van be vriend filmmaker Theo van Gogh; zij leeft nog altijd met beveiliging. Deze maand brengt ze een boek uit waarin ze seksueel geweld door immigranten uit islamitische landen aan de kaak stelt. Haar moeder leest haar bijtende opinie stukken in pakweg The Wall Street Journal niet. Als ze belt, blijft ze Ayaan op het hart drukken om te bidden. „Ze heeft geen idee, en ik kan het haar niet vertellen. Weetje, soms wil je de gevoelens van je ouders niet kwetsen. Mijn moeder is een fragiele oude vrouw en woont alleen op een afgezonderde plek. Dus ik vind het niet nodig haar van streek te maken. Soms vertel ik haar wat ze wil horen. Het is de enige manier waarop ik een relatie met mijn moeder kan hebben." Hirsi Ali spreekt Engels als ze in pluizige beige fleecetrui in een Zoom-venster verschijnt - haar Nederlands is roestig geworden. „Ik begrijp elk woord, maar ik spreek het gewoon niet zo vloeiend meer. Als ik een week zou oefenen zou het wel terugkomen, denk ik."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 89