Zoeken naar de geheime voorraad pinda's en Hamka's EGBERT JAN Gerard: „Inderdaad. We gingen regel matig in de stad eten. Ook als we na het fietsen even op een terrasje zaten, wa ren we vaak zo'n euro of 50 kwijt. Dat Gerda is gestopt met roken scheelt ook.'' Gerda: ,,In oktober stopte ik. Ik rookte sinds mijn 14de. Ik was er zeker 50 euro per week aan kwijt.'' Gerard: ,,Het geld dat we overhouden zetten we op een spaarrekening. Voor de kinderen. Met kerst hebben we ervoor gekozen om geld te geven aan de kinderen en kleinkinderen.'' Gerda: ,,Ons oudste kleinkind van 12 wilde een tablet. Hij huilde van blijd schap dat hij daar genoeg geld voor kreeg. Daar genoot ik zo van.'' Gerard: ,,Echt ontroerend om te zien.'' Gerda: ,,Wij hebben dat geld toch niet nodig. Ik doe elke week voor ongeveer 100 euro boodschappen bij de Jumbo.'' Gerard: ,,We gaan apart naar de slager, een paar dorpen verderop, dan kopen we voor gemiddeld 35 euro. We hebben een mooie auto, e-bikes en ook nog e-scooters.'' Gerda: ,,Daar ga ik lekker mee de weg op. Verder hou ik van poetsen, ik maak graag alles spic en span. Normaal ga ik een dag per week met mijn dochter mee naar een verzorgingshuis om vrij willigerswerk te doen. Zo fijn. Ik hoop dat dat snel weer kan, want daar putte ik voor de hele week kracht uit. Thuis amuseer ik me ook wel hoor, als Gerard aan het klussen is. Ik lees graag bladen. Ik heb een goedkoop abonnement op Vriendin afgesloten, iets van 50 euro voor een halfjaar.'' Gerard: ,,Aan kleding geefje wel aardig wat uit.'' Gerda: ,,Daar ben ik niet vies van. Als ik vandaag een broek koop en ik zie de volgende week weer een leuke, dan koop ik die gerust ook. Maar ook dat staat stil. Ik hou absoluut niet van online. Ik wil écht kunnen shoppen.'' Gerard: ,,En daarna een terrasje pakken. Ik ga af en toe mee, maar hoef nooit veel te kopen.'' Gerda: ,,Ik zou het wel leuk vinden als je vaker kleding kocht.'' Gerard: ,,De kast ligt al vol met jouw spullen.'' Soms denk ik aan vervlogen zaterdagen. Dan liep ik met in beide palmen een klef handje geklemd door de dierentuin. De moeder aan het werk bij de AH, ik voor even chef gezellig uit. We gingen vaak naar Emmen: vlindertuin, giraffen. Ter hoogte van de stok staartjes begonnen de kleintjes verbaal vooruit te lopen op de voorspelbare sessie met consump ties. Na sluiting stapten we het naburige winkelcentrum in. ,,Ik wil iets kopen!" brulde dochter. Ze treuzelde te lang, de winkels waren al aan het sluiten. Een vroege versie van keuzestress. Daar had zoon geen last van en met z'n buit, een boekje van Dick Bruna, keek hij de wanhoop van grote zus tevreden aan. Dat verlangen naar toen is er, maar niet vaak. Ook tegenwoordig is er veel om gelukkig van te worden. Zoon (26) dendert altijd kort na binnenkomst door naar de koelkast en inventariseert de inhoud. Dat doet hij al sinds zijn grijpgrage knuistjes bij het hand vat konden; er is niets veranderd. Na een half uur opent hij het keukenkastdeurtje waarachter hij de pinda's en de Hamka's weet. Dochter (28) loopt niet te lang na entree naar de provisiekast. Bovenin liggen achter stapels schone vaat- en theedoeken de koeken of mergpijpjes die ik daar van oudsher verstop. Had ik die verpakkingen destijds open en bloot neergelegd, dan waren ze sneller verdwenen dan de Lieve Heer met zijn ogen knippert. Tien jaar geleden ontdekte dochter deze bergplaats, en ze heeft er moet ik zeggen met beleid van geprofiteerd. Zoon weet er tot op de dag van vandaag niets van. In hun ouderlijk huis worden ze weer kind. Net als vroeger praten ze de oren van m'n hoofd, luiste ren niet echt naar mij en pas sinds kort ruimen ze waarachtig uit zichzelf de tafel af. Niet te vaak natuurlijk. Jas en schoenen kwak ken ze neer waar het uitkomt. Er is een ruime garderobe met kapstok; ze kennen het bestaan maar komen er nooit. Zo gaat het en zo hoort het. Zelfs als er in whatsappberichten of telefoontjes beklag is geweest over tegenslag in het leven, zijn dochter en zoon in dit huis altijd vrolijk. Dochter: ,,Waarom? Gewoon, het is een warm bad." Ook meedoen? Stuur een mail naar geldengeluk@dpgmedia.nl Egbert Jan Riethof (67) is journalist. Hij heeft een dochter (28) en een zoon (26). Egbert Jan woont in z'n eentje in een huis met drie verdiepingen. egbertjan@dpgmedia.nl ZATERDAG 20 FEBRUARI 2021

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 87