o\-,va.. 7 TWEEDE KAMERVERKIEZINGEN DOOR HET LAND VAN DE LIJSTTREKKERS Als kleinzoon van bollentelers beleefde Gert-Jan Segers, lijsttrekker van de ChristenUnie, zijn eerste acht jaar in een rustige, dood lopende en nu zeer vermogende straat in Lisse. "UIII: De uitgestrekte velden rond Lisse zijn grauw en bruinig ontwaakt uit de korte, heftige winter. Achter de gesloten deu ren van de Keukenhof lagen zeven miljoen bloembollen zich al op te maken om langzaam uit te komen toen zij onder het enorme sneeuw dek verdwenen. Ernstige gevolgen lijkt die episode niet te hebben ge had, misschien dat ze iets later uitko men. ,,Al bevriezen de bollen niet, ze kunnen wel kouvatten" heet het in de Duin- en Bollenstreek. De Keukenhof is van plan om vanaf 20 maart de deuren weer te openen. Een datum die vorig jaar sa menviel met de lockdown; de poor ten bleven dicht, maar op de zonnige wegen, paden en lanen in de regio ontstond een vloedgolf van mensen die hun huis ontvluchtten en troost zochten in de kleurige bloemen pracht. ,,In het dorp zelf merk je nooit zo veel van al die mensen die naar de Keukenhof komen. Ik zeg altijd dat het hetzelfde is als de Efteling en Kaatsheuvel; mensen gaan direct naar het pretpark, komen echt niet in Kaatsheuvel. Dat is hier hetzelfde." Willem Loos staat voor zijn huis in de Don Boscostraat in Lisse. In de tuin, goed zichtbaar, een affiche voor de verkiezingen van 17 maart, met een groot hoofd van Wopke Hoekstra, de lijsttrekker van de CDA. 'Nu doorpakken', staat erop. ,,Mijn vrouw is ge meenteraadslid van het CDA, maar gezien de huizen hier denk ik dat de meeste mensen in de straat op de VVD stemmen'', lacht Loos. Hij zou weleens gelijk kunnen hebben: waar bij de laatste verkiezingen, die voor de Provinciale Staten, Forum voor Democratie in vrijwel alle stembu reaus in Lisse won, bleef in deze Rijckevorselbuurt de VVD met 29 procent verreweg de grootste. TT-r O. TTi De meeste huizen zijn zeer riante, vrijstaande woningen met grote tui nen. Nu staat er niets te koop; twee jaar geleden wisselde er een voor 1.950.000 euro van eigenaar. Aan het einde van de doodlopende straat staan de meest bescheiden huizen, de oudste ook. In de laatste twee-on der-een-kap groeide Gert-Jan Segers (1969) op, met zicht op de molen aan de Ringsloot. Tot hun verhuizing naar Leeuwarden woonde de huidige lijsttrekker van de ChristenUnie er tot zijn achtste; zijn vader was di recteur van de mavo. ,,Ik heb nog les van zijn vader gehad'', zegt buurman Loos. De grootvaders van zowel vaders- als moeders kant waren bloembollentelers. Heel veel contact tussen de bu ren onderling is er niet, zegt Loos. Behalve bij de traditionele feestweek van Lisse in septem ber, dan komt de straat altijd in hetzelfde huis bij elkaar, of het liefst in de tuin, om er gezamenlijk door de gastheer verzorgde paling te eten. Lisse is een vrij christelijke ge meente; het CDA is met vijf zetels de grootste in de gemeenteraad van ne gentien leden, de CU vormt er samen met de SGP een coalitie, goed voor twee zetels. Het gezin Segers toog elke zondag naar de enorme Salem- kerk van de Gereformeerde Ge meente, op net 600 meter lopen van huis. Liefst elfhonderd zitplaatsen heeft de kerk, de gemeenschap telt veertienhonderd leden. ,,Dat aantal is al heel lang vrij stabiel'', zegt koster Arjan Wouters. Heel anders is, van wege corona, het beeld in de kerk te genwoordig. ,,We staan per zondags dienst maar dertig mensen toe. Dat betekent dat de mensen steeds drieënhalve maand moeten wachten om naar de kerk te kunnen, en dat valt hen allemaal heel zwaar.'' Ze zijn gebaat bij de kerkgang, zegt de koster, ook de jeugd, die zich in Lisse niet massaal van de kerk heeft afgekeerd. Integendeel. ,,We hebben wel twintig clubs voor verschillende leeftijden die activiteiten organise ren. En naar de reformatorische ba sisschool gaan zo'n driehonderd leer lingen; zij worden van jongs af aan grootgebracht met de religie.'' Ook Gert-Jan Segers ging naar deze school, toen de Christelijke Basis school, nu De Akker geheten. Vol gens hem was de Gereformeerde Ge- meente in Lisse destijds wel meer or thodox en gesloten dan tegenwoor dig. Maar net als de kerkgangers heeft iedereen het zwaar in Lisse vanwege de pandemie. De bollenteelt is veel meer dan de Keukenhof alleen. De Economic Board van de Duin- en Bollenstreek liet al vorig voorjaar een rapport opstellen over de impact van corona. Al is de tuinbouw goed voor slechts 3 procent directe werkgele genheid in de regio, de hele keten die er aanhangt zorgt voor nog eens 14 procent aan banen. De bollenverkoop heeft vooral klappen gekregen omdat overal in de wereld niet-essentiële zaken als bloemenwinkels hun deu ren moesten sluiten. Mede dankzij die bollenvelden kreeg Lisse in 2017 wel de prijs van 'groenste dorp van Nederland.' Vol gens de jury is het een 'fraai voor beeld van een dorp waarbij de land schappelijke opbouw van strandwal- len, bollengronden, veengebied en hogere stroomruggen zeer goed af leesbaar is'. Aan het einde van de Don Boscostraat, naast het geboorte huis van Gert-Jan Segers, ligt nog een aanzienlijk weiland van een grote boerderij, daarachter de molen die in de jaren 90 volledig afbrandde en werd herbouwd, plus een knusse heemtuin langs het water, waar zwarte zwanen en bergeenden voor bijzondere kleuren in de winter zor gen. zaterdag 20 februari 2021 GO In de aanloop naar de verkiezingen op 17 maart reist Edwin Winkels naar de geboortegrond van lijsttrekkers. Waar komen ze vandaan? Hoe groeiden ze op? Een zoektocht naar de wortels van 14 politieke kopstukken. Vandaag: Gert-Jan Segers van de ChristenUnie, geboren in Lisse. 'Al bevriezen de bollen niet, ze kunnen wel kouvatten' t f.F De Don Boscostraat in Lisse, waar Gert- Jan Segers opgroeide. FOTO'S EDWIN WINKELS De gereformeerde kerk was voor Segers een paar minuten lopen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 7