Gemiddeld gebruiken we 30 procent te veel wasmiddel De was doen in tien stappen Ook al zitten er wel tien op, we gebruiken doorgaans maar één of twee programma's op onze wasmachine. Met deze tips haal je meer uit je apparaat. 26 atoen', 'automatisch' en 'express': dat zijn de wasprogramma's en -instellingen die we het vaakst selecteren. Sterker nog, de meeste mensen gebruiken niet meer dan een of twee program ma's, al staan er vaak wel tien of meer op. Of de functies 'sport', 'overhem den' en 'hygiëne' dan overbodig zijn? „Integendeel", zegt Kris Hellebuyck, academy manager bij wasmachine fabrikant Miele. ,,Door een waspro gramma te kiezen dat aangepast is op het type textiel dat je wilt wassen, zorg je ervoor dat je kleren langer mooi blijven. Dat betekent natuurlijk wel dat je je was eerst goed moet sorteren.'' Donker en licht „Donker textiel heeft de neiging om bij de eerste wasbeurten kleur te verliezen'', zegt Hellebuyck. ,,Om verkleuring van je kleren te vermij den, was je licht en donker textiel apart en gebruik je een aangepast wasmiddel. Vloeibaar wasmiddel wordt doorgaans gebruikt voor ge kleurde was, om vuil te verwijderen zonder te bleken. Voor witte was wordt vaker poeder gebruikt, omdat het blekend werkt en het je was stralend wit houdt.'' Bij wijze van experiment nodigde Miele vorig jaar een aantal stellen uit in het Experience Center in Brussel, met de vraag een doorsnee wasmand te sorteren. De resultaten waren vol gens Hellebuyck dramatisch. „Nie mand leek te weten dat je én op de kleur én op de voorgeschreven tem peratuur én op het type textiel moet letten bij het sorteren.'' Om te weten welk wasprogramma je het beste kunt kiezen, bekijk je op het etiket wat de meest delicate vezel is. 'Gewone' kleding was je op kleur, voor delicate vezels hebben de meeste wasmachines programma's 'Bij een test leek niemand te weten dat je én op kleur én op type textiel én op temperatuur moet sorteren' als 'fijne' of 'delicate' was, 'wol/zijde' of 'handwas'. Die hebben een laag toerental en een lage temperatuur en zijn ook geschikt voor het wassen van knuffels. Hellebuyck: ,,Elk wasprogramma verschilt qua waterhoeveelheid, tem peratuur, intensiteit en duur van de wasbeweging, aantal spoelgangen en centrifugeersnelheid. Zo hebben veel wasmachines hebben het pro gramma 'overhemden', met een lage waterstand voor de hoofdwas, een gevoelig ritme en de extra functie 'voorstrijken'. Dat wil je je wollen trui niet aandoen. Die smeekt om een wolprogramma met een hoge waterstand en een handwasritme.'' Om mondkapjes te wassen, is er het programma 'katoen hygiëne'. ,,Dat heeft de optie 'AllergoWash', die voor extra spoeling zorgt. Andere interessante opties bovenop je programma zijn 'kort', voor lichtver- vuild wasgoed, en 'extra water' voor betere spoelresultaten. Heb je een programma en eventueel opties gekozen, dan verschijnt automatisch het ideale toerental om te centrifuge ren. Twijfel je nog? Veel fabrikanten hebben een app die je stap voor stap naar het beste wasprogramma leidt.'' De maximale belading van de was machine hangt af van het gekozen programma. ,,Voor een zijdepro gramma mag je de trommel veel minder vol stoppen dan voor ka toen'', zegt Hellebuyck. ,,Bij katoen wast je toestel het efficiëntst als de trommel voor driekwart vol is. Om dat te checken, leg je je arm met een vuist op de stapel kleding in de was machine. Kun je je vuist nog zien, dan is de trommel niet overbeladen.'' Volgens Hellebuyck gebruiken we gemiddeld 30 procent te veel was middel. ,,Meer wasmiddel betekent niet dat je kleding schoner of frisser wordt. Integendeel, het kan je kle dingstukken beschadigen en sneller laten slijten. Achtergebleven was middel gaat na verloop van tijd stin ken, en er kan zeepluis ontstaan in de machine. Overdosering kan tot over matige schuimvorming leiden, wat dan weer de werking van je machine kan verstoren. Gebruik je te weinig wasmiddel, dan zal je wasgoed na verloop van tijd grauw en hard worden.'' Ontkalken Voor de perfecte dosering kijk je op de verpakking van het wasmiddel, dat de juiste hoeveelheden weergeeft afhankelijk van het wasvolume, de hoeveelheid vuil op je kleding en de hardheid van het water. Interessant om te weten: er bestaan wasmachi nes met een automatische dosering. In dat geval bepaalt de wasmachine hoeveel wasmiddel er nodig is. Ook de wasmachine zelf moet je wassen. ,,Maak regelmatig het rubber van de deur schoon en controleer of er geen kleine voorwerpen in achter blijven'', zegt Hellebuyck. ,,Verwijder na elke wasbeurt de zeepresten in het wasmiddelbakje. Om hygiënische redenen is het belangrijk om min stens een keer per maand een was op meer dan 50 graden met een univer seel waspoeder te draaien. Dat bevat onder meer bleekmiddel, dat helpt om kiemvorming te voorkomen. Sommige wasmachines hebben een reinigingsprogramma. Laat dat enkele keren per jaar draaien, even tueel in combinatie met een speci fieke reiniger. Denk er ook aan om de filter onder aan de machine regelma tig schoon te maken. Als je hard water hebt, kun je een a twee keer per jaar je toestel ontkalken.'' ZATERDAG 20 FEBRUARI 2021 WW 1. Maak zakken van broeken en andere kleding stukken leeg. 2. Lees de was voorschriften van de textiel fabrikant op het etiket. 3. Sorteer de was op kleur, wastemperatuur en textielvezel. 4. Behandel indien nodig vlekken voor met een vlek- kenoplosser of waspasta. 5. Keer het wasgoed bin nenstebuiten. 6. Gebruik bij klein wasgoed een waszakje. 7. Stop soortge lijk textiel samen in de trommel: kledingstukken met intensieve kleuren apart, en bonte en witte was zeker gescheiden. 8. Doseer de juiste hoeveel heid geschikt wasmiddel. 9. Kies het juiste wasprogramma en zet de machine aan. 10. Haal na het wassen het wasgoed meteen uit de wasmachine en laat het drogen. Voor de gekleurde was kiezen we meestal vloeibaar wasmiddel, maar voor de witte was liever poeder omdat het blekend werkt, zegt expert Kris Hellebuyck van Miele. FOTO JOEL HOYLAERTS/PN Met minder schuim wordt je was schoner HERMIEN VAN OOST - KRIS HELLEBUYCK "wasffX.it'f]

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 74