OZCAN AKYOL Wel minder reizigers, niet minder geweld Hoekstra's blunder op het ijs van Thialf was al dagen in de maak 6 V_ Column Het is lastig om campagne te voeren tijdens een pan- demie. Dat ondervond ook Wopke Hoekstra, de kers verse lijsttrekker van het CDA, van wie ik nog steeds niet zo goed weet waar hij nu eigenlijk voor staat. Veel meningen of idealen ventileert hij niet. En daarom had het campagneteam bedacht om hem in Thialf te la ten schaatsen, samen met natio nale schaatsheld Sven Kramer, die wel te porren was voor dit persmomentje - de lokale jour nalistiek was ruimschoots op de hoogte gebracht. Maar het pakte allemaal an ders uit, zoals eigenlijk alles in het afgelopen coronajaar. Het CDA wilde Hoekstra meer 'pro fiel' geven - eigenlijk meer mens maken - maar de partij vergat even dat een groot deel van de bevolking terecht héél gefrus treerd en enorm boos is. Het ijs in Heerenveen bleek een politiek mijnenveld. Vooraf vertelde Hoekstra stoer dat hij nooit op zijn 'bek' ging met zijn eigen schaatsen, maar toen wist hij nog niet wat de nasleep van zijn ogenschijnlijk onschuldige rond jes op het ijs zouden zijn. dwong hem zelfs tot openlijke excuses. Ooo, wat speet het hem allemaal. Bij het CDA hebben ze inmiddels een monopolie op dit soort uitglijders; eerder knuf felde Ferd Grapperhaus zijn nieuwe schoonmoeder bont en blauw en iets later bezocht Ank Bijleveld doodleuk een kerk, ter wijl de coronabesmettingen op liepen. Dit laatste incident laat zien dat campagnevoeren in tijden van corona veel meer prudentie en inlevingsvermogen van onze politici vraagt dan ze vaak zelf kunnen opbrengen. Je zou kun nen zeggen: 'Prima, daarmee scheiden we het kaf van het ko ren', en het lucht natuurlijk ook wel lekker op om af te geven op een falende bewindspersoon. Maar een andere werkelijkheid is dat we een tamelijk hysterisch land beginnen te worden, waarin we elkaar maar al te graag aan de schandpaal nagelen op de mo menten dat iemand een blunder begaat die niet eens voortkomt uit kwade opzet maar simpelweg onnadenkendheid. Daarmee wil ik het helemaal niet opnemen voor Wopke Hoekstra. Ik weet al leen niet wat ik erger vind: een onschuldige fout van een minis ter óf de collectieve hetze van en tienduizenden bloeddorstige mensen op sociale media en daarbuiten. In elk geval zijn de campagne teams gewaarschuwd. De booby traps liggen overal. Ook waar je ze niet vermoedt. We beginnen een tamelijk hysterisch land te worden UTRECHT Het aantal zware in cidenten van agressie en ge weld in treinen en op stations is ondanks veel minder reizigers nauwelijks gedaald. Het aantal NS-medewerkers dat met agressie te maken kreeg en gewond raakte, steeg zelfs. Dat blijkt uit de sociale veiligheidscijfers van NS over Het is een opmerkelijke statis tiek: door de coronamaatregelen halveerde het aantal treinreizigers vorig jaar (ruim 55 procent minder mensen). Het aantal gemelde ge vallen van agressie nam slechts 2,5 procent af. NS registreerde 661 in cidenten tegen het eigen perso neel, 18 minder dan in 2019. Opvallend is dat incidenten minder gebeuren in de treinen, maar juist meer op stations. In de treinen nam het aantal incidenten met 45 af naar 197, op stations steeg het aantal van 430 naar 461. Bedreiging komt het vaakst voor: 231 keer, gevolgd door verzet bij aanhouding (158), geweld tegen NS-medewerkers (ook 158) en be spugen (102). Sinds 1 juni, toen de mondkapjesplicht inging in het openbaar vervoer, legt NS ook co- ronagerelateerde agressie vast. Daarvan was 83 keer sprake. Be dreiging met een wapen kwam negen keer voor. De spoorwegen reageren ge schrokken. NS erkent dat de mondkapjesplicht zeker in het be gin voor meer agressie heeft ge zorgd. ,,Met name omdat we de coronaregels actief handhaven'', zegt woordvoerster Léonie Bosse- laar. ,,Een deel van de reizigers wil daar niet in mee en dat levert agressie op.'' Volgens het bedrijf neemt het aantal incidenten wel af. ,,Mondkapjes zijn de norm ge worden, het overgrote deel van de reizigers volgt de regels netjes op.'' Als Hoekstra donderdagochtend tegen twaalven zijn schaatsen uit trekt in ijswalhalla Thialf in Hee renveen, knikt hij met ontzag naar Sven Kramer. De minister van Fi nanciën kan best aardig schaatsen: hij reed in 2012 nog de alternatieve Elfstedentocht. Maar Kramer is van buitencategorie. „Ik maak me geen illusies. Dit was weer een les in bescheiden heid", zegt hij tegen een verslag gever van de Leeuwarder Courant. Dat lesje moet dan echter nog komen. Want Hoekstra twitterde gisteravond een foto van het schaatsrondje met Kramer. En waar hij mikte op een campagne momentje, ontploft het genade loos in zijn gezicht. Want het rondje Thialf is tegen de corona- regels van zijn eigen kabinet. De ijshal is immers overdekt, het ka binet verbood op 14 december binnen sporten juist. Maar dat be seft Hoekstra dan nog niet. Als de minister zijn schaatsen aantrekt, zegt hij nog over zijn moderne Noren: ,,Weet je wat zo grappig is van deze schaatsen, hiermee ga je nooit op je bek.'' Een dag later komt Hoekstra's mea culpa: ,,Ik ben dus wél onder uit gegaan, maar dan nu, bij jullie'', zegt hij tegen journalisten. En: ,,Ik had dat niet moeten doen. Ik had de verleiding moeten weerstaan. Dom.'' Hoekstra weerspreekt dat hij op campagne was als CDA-lijsttrek- ker. Het was een 'werkbezoek' als minister, zegt hij stellig. ,,Dat kan. Maar ik had mijn gympen moeten aanhouden.'' Toch lijkt dat niet te kloppen. Bij het CDA spreekt men van 'een werkbezoek in het kader van de campagne'. Naast Thialf wor den ook een boerenbedrijf en en kele andere firma's bezocht in Drachten en Groningen. Maar het idee te gaan schaatsen zou volgens Hoekstra 'de avond van tevoren zijn geboren'. Een andere CDA'er zegt: ,,De schaatsen waren meer om mee te nemen. De Leeuwarder Courant vond het leuk als de schaatsen er bij waren.'' Anderen spreken dit tegen. Al bod in, hij heeft toch net een rust dag. Dus arriveert de minister in schaatskleding in Heerenveen. Met, veelzeggend, niet een voor lichter van zijn ministerie, maar een perswoordvoerder van het CDA aan zijn zijde. Ook Thialf ligt niet dwars. De directeur zegt dat 'in plaats van een rondleiding een paar ronden schaatsen is geboden'. Over het respecteren van coro- naregels als de 1,5 meter afstand werd wel nagedacht. Niet over dat schaatsen in een hal überhaupt een overtreding zou zijn. En over dat een minister een voorbeeld functie heeft evenmin. Het bedrijfsbezoek had dus alles weg van een campagneactiviteitje, smaalt men aan het Binnenhof. En Hoekstra is nu al de derde CDA- afgelopen dinsdag polste CDA'er Sander de Rouwe bij schaatser Sven Kramer of hij Hoekstra wilde ontvangen in Thialf. Volgens De Rouwe was de 'in steek' dat het 'ijs even aangeraakt zou worden'. Mét schaatsen aan de voeten dus. 'Om even de context van Thialf te ervaren', zegt hij. ,,Niet om recreatief te schaatsen, dat is nu uit den boze. Sven en Wopke zouden even afgezonderd van iedereen het ijs op gaan.'' CDA'ers bezweren dat ze niet meer weten w^e nou uiteindelijk heeft bedacht dat er geschaatst zou worden. De Rouwe: ,,We hebben een gezamenlijke afweging ge maakt.'' Kramer gaat dinsdag op het aan- minister die miskleunt. Minister Ferd Grapperhaus (Justitie) knuf felde zijn schoonmoeder tijdens zijn bruiloft en CDA-collega Ank Bijleveld ging met kerst naar de kerk, terwijl dat volgens nota bene Grapperhaus 'niet uit te leggen' was. CDA'er De Rouwe blijft erbij dat dit van een andere orde was. ,,Ik snap best dat als mensen alleen de foto zien, zich afvragen: dit kan niet.'' Maar: ,,Dit was een bloed serieus werkbezoek. We hebben het rijk nodig, anders gaat Thialf dicht. Dat wilden we zichtbaar maken. Ons oordeel was: dit kan.'' Hoekstra's oordeel is een dag la ter anders: ,,Ik had die schaatsen gewoon niet aan moeten doen.'' van de mensen in het land, onder wie een aantal prominen ten en politici, zaterdag 20 februari 2021 GO y @OzcanAkyol oaa 2020. Zijn rondje schaatsen in Thialf duurde een kwartiertje, maar met excuses maken is Wopke Hoekstra langer zoet. De CDA- lijsttrekker noemt het zelf een werkbezoek, maar tijdens het campagnemomentje was het van meet af aan de bedoeling het ijs even aan te raken'. Tobias den Hartog Laurens Kok Den Haag O Wopke Hoekstra O ©WBHoekstra 19h Sporten is ontzettend teuk en daarnaast heel gezond. Juist in deze tijd is het belangrijk dat we voldoende blijven bewegen. Samen met @SvenKramer86 schaatste ik in het mooie SThlaif. #SamenSterkerDoorSport #CDA S*' lc.nl/friesland/Wopk,„ Minister van Financiën Wopke Hoekstra (l) schaatst een paar baantjes met Sven Kramer in Thialf. FOTO'S LEONARD WALPOT, TWITTER WOPKE HOEKSTRA Hij zakte erdoor heen. De woede

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 6