De juiste olie Kijk in de wc-pot Nu de eerste lentezon zich laat zien, is het tijd om een plan voor je moestuin te maken. Floor Korte, auteur van meerdere boeken over moestuinieren, helpt je op weg. 21 EERSTE HULP BIJ ALLEDAAGSE KWESTIES Is het slim om alvast een plekje te reserveren op je favoriete camping? Wat gebeurt er dan als er weer een lockdown komt? Veertien vragen over vakantieboekingen. pagina 22 Olijfolie, kokosolie, slaolie... Er zijn veel soorten olie. Laura de Grave legt uit wanneer je welke gebruikt. pagina 24 Het is misschien een vies idee, maar het is verstandig om regelmatig in de toiletpot te kijken. Je ontlasting zegt veel over je gezondheid. pagina 27 TIPS VAN DE EXPERT 5 X EEN MOOIE MOESTUIN Bloemen zaaien „Schrijf eerst op wat je waar en wanneer wilt zaaien en wanneer je het kunt oogsten. Met zo'n plan voorkom je dat je te veel tegelijk zaait en in één keer zo veel moet oogsten dat je het niet op kunt eten. Februari is de beste tijd hiervoor. Je kunt nu alvast zaden bestellen. Som mige gewassen, zo als paprika, auber gine en pepers, kun je binnen voor- zaaien. Half mei, als de vorst uit de grond is, mogen alle binnen opgekweekte planten naar buiten. Een tip voor je plan: sommige gewassen kunnen elkaar perfect opvolgen. Peultjes en doperwtjes bijvoorbeeld kun je al in maart zaaien en in juni of juli oogsten. Deze planten leggen stikstof uit de lucht vast in bolletjes in de grond en vormen zo de perfecte voeding voor een tweede plant. Andijvie, paksoi of boerenkool kun je 's zomers op de plek planten waar je net peultjes en erwten hebt geoogst.'' ,,Probeer eerst de gewassen die je zelf graag eet. Zelf heb ik veel courgette en pompoen in de tuin. Dit zijn basics die we vaak eten en ze zijn eenvoudig te kweken. Net als bietjes, die bovendien als voordeel hebben dat je ze groot en klein kunt eten en het dus niet uitmaakt wanneer je ze oogst. Bij tomaten bijvoorbeeld luistert dat nauwer, die kun je alleen eten op het moment dat ze rijp zijn. Bovendien hebben toma ten meer verzorging nodig. Doperwten en sperziebonen doen het ook altijd goed, zelfs op zandgrond.'' ,,Zeker. De beste grond is een mengsel van zand en klei, maar in alleen zand kan het ook. Vervang dan een deel van de grond door tuinaarde of voeg er compost aan toe. Heb je vooral vaste klei, maak de grond dan luchtiger door zand toe te voegen. Natuurlijk kun je ook moestuin- bakken met moestuingrond of potgrond gebruiken. In de zon groeit alles sneller, maar ook in een schaduwtuin kun je prima gewassen kweken. Probeer bijvoor beeld spinazie, pluksla, paksoi, uien, knoflook en wortels.'' ,,Alle zaden. Neem wel de biologische varianten, die hebben vaste eigenschap pen en zijn daarna zonder problemen weer te zaaien. Oogst geen zaden die zijn opgekweekt uit hybride zaad. Die zijn alleen geteeld voor een goede opbrengst. Oogst je daarvan zaden, dan is de kans groot dat het gewas niet opkomt of er zelfs een heel andere soort uit voortkomt. Let er ook op dat sommige planten niet of lastig zijn op te kweken uit zaad. Hier zijn stekken van de moederplant voor no dig. Dat geldt voor aardbeien, kruiden- planten, bessenstruiken, frambozen en bramen. Die koop ik altijd als plant.'' Kweekbak Luizenspray Knoflook Compost ,,Te enthousiast alle vruchtgewassen tegelijk voorzaaien. Als je nu alle zaden in een pot stopt, zit je tot half mei, wanneer de meeste planten pas naar buiten kun nen, met grote planten in huis. Het wor den ook nog eens uitgerekte planten, die meer kans hebben op ziekten. Je kunt beter gespreid voorzaaien, op de momen ten zoals aangegeven op de verpakking. En wees niet te bang dat je iets verkeerd doet. Een tuin biedt behalve eten ook ont spanning. Geniet ervan en probeer het uit. Het leuke is dat als er iets mislukt, je het volgend jaar opnieuw kunt proberen.'' GO ZATERDAG 20 FEBRUARI 2021 Maak nu een plan voor de moestuin Zaai bloemen om bijen, vlinders en andere insecten CARIN RÖST Hoe haal je de maximale oogst uit je eigen tuin? Wat zijn goede beginnersgewassen? Kun je in elke achtertuin een moestuin beginnen? Welke zaden kun je zelf uit volwassen groenten of planten winnen? te trekken. Ze helpen bij de bestuiving en zorgen dat de tuin netjes en in balans is. Maak een 'koude bak' (een kweekbak zonder bodem) door een stuk glas op planken te zetten. De warmte zorgt dat je eerder kunt beginnen en langer door kunt gaan. In februari kun je al radijsjes, spinazie en sla zaaien. Gebruik geen bestrijdings middelen: het gif komt via de bodem in je planten en zo in je eten. Tegen luizen kun je een spray maken van water en uienvocht. Stop in de herfst een teentje knoflook in de grond. Vanaf juli heb je dan het hele jaar verse knoflook. Je kunt compost maken van gft-afval. Hiervoor heb je tijgerwormen nodig. Staat de bak buiten, dan komen ze vanzelf. Bestel ze anders online of haal wat wormen uit een andere bak. Ze vermeerderen zich snel. Wat kunnen we beter niet doen? Meer tips? floorsmoestuin.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 69