Algoritmes vergroten precisie Dankzij zelflerende algoritmes, ontwikkeld door Daniel Deenen, wordt hyperthermie (het verwarmen van tumoren) een nog belangrijker wapen in de strijd tegen kanker. De techniek voegt hersens toe aan de bestaande machines HANS VAN ZON De vraag ligt voor de hand: Wat heeft een jonge werktuig bouwkundig ingeni eur (30) te zoeken in de medische wereld die strijd le vert tegen kanker? Daniel Deenen, promovendus aan de TU/e, geeft zelf het antwoord met een bij drage die de aanpak van tumoren veel effectiever maakt, zonder operatie en met uiterst precieze behandeling. ,,Ik zocht naar onder zoek met de combinatie van tech nologische uitdaging en maat schappelijke waarde. Ik heb me wel flink op medisch-technisch niveau moeten bijspijkeren. Ik wist niks van hyperthermie, van MRI-scanners'', zegt de regeltech- nicus. In vier jaar hard werken ontwik kelde Deelen algoritmen die de in zet van hyperthermie (het verwar men van tumoren tot ongeveer 42 graden Celsius) sterk verbeteren. Zijn centrale regeltechniek voor de zogeheten MR-HIFU hyperther mie heet 'model predictive control (MPC)' en draait om meten, opti maliseren en uitvoeren. Zijn algo ritmen zijn zelflerend, voegen hersens toe aan de al bestaande machines voor hyperthermie. Zij regelen de benodigde ultrasone geluidsgolven automatisch op ba sis van de actuele temperatuur in de tumor én op basis van eigen voorspellingen. Tijdens de behan deling wordt met een MRI-scan- ner 'realtime' de temperatuur ge meten op basis waarvan de algo ritmen constant de vereiste inten siviteit van de behandeling bepa len. Deenen: ,,Dit proces van me ten, optimaliseren en uitvoeren herhaalt zich elke paar seconden, zodat de behandeling constant wordt gecorrigeerd en dus in zijn geheel optimaal wordt.'' Robotarm Met zijn algoritmen kunnen ook grotere tumoren prima wor den behandeld. Alleen met de aan sturing van de geluidsgolven kan een tumor van maximaal 2 centi meter in doorsnee worden behan deld. Door de stralingsbron zelf te verplaatsen, met behulp van de ro botarm waarop deze is bevestigd, kan een tumor met een doorsnee van 6 centimeter worden bestre den. ,,Dit gecombineerd aansturen van geluidsgolven en de applicator zelf was al mogelijk, maar dankzij de algoritmen worden de nauw keurigheid en het gewenste resul taat veel groter'', voegt Deenen eraan toe. ,,De gewenste effecten bij hy perthermie zijn sterk afhankelijk van de behaalde tumortempera- tuur. Daarom is het ontzettend belangrijk om heel nauwkeurig en gelijkmatig de tumortemperatuur te kunnen regelen, maar dit is moeilijk omdat elke tumor, elke patiënt anders in elkaar zit'', aldus de werktuigbouwkundige. „Hy perthermie veroorzaakt een scala aan reacties in het lichaam. Als je de tumor verwarmt, werken be straling en chemotherapie beter. Bovendien krijgt het eigen im muunsysteem een boost om zelf de kanker beter aan te pakken.'' Deenen wijst op de grote voor delen van goede hyperthermie. De techniek veroorzaakt geen nieuwe bijwerkingen, verergert geen be staande bijwerkingen, zoals bij chemotherapie en bestraling. ,,Als je een tumor tot koortstempera- tuur verwarmt, wordt die veel ge voeliger, gemakkelijker te bestrij den. Juist bij tumoren die moeilijk te verwijderen zijn en die slecht reageren op chemotherapie en be straling'', aldus de onderzoeker. Omdat met lagere doses gelijke re sultaten worden behaald, stijgt ook de kwaliteit van het leven van de patiënt. Met hyperthermie maak je alleen dat ene stukje in je lichaam, de tumor, kapot. Zonder dat er één sneetje aan te pas komt. Hyperthermie heeft volgens hem nog een ander voordeel. Bij het verbranden van tumoren, een andere techniek, veroorzaak je bloedstolling en breek je direct het weefsel af. Dat kan gevaarlijk zijn. ,,Dat gevaar is er niet bij hyper thermie. Daarbij vermijden we di recte weefselschade en wordt de bloedsomloop juist bevorderd. Verwarming tot 42 graden zorgt ervoor dat deze techniek de effec- Het met precisie verwarmen van kankercellen vergroot het effect van traditionele ten van chemotherapie versterkt. Een voorbeeld hiervan is dat het lichaam dan extra bloed rond pompt om te koelen. Tumoren die heel slecht doorbloed zijn, reage ren vaak slecht op chemo- en ra diotherapie. Dan kun je bij che motherapie wel medicijnen door de bloedbanen sturen, maar die bereiken de tumor niet of nauwe lijks. Hyperthermie daarentegen zet lokaal de bloedvaten open om af te koelen en bevordert daarmee de doorstroming van de medicij- MRI-scanner meet tempera tuur in de tumor therapieën: Slimme software stelt de temperatuur continu bij voor een optimaal effect op de ZATERDAG 20 FEBRUARI 2021 GC Tumoren slim te lijf met WETENSCHAP Daniel Deenen. FOTO ANGELINE SWINKELS/TUE +1 imne QrAMMFC ia onnoo 1 Thiio i inno»

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 66