VVD-Kamerlid Erik Ziengs verloor zijn zoon Joël (23) door 16 Zelfdoding onder jongeren is een taboe. Ouders - vaak gedreven door schuldgevoel - praten er niet makkelijk over. VVD-Kamerlid Erik Ziengs doet dat wel, in de hoop dat andere ouders wél tijdig kunnen ingrijpen. Zorgen door coronacrisis Ik heb het idee dat ik hem over de rand geduwd heb door dat laatste gesprek' Die donderdagochtend gaat de bel van de voordeur bij Kamerlid Erik Ziengs. Het is de hulpverlener van zijn zoon Joël. ,,U bent te laat'', zegt Ziengs. De avond ervoor heeft zijn 23-jarige zoon zichzelf van het le ven beroofd. Het is inmiddels zeven jaar gele den dat Ziengs en zijn vrouw hun zoon verloren. Nog steeds kan hij er niet over praten zonder dat hij volschiet. ,,Sorry hoor, ik kan er niets aan doen.'' Dat hij er nu een interview over geeft, is omdat de VVD'er de Tweede Kamer verlaat na de verkiezingen van 17 maart. ,,Als dit artikel wordt gepubli ceerd, is het verkiezingsreces al be gonnen. Dat betekent dat ik niet meer allemaal collega's op de gang tegenkom die me erover aanschie ten.'' Hoewel het hem moeite kost, wil Ziengs zijn verhaal doen in de hoop andere ouders te helpen. ,,Alsjeblieft, neem het serieus als je kind depressief is. Denk niet dat het wel goed komt met een pille tje. Schakel tijdig hulp in. Probeer je kind eruit te trekken. Ons is dat niet gelukt.'' In Den Haag kennen mensen Ziengs als een vrolijke, joviale man. Maar van binnen kwijnt hij af en toe weg. ,,Ik heb nog elke dag het gevoel dat ik meer had kunnen doen. Het rare is: je drukt dingen weg en denkt dat het wel mee zal vallen. Je weet dat je kind depres sief is, maar er is toch een stem metje in je achterhoofd dat je ge rust probeert te stellen en zegt dat het zó erg niet zal worden. Maar zo erg werd het bij ons wel. Echt ou ders, als je dit leest en je herkent er iets van: onderneem actie.'' Vrees voor welzijn jongeren Tijdens een fietstochtje in de buurt van hun woonplaats Assen vertelt Joël zijn vader voor het eerst over zijn depressie. Het is juli 2013. ,,Joël vertelde dat hij het le ven af en toe niet meer zag zitten. En dat hij al meerdere pogingen had ondernomen om er een einde aan te maken. Vergeefs had hij ge probeerd zich te verwurgen. Hij zei dat hij niet voor een trein wilde springen omdat hij het ons niet kon aandoen als hij niet meer toonbaar was.'' Ziengs schrok zoals hij nog nooit geschrokken was. Joël had een geschiedenis met psycholo gen. Maar dit? Dit had hij nooit vermoed. Opstandig Als kleine jongen was Joël wel 'een buitenbeentje'. Hij ging een tijdje naar speciaal onderwijs omdat hij lastig sprak, werd gediagnosti ceerd met PDD-NOS (stoornis die problemen geeft op het gebied van sociale contacten en communica tie, red.) en doorliep met behulp van medicatie en jeugdzorg zijn verdere schoolcarrière. Na zijn 18de viel die hulp weg. ,,Hij wilde die ook niet meer. Moest telkens zijn verhaal opnieuw doen als er weer een ander voor hem zat. Hij was het zat, al die hulptrajecten.'' Ziengs dacht dat Joël gewoon opstandig was. ,,Ik was dol op hem, hij was wel dwars, maar dat ben ik soms ook. Hij was razend intelligent, deed eigenlijk alleen wat hij zelf wilde. Dat kon ik wel in hem waarderen. Maar er waren ook moeilijke periodes.'' Zo trok hij een tijdje in bij zijn oudere broer, maar na een halfjaar moest Ziengs Joël weer komen op halen omdat hij zichzelf verwaar- loosde. Hij poetste zijn tanden zelfs niet meer. Sowieso reageerde Joël anders dan anderen op din gen. ,,Hij had een panische angst voor de tandarts. Als kind is hij ooit eens op de intensive care te rechtgekomen doordat er iets mis was gegaan bij een behandeling. Toen hij later aan zijn kaak geope reerd moest worden voor implan taten, liep hij weg van huis. Hij bleef dagen weg. Ik dacht dat hij recalcitrant was, maar dat hij zo wanhopig was, heb ik nooit ge merkt tot hij het vertelde.'' Na de bewuste fietstocht trok ken Ziengs en zijn vrouw aan de bel bij hulpinstanties. ,,Joël wilde eerst niet, maar gaf uiteindelijk toch groen licht om hulp in te schakelen. Alleen was toen net de vakantietijd begonnen. Het was moeilijk een afspraak te krijgen. Uiteindelijk werd het eerste ge sprek ingepland voor 3 oktober. Pas maanden later.'' In de tussentijd leek het beter te gaan met Joël, dachten zijn ouders. ,,Ik heb toch niet goed opgelet. Ik wilde het misschien ook niet we ten. Maakte me zelf wijs dat hij maar een verhaal had verteld. Je wilt het ook niet weten hè, als ou der. En ach: er komt toch hulp?'' Die zomer hielp Joel nog met het opknappen van het huis. Hij kreeg een baan als taxichauffeur ZATERDAG 20 FEBRUARI 2021 GO 'Ouders, zoek als j eblieft hulp als je kind depressief is' HANS VAN SOEST De afgelopen tien jaar is het aantal zelfdodingen onder de jeugd gestegen. In 2009 ging het om 108 kinderen en jongeren in de leeftijd van 10 tot 25 jaar. In 2019 be roofden 159 kinderen en jongeren in die leeftijdsca tegorie zich van het leven, blijkt uit cijfers van het CBS. Door de coronacrisis nemen de zorgen over het geestelijk welzijn van jongeren toe. Veel professionals zijn bang dat het aantal zelfdodingen nog verder zal oplopen, al blijkt dat nog niet uit de cijfers. Het ministerie van Volksge zondheid heeft deze maand 24 miljoen euro uitgetrokken voor programma's om suïcide te voorkomen. Jeugdzorg Ne derland en tal van andere or ganisaties ondertekenden een pact om het aantal zelf dodingen de komende jaren fors terug te dringen, bijvoor beeld door het wegnemen van het taboe op suïcidale gedachten. ,,Het is verschrikkelijk als mensen gedreven door wan hoop en vaak in eenzaamheid zelfdoding als enige oplos sing zien'', zegt staatssecre taris Paul Blokhuis (Volksge zondheid). „Elke suïcide is een persoonlijk drama met grote impact op de nabe staanden, naasten en de eventueel betrokken hulpver leners.''

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 64