maand, dat levert zo'n zes ton winst per jaar op 'Als er wat misgaat, los ik het op. Ik zit niet te wachten op gezeur' 15 Het enige wat ze doen is aan de lopende band puppy's produce ren. Met behulp van extra inge spoten hormonen hebben ze soms wel drie nestjes per jaar. ,,Deze moederhonden hebben geen leven en worden volledig uitgemolken", vertelt Piko Fieg- gen van de Dierenbescherming. ,,Ze zien nooit daglicht en hebben allerlei gebreken en verwondin gen die niet worden verzorgd." Na een week of zes worden de puppy's bij hun moeder wegge haald en naar centrale distributie plaatsen gebracht. Daar worden ze verhandeld aan tussenpersonen die op bestelling de pups met tientallen tegelijk in busjes naar handelaren in Nederland vervoe ren, waar ze worden verkocht. Volgens schattingen wordt bin nen de Europese Unie inmiddels zo'n 1,3 miljard euro per jaar ver diend in de puppyhandel. ,,Voor 150 euro haal je een hondje uit een puppyfabriek in Hongarije", zegt Fieggen. ,,In deze tijd maak je dan al snel 500 euro winst op een hond. Grote handelaren verkopen met gemak honderd pups per maand. Reken maar uit: dat is zes ton winst per jaar." De massale import van pups uit het buitenland is niet zonder risico's. In Oost- Europese landen komt de levens gevaarlijke ziekte hondsdolheid voor. Een rabiësenting met 12 we ken is wettelijk verplicht. Op zijn vroegst met 15 weken mogen de hondjes naar Nederland. ,,Maar geen handelaar die zich daaraan houdt", zegt dierenarts-microbio loog en parasitoloog Paul Over- gaauw van de Universiteit Utrecht. ,,De meeste hondjes ko men veel jonger naar ons land, il legaal dus, met als gevolg dat ze cruciale inentingen niet hebben gehad, zoals de rabiësenting. Die hondjes zijn zwak en hun im muunsysteem werkt niet goed." Het gevolg? Heeft er eentje een virusinfectie zoals parvo of een parasiet als giardia, dan is de rest ook snel aan de beurt. De kans is groot dat het nieuwe baasje een zieke hond koopt en met hoge dierenartskosten wordt opgeza deld. „Bovendien zijn geïmpor teerde honden niet gesociali seerd", zegt Overgaauw. De socia- lisatiefase is voor een pup cruci aal. In deze periode tussen 3 en 12 weken leert de hond het meest. ,,Een niet-gesocialiseerde hond kan voor allerlei problemen zor gen, zoals verlatingsangst, agres sief gedrag, dominantie, veelvul dig janken. Daar zit je niet op te wachten als je een gezin hebt met kleine kinderen." Ik besluit dat het tijd is om broodfokker De Haan te confron teren. Op een vrijdagmiddag bel ik hem op. ,,Hendrik", klinkt het kortaf. Ik leg hem mijn bevindin gen voor. ,,Op dit verhaal zit ik niet te wachten, daar heb ik hele maal geen belang bij", hoor ik hem zeggen. Hij klinkt geïrri teerd, maar praat dan toch verder. ,,Vorig jaar werd ik op Facebook van alle kanten lastiggevallen door mensen die mij kapot willen maken. Ze beschuldigen me van van alles en nog wat. Ik heb er een advocaat op gezet en nu is het ein delijk rustig." Ik vraag waarom hij zijn moe der in De Westereen als katvanger - een soort stroman - gebruikt om zijn hondjes te verkopen. Hij geeft het schoorvoetend toe, maar beweert inmiddels geen katvan gers meer in te zetten. ,,Dat is zo ver weg, jongen. Ik doe het niet meer. Ik heb hier een inval van de NVWA gehad, er kwamen men sen binnen alsof ik illegaal was. Maar ik doe echt niets verkeerd." Mensen die zieke pups kochten en hoge kosten maakten, heeft hij terugbetaald, ook wij kregen de rekening van de dierenarts ver goed. Hij noemt zichzelf een nette hondenfokker met een btw-num- mer. ,,Het is geen zwarte handel, ik betaal belasting, haal de pups niet uit Hongarije en doe gewoon mijn best. En als er dan wat mis gaat, los ik het op. Ik heb iedereen die problemen had met mijn hondjes terugbetaald. Ik zit niet te wachten op gezeur en een slechte naam." Maar openheid over hoe hij zijn fokkerij runt en waarom veel klanten klagen over zieke pups wil hij niet geven. „Hoeveel fokteven ik heb? Dat gaat u hele maal niks aan." En hij hangt op. Dierenartsen Malafide handelaren en fokkers kunnen niet zonder dierenartsen die hun zwendel faciliteren. Vooral in Oost-Europa knijpen zij een oogje toe en helpen fokkers aan valse gezondheidsverklarin gen en paspoorten. In zo'n dieren- paspoort staat welke vaccinaties een hond heeft gehad, of hij ge zond is en een chip (een soort ID- bewijs) heeft. Ook in Nederland lenen sommige dierenartsen zich voor schimmige praktijken. Vorig jaar werd een Vlaamse dierenarts, die veel samenwerkt met grote handelaren in Brabant, in eigen land veroordeeld voor medeplich tigheid aan illegale puppyhandel. Ook broodfokker De Haan werkt samen met een dierenarts. Het gaat om Frank Roest uit het Friese Drogeham. Hij runt daar een eigen praktijk, samen met zijn dochter. Roest wil niet met mij praten en laat per mail kort weten: 'Wanneer pups door ons gevaccineerd en gechipt worden zijn ze op dat moment gezond, zoals ook staat aangegeven in het paspoort.' Op verdere vragen komt geen antwoord. De NVWA houdt in Neder land toezicht op de hon- denhandel. Vorig jaar kreeg de dienst zo'n duizend mel dingen van mogelijke misstan den. Alle meldingen worden na getrokken, maar lang niet altijd doen inspecteurs ter plekke on derzoek. De NVWA krijgt daarom vaak het verwijt te weinig te doen. Vorig jaar is het aantal inspec teurs verdubbeld tot tien voltijds- banen. ,,Maar dan nog kunnen we niet alle fokkers en handelaren continu controleren", zegt woord voerder Tjitte Mastenbroek. ,,Wij houden daarom risicogericht toe zicht. Inspecties voeren we vooral uit daar waar we de kans op over tredingen het grootst achten." Ook broodfokker De Haan uit Veenwouden ligt onder een ver grootglas van de NVWA. Vorig jaar deden inspecteurs een inval en inmiddels doet de Inlichtin gen- en Opsporingsdienst straf rechtelijk onderzoek naar de Friese fokker. Vanwege privacy wil de NVWA niets zeggen over de vorderingen in het onderzoek. Het lijkt erop dat De Haan zijn pups niet uit Oost-Europa impor teert, maar ze zelf fokt. Dat wordt bevestigd door ingewijden, die spreken over een 'boomerfabriek' met tientallen fokteven. Op een koude maandag rijd ik naar Veen- wouden. Op een desolaat bedrij venterrein zie ik achter een ijze ren hek de oude champignon kwekerij. Een rij loodsen afgedekt met wit zeildoek. Daarbinnen zette onze hond haar eerste stap jes. Niet in Hongarije, gelukkig, maar ook niet in het knusse huisje waar we haar ophaalden. Van haar valse start met een vervelende giardiabesmetting is ze goed hersteld. Ze is nu een ge zond, vrolijk en energiek hondje. We beseffen dat het ook anders had kunnen lopen. Waarschijnlijk had onze dochter gelijk toen ze onlangs zei: ,,Papa, we hebben met Riva gewoon geluk gehad." GO ZATERDAG 20 FEBRUARI 2021 De hondenfokkerij van Hendrik de Haan in Veenwou- den is gevestigd in een oude cham pignonkwekerij.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 63