Grote handelaren verkopen met gemak honderd pups per 14 20 jaar oud, een van de jongeman nen is die tijdens een verhitte bij eenkomst over het asielzoekers centrum in Kollum de burgemees ter met eieren bekogelt. Hij krijgt drie weken celstraf. Jaren later blikt hij in de Leeuwarder Courant terug op het incident. Of hij spijt heeft? 'Absoluut niet.' In 2013 begint hij met het fokken van honden. Dat doet hij op een bedrijventerrein aan de zuid kant van Veenwouden, op een groot perceel waar zijn vader ja renlang een autosloperij runde. Ruim dertig labradors lopen los over het terrein, 's nachts worden ze opgesloten in zeecontainers. Ik bel met omwonenden. Die hebben genoeg te vertellen over De Haan. Een buurman slaapt ja renlang op een matras in de woon kamer, omdat slapen in zijn slaap kamer onmogelijk is vanwege het onophoudelijke geblaf. ,,We wer den er stapelgek van", vertelt een van de buren. In 2016 stappen omwonenden naar de gemeente. Na drie jaar overlast zijn ze het spuugzat. ,,We zagen gezinnen met jonge kinde ren de vernieling in gaan en kon den het niet langer aanzien." De gemeente grijpt in. De con tainers zijn illegaal geplaatst en een hondenfokkerij is niet toege staan. Onder dreiging van tiendui zenden euro's aan dwangsommen moet De Haan zijn fokkerij opdoe ken. Het wordt een slepende rechtszaak, tot aan de Raad van State aan toe. Die stelt in januari 2019 de gemeente in het gelijk. Tegen die tijd heeft De Haan zijn hondenfokkerij verplaatst. Op hetzelfde bedrijventerrein, he melsbreed nog geen 500 meter verderop, runt hij een garage in tweedehands auto's. Een donker pand met schuine daken van golf platen. Direct daarachter zit een voormalige champignonkwekerij. Tien kleine loodsen waarin de hondjes nu worden gefokt. Geen labradors meer, maar boomertjes. Kort nadat wij Riva hebben op gehaald, meldt mijn vrouw zich aan bij een Facebookgroep over boomerhondjes. De groep kent meer dan zesduizend leden. Op merkelijk vaak gaat het over de broodfokker uit Veenwouden. Mensen die bij hem een pup heb ben gekocht klagen over zieke hondjes, vooral over giardia. Boos heid is er bij mensen die hun pup hebben opgehaald op het adres in De Westereen, in de veronderstel ling dat het om een thuisnest ging. Leonie de Boer is een van hen. Ze ziet op Marktplaats een nestje met vijf boomertjes. Op een vrij dag halverwege maart vorig jaar rijdt ze met haar schoonmoeder naar De Westereen en haalt Joep op. Alles lijkt keurig voor elkaar, de moederhond is aanwezig en ligt op de bank te slapen - zegt de ou dere vrouw. Maar thuis gaat het direct mis met Joep. Diarree, overgeven, geen energie. Het parvovirus, blijkt uit een test. De dierenarts plaatst de hevig verzwakte pup in quaran taine en legt een infuus aan. Na vijf dagen krijgt De Boer een tele foontje: Joep is dood. ,,Ik was erg verdrietig, Joep heeft nooit een eerlijke kans gehad." Ze laat het er niet bij zitten en doet aangifte bij de politie. Ook zoekt ze contact met De Haan. Die betaalt haar kosten terug. Netjes van hem, denkt ze nog. Op Face- book waarschuwt ze anderen geen pup bij hem te kopen. Maar dan gebeurt er iets vreemds. Enkele dagen later ontvangt ze een brief van Ruud SkSla, de juridisch advi seur van De Haan. Die beticht haar van 'smaad en laster' en stelt haar aansprakelijk voor eventueel mis gelopen inkomsten. ,,Een brief vol juridische dreigtaal, daar schrok ik van. Uit voorzorg heb ik mijn be richten op Facebook gewist." Oost-Europa Niet alleen De Boer ontvangt aan getekende brieven namens De Haan, ook de beheerder van de Fa- cebookgroep en andere kopers die op internet voor hem waarschu wen. Ook deze brieven zijn onder tekend door Ruud SkSla, een ge vallen voormalig advocaat uit Gro ningen die van de tuchtrechter in 2011 zijn toga na meerdere inci denten definitief moet inleveren. Zo heeft hij onder meer een draf- paard uit een te verdelen boedel mee naar huis genomen. Kopers beginnen te beseffen dat ze onge wild in aanraking zijn gekomen met een louche business. De belangen in de hondenhan- del zijn groot. Doordat het aanbod van Nederlandse puppy's achter blijft bij de enorme vraag, worden jonge hondjes in toenemende mate gekweekt in fokkerijen, of zelfs uit het buitenland gehaald. Het gros komt inmiddels uit Oost Europa. „Schattingen gaan uit van zo'n 80.000 puppy's die jaarlijks uit onder meer Hongarije, Slowa kije, Polen en Tsjechië naar Neder land worden geïmporteerd", zegt Soeters van House of Animals. Brabant is het epicentrum van de puppyhandel. In die provincie zijn relatief veel handelaren actief die hondjes uit het voormalige Oostblok halen. Ze bieden hun puppy's op Markt plaats aan. Niet zelden komen deze aanbieders in opspraak, bij voorbeeld omdat hondjes die ze verkopen ziek zijn of doodgaan. In Hapert doen de politie en de Ne derlandse Voedsel en Waren Au toriteit (NVWA) een paar jaar te rug een inval bij een van de groot ste puppyhandelaren van het land, 89 uit Hongarije geïmporteerde pups worden in beslag genomen. De omstandigheden waarin de jonge hondjes in Oost-Europa ver blijven voordat ze naar Nederland komen, zijn erbarmelijk. Vaak gaat het om oude boerenstallen met honderd tot tweehonderd fokte- ven. Die zitten in kleine, donkere hokjes in hun eigen uitwerpselen. Beelden uit een grote Hongaarse fokkerij, waar de dieren nooit daglicht zien en in kleine hokken zitten, in hun eigen uitwerp selen. fotos house of animals ZATERDAG 20 FEBRUARI 2021 GO VERVOLG VAN PAGINA 13

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 62