Malafide fokkers ruiken kans door grote vraag naar pups 13 De vraag naar honden is groter dan ooit. Malafide fokkers en handelaren spelen hier handig op in en verdienen grof geld. Dat ondervond ook journalist Paolo Laconi. Een zoektocht door een twijfelachtige business naar de herkomst van zijn hondje Riva. en vrouw van begin 70 pakt een pup van de grond en drukt het bij mijn vrouw in de ar men. Twee donkere oogjes kijken haar vrolijk aan. ,,Wat een schatje", zegt ze. Ik zie haar smelten. Het is april 2020. We staan in de knusse woonkamer van een vrij staand huis in het Friese dorpje De Westereen en hebben er net een lange autorit op zitten. Onze twee kinderen mogen vanwege corona niet mee naar binnen en wachten ongeduldig in de auto. We zijn goed voorbereid en stellen de juiste vragen aan de vrouw tegenover ons. We willen per se geen hond van een brood fokker. De schattige pup die we nu in onze armen dragen, komt uit een thuisnestje en is de eerste acht weken in huiselijke kring op gegroeid. Precies wat we zoeken. Een langgekoesterde gezinswens gaat in vervulling. Eenmaal thuis gaat het niet goed met Riva, een boomer hondje (kruising tussen shih tzu en maltezer). Ze eet weinig, is sloom en heeft last van slijmerige diarree. Giardia, constateert de dierenarts, een parasiet die zorgt voor een besmettelijke darmin fectie. Ze is er goed ziek van. We willen de vrouw in De Westereen vertellen dat de andere pups uit haar nestje mogelijk ook besmet zijn. Maar als we haar con tactgegevens in het hondenpas poort van Riva opzoeken, zien we iets geks. 'De heer H. de Haan uit Veenwouden', staat op een coronatijd is de vraag explosief gegroeid. De prijzen zijn de afge lopen maanden verdrievoudigd. Het aanbod particuliere nestjes en broodfokkers - er bestaan er ruim vijfhonderd - is lang niet ge noeg om aan de enorme vraag te voldoen. Dat weten ook louche fi guren en criminelen, die andere wegen zoeken om aan hondjes te komen. ,,Het is een lucratieve business, 2000 euro voor een puppy is tegenwoordig heel nor maal", zegt directeur Karen Soe- ters van House of Animals, een dierenhulporganisatie die onder zoek doet naar puppyhandel. ,,Na- tuurlijk komen daar foute types op af. De Nederlandse puppy- markt wordt voor een deel be heerst door malafide fokkers en handelaren." Afgelopen week nog werden bij een inval bij een fok ker in Limburg 79 honden wegge haald door de inspectie. Terug naar onze hond Riva. We weten nu dat ze niet uit een thuis- nestje komt. Maar waar komt ze dan wél vandaan? Ik ga op onder zoek uit en wil weten wie H. de Haan uit Veenwouden is, de naam uit ons hondenpaspoort. Het blijkt om Hendrik Jan de Haan te gaan, geboren in 1978. Ik duik in het archief en kom erach ter dat hij in oktober 1999, dan stickertje. Die naam zegt ons niets en in Veenwouden zijn we nooit geweest. Wat is hier aan de hand? De puppyhandel in Nederland is booming. Jaarlijks worden zo'n 150.000 hondjes verkocht en in GO ZATERDAG 20 FEBRUARI 2021 Op zoek naar de schimmige wereld achter hondje Riva Paolo Laconi met zijn vrouw, zijn dochter en hun boomer Riva. FOTO ROB VOSS Een foto uit een Hongaarse 'puppy- fabriek', waar teven met behulp van hormonen tot wel drie nestjes per jaar krijgen. FOTO HOUSE OF ANIMALS LEES VERDER OP PAGINA 14

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 61