Saskia Noort Voorbij corona praten, het lukt niet Zo doen zij dat Genderneutrale taal protest tegen Argentijns machismo VEEL GEDEELD Auteur Ana Ojeda gebruikt 'chiques' voor meisjes (chicas) én jongens (chicos) 12 Coronabubbel Onze innerlijke Ab Osterhaus doemde steeds op Saskia Noort schrijft op deze plek wekelijks over nieuws dat haar raakt. De fles wijn was leeg, we keken als vanzelf naar de tijd. Half zeven. We wisten nog steeds niet welke serie of film we moeten kijken na de avondklok. Als er al een avondklok was. Hij vroeg of ik al op Clubhouse zat. Ik dacht aan Houseparty, de eerstegolfhype. 'En dan gaan we het op Clubhouse over corona hebben?' Hij grinnikte. We deden 'Wat mis je het meest?', ons favoriete onder werp. 'Ik denk de zomaar-mensen. De bijvangst op een feest, een concert, aan de bar, op weg naar huis, bij een kroketje uit de muur. De aangewaaide kennissen van kennissen. Het avontuur, dat zich met hen soms plots aandient.' Samen waren we even stil, omdat we wegzonken in het verlangen naar nieuwe verhalen. We konden het nog hebben over dat het zondag 18 graden zou worden. Perfect middag- borrelweer. Maar toch. Zo raar, vorige week schaatsten we nog. We wilden allebei niet praten over de volgende ramp die ons en onze nazaten te wachten stond. Eigenlijk waren we wel uitgeluld. En dat waren we voor corona nooit. Twee mannen inspecteren een opblaasbaar ziekenhuis in de Colombiaanse hoofdstad Bogota, voor de isolatie van Covid-19-patiënten. Het noodhospitaal bestaat uit acht koepels, die elk plaats bieden aan twee bedden. De compartimenten zijn aan elkaar verbonden middels een opblaasbare gang. foto afp In Nederland is de discussie over gender- neutraal taalgebruik wat naar de achtergrond geschoven. In Argentinië vermijden juist steeds meer organisaties verwijzingen naar hem of haar. PETER SCHOUTEN BUENOS AIRES Na onder meer de Argen tijnse centrale bank kwam onlangs een landelijke uit keringsinstantie met de zelfde mededeling: de in stelling zal alleen nog maar lenguaje inclusivo in de offi ciële communicatie gebrui ken. Oftewel, 'inclusief taalgebruik. Het idee is om woorden en taal te vermij den die als vooringenomen, discriminerend of denigre rend kunnen worden erva ren. Vaak omdat ze implice ren dat een bepaald geslacht genderde norm is. In Ar gentinië begon deze trend een jaar of vijf geleden en deze krijgt langzaamaan meer volgers. Zo'n 8 procent van de Argentijnen zou re gelmatig genderneutrale woorden gebruiken. Een van hen is schrijfster Ana Ojeda (foto). Zij publiceerde eind 2019 Vikinga Bonsai, de allereerste Argentijnse ro man in genderneutrale taal ooit. Ojeda verving alle vrouwelijke (-a) en manne lijke (-o) vormen door -e. Chicos en chicas, jongens en meisjes, wordt bijvoor beeld het neutrale 'chiques'. Anderen gaan soms verder door het vervangen van die klinkers door een x of ,,Ik was heel nieuwsgierig naar de fonetisch-ritmische mogelijkheden van deze vorm", licht Ojeda toe. ,,Het verhaal gaat over een groep vrouwen in Argentinië. Door inclusieve taal te ge bruiken, probeer ik het be langrijkste sociale feno meen van de afgelopen ja ren - in mijn ogen het femi nisme - te vertellen." De oorsprong van dit taalge bruik vindt men vooral in het groeiende protest tegen de machocultuur in het land. Daarbij hoort een roep om een minder seksistisch en op de man gericht taalge bruik, is de gedachte. Ter wijl het morgen de Interna tionale Dag van de Moeder taal is, kijkt de Argentijnse Taalacademie met argus ogen naar deze taalkundige en culturele diversiteit. Zij vindt dat deze opgelegde nieuwe linguïstische struc turen niet als uithangbord van een idealistische strijd mogen dienen. In een reac tie spreekt de taalacademie van een manipulatie van de taal om de onzichtbaarheid van vrouwen te veroorde len. Een e, of een x zul len de samenleving niet veranderen, is haar officiële positie. Dat zou de samen leving zelf moeten doen, maar niet de taal die ons verbindt. e zaten een beetje verslagen tegenover elkaar, mijn beste vriend en ik. De sneeuw was weer weg. Het ijs gebroken. De zon brak nog niet door. De avondklok bleef. De Britse variant hing in de lucht. Gommers had gezegd dat hij niets durfde te zeggen over een stip aan de horizon. Dan maar weer wijn, zeiden we. Het was zoeken naar een onderwerp. Alles hadden we be sproken. Iedere Netflixserie, iedere afgelopen jaar verschenen roman die door de Volkskrant een belofte was genoemd, de kranten en hun verhalen, de talkshows en hun onheilstij dingen. Twitter, Instagram, de verkiezingen, scheidingen, wie er nu weer was gevallen in het konijnenhol van de virus- wappies. We zeiden: ik ben er zo klaar mee steeds over co rona te praten. Maar we konden het niet helpen. Het was als roken. Om de tien minuten begon een van ons er toch mee. 'Trouwens, in Nieuw-Zeeland hebben ze alweer festivals.' 'Ja. En in Israël is bijna ie dereen al gevaccineerd.' 'Op Malta ook.' 'In Oostenrijk hebben ze de lockdown verlengd, by the way.' 'Skiën kunnen we dit jaar wel vergeten.' 'Zou Lowlands doorgaan?' 'Gommers zegt van wel.' 'Ja, in 2024.' 'Dan is er alweer een nieuwe variant.' 'Echt, ik ben zo klaar met het over corona te hebben.' 'Maar corona is nog niet klaar met ons.' 'Heel grappig, Hugo.' Op wie we moesten stem men wisten we ook al niet. We kregen het niet voor el kaar om voorbij corona te denken. We probeerden het, maar onze innerlijke Oster- haus doemde steeds op, als gitzwarte Nederlandse vari ant, om iedere gedachte aan lockdownloze tijden de kop in te drukken. 'Ik droom soms van een feestje, en dat we allemaal dicht bij elkaar staan te dansen, en dan word ik zwetend en vol schuldgevoel wakker', zei hij. 'Ook in je dromen is het belangrijk om je aan de maatrege len te houden', zei ik op mijn Van Dissels. 'Je mag er niet mee spotten hè.' 'Nee. Uit modulaties is gebleken dat dat tien extra ic-opna- mes oplevert.' ZATERDAG 20 FEBRUARI 2021 GO FOTO INDENT AGENCY

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 60