Terug naar kantoor prmsesjes 5 André van Duin spreekt op 4 mei IN QUARANTAINE DAG 340 André van Duin spreekt op 4 mei op de Dam in Amsterdam tijdens de Dodenherdenking. Hoeveel publiek er aanwezig kan zijn bij de plechtigheid is nog niet be kend. Dat hangt af van de corona maatregelen die op dat moment gelden, aldus het Nationaal Co mité 4 en 5 mei. André van Duin, geboren in 1947, groeide op tus sen de puinhopen van het tijdens de Tweede Wereldoorlog platge bombardeerde Rotterdam. Zijn vader was tijdens de oorlog te werkgesteld in Duitsland, maar daar werd thuis nooit over ge- sproken. Hij zal volgens het co mité op de Dam vertellen wat de Tweede Wereldoorlog tot op de dag van vandaag voor hem bete kent. Voorafgaand aan de plech tigheid op de Dam houdt schrijf ster Roxane van Iperen de 4 mei voordracht in De Nieuwe Kerk. Biodiversiteit kan beter op zonnepark Cognac verkocht voor 46.000 euro Het was leeg op kantoor. Ik was op een onooglijk vroeg tijdstip bin nen gekomen. En wie nu moest werken, deed dat vanuit huis. Ik had net de kleintjes naar school gebracht en moest per se iets uit mijn werkkast heb ben. Dus ineens fietste ik door en creëerde m'n eigen historische moment. Want het was bijna een jaar geleden dat ik van werk naar huis fietste en sinds dien was ik hier niet meer geweest. Het meisje bij de balie beneden was nog dezelfde. Ze groette alsof we elkaar gisteren nog gezien hadden. Lift in, vei ligheidspoortje door (dat was nieuw!) en binnen was ik. En het was zoals ge zegd, hartstikke leeg. Maar vol in mijn hoofd en mijn maag, want daar voelde ik vooral de emotie waarmee ik een jaar geleden van de werkvloer verdween. Niemand vluchtte toen nog voor co rona. Ik had onder vier ogen een gesprek met mijn naaste collega, over hoe onze ker en angstig ik was. 'Ik vertrouw het gewoon niet meer.' Op zeker moment zei ze: 'Frank, ik denk dat je gewoon nu naar huis moet gaan. We zien wel hoe we dat oplossen.' Dat oplossen is ons wel gelukt. Maar nu ik er ben, schieten bijna weer de tra nen in mijn ogen, die ik toen ook voelde opkomen. En hoe ik van dat hokje naar mijn werktafel liep, op mijn computer een korte uitlegmail naar mijn directe Nu ik er ben, schieten bijna weer de tranen in mijn ogen, die ik toen ook voelde opkomen collega's stuurde, mijn spullen bij elkaar pakte en pas toen op 'zend' drukte, de computer afsloot en als een dief in de nacht verdween. Dat kwam allemaal terug nu, terwijl ik achter mijn bureau stond en de zaal rondkeek. Zou ik toch even gaan zitten op mijn stoel, een beetje ronddraaien, zoals vroeger? Niemand kon me zien. Toen realiseerde ik me dat mijn eigen stoel achter mijn bureau thuis stond. Dat het een valse emotie zou zijn. Ik pakte wat ik nodig had en keek hoe ik hier weg moest lopen. Vroeger was dat nooit een probleem natuurlijk. Je kon overal heen en langs. Dat was juist de charme van het kantoor en mijn baan. Ik mocht overal zijn, me met alles en ie dereen bemoeien en aanschuiven. Maar nu stonden er grote groene en rode pij len over de grond. Ik volgde de rode naar buiten. Benieuwd of ik hier ooit nog te rug zou keren. op. Het is zo lastig om te stoppen met malen als je alleen maar thuis zit. Dan denk ik voortdurend: ik moet dit nog doen, die opdracht moet nog af. Als ik gezellig met vrienden samen ben, sta ik echt even uit.'' Maria: ,,Dat snap ik wel, dat je de lol mist. Lekker keten op school, dat vond ik vroeger ook belangrijk. Daar door ben ik zelfs een keer blijven zit ten, maar dat nam ik voor lief, daar leer je ook weer van. Jouw brein is nog niet volgroeid, op jouw leeftijd ben je jezelf nog aan het leren ken nen. Dan lijkt dit me een heel be perkt leven. Ik hoop voor jou dat je snel weer naar de kroeg kunt.'' Kyra: ,,Het is niet alleen de kroeg, ik mis ook m'n school, m'n klas.'' Maria: ,,Vind je het moeilijker om te leren via een scherm?'' Kyra: ,,Ja. En dan zit ik gelukkig nog op de pabo, met docenten die weten hoe je goed moet lesgeven en er echt wat van proberen te maken. Maar waar ik veel werkgroepen gewend was, waarin je met elkaar discussi eert, zit ik nu de hele dag te luisteren. Dan is de verleiding groot om je tele foon erbij te pakken, of Netflix aan te zetten op de achtergrond. Niet dat op sociale media nog iets valt te beleven, want mensen maken niks meer mee. Wie post er nou een foto van een on- lineles? ,,Elke week is hetzelfde. Ik was een van die studenten die werkstukken altijd netjes op tijd af had, omdat ik het leuk vond. Nu hik ik overal tegen aan. M'n motivatie is weg. Ik zie het ook bij anderen om me heen. Sinds de tweede lockdown hebben zo veel jongeren het moeilijk. Zelf ben ik een paar maanden geleden ingestort. Na een discussie om niks met een huis genoot stond ik ineens te huilen en hyperventileren in de keuken. Hij zei: je moet naar de huisarts. Die verwees me door naar een psycholoog. Jij stelde in je brief dat jongeren weer baarder moeten worden, dat we ver wende prinsjes en prinsesjes zijn. Ik ben het daar niet mee eens. Er zullen best wat meer kinderen dan vroeger beschermd zijn opgevoed, maar lang niet iedereen. Zelf heb ik ook geen makkelijke jeugd gehad. Vervelende dingen die ik heb meegemaakt ko men in deze peri ode, waarin ik te veel tijd heb voor reflectie, weer bo ven.'' Maria: ,,Ik vind dat heel triest voor je. Welke oplossing is volgens jou nu nodig? Kyra: „Natuurlijk zou het geweldig zijn als de scholen weer open mogen, en de cafés. Dat ik na een week zwoe gen stoom kan afblazen met vrien den. Maar ik zou het al heel fijn vin den als de bibliotheek weer opengaat, zodat ik m'n schoolwerk kan doen op een plaats waar ik mensen zie om me heen.'' Wilt u ook het gesprek aangaan met iemand die een andere mening is toe- gedaan dan u? Wij brengen u graag z met elkaar in contact via de website van deze krant. Ga naar o onze site/Nederlandingesprek zaterdag 20 februari 2021 Frank Poorthuis AMSTERDAM André van Duin houdt een lezing op de Dam. foto anp WAGENINGEN Als ontwikkelaars van zonneparken echt 'groen' bezig willen zijn, kunnen ze nog veel verbeteren op het gebied van biodiversi teit. Momenteel wordt aan de soortenrijkdom onder en tussen de zonnepane len nog maar weinig aan dacht besteed, constate ren onderzoekers van de universiteit van Wagenin- gen. Een van de bevindin gen is dat de soortenrijk dom toeneemt als tussen de 'tafels' waar de zonne panelen op liggen meer ruimte wordt gelaten. PARIJS Een fles cognac uit de tijd dat koning Lodewijk XVI (1753-1793) over Frankrijk regeerde is op een inter netveiling voor 46.000 euro verkocht. De fles uit 1777 komt uit de distilleer derij Yvon, vlak bij Cognac in het zuidwesten van Frankrijk. Die stokerij be staat nog steeds. Volgens internetveiler Whisky.auc- tion is het een van de duurste flessen cognac ooit. De cognac is meer dan honderd jaar in eiken houten vaten bewaard en daarna in een mandfles. Frank Poorthuis schrijft dagelijks over het gezinsleven tijdens corona. Reageren: frankpoorthuis@dpgmedia.nl meer vo Kyra de Putter (21) is derdejaars pabo student in Zwolle. Daar woont ze sinds een jaar op kamers. Ze heeft een vriend en werkt naast haar studie als fotograaf.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 5