Zogezien Wisselpolders: goed idee of schrikbeeld? 'Als corona voorbij is, wordt het een soort luxe, we combineren het platte land en de stad De betrokken bestuurders zouden het NIOZ- rapport moeten omarmen 9 Het ontpolderingsspook waart weer door Zeeland. Dit keer in de gedaante van een wisselpolder. Hoewel het nog maar een idee is, zit de schrik er al goed in. in Goes voor de klas. Ze is een jaar met pensioen. Dat biedt het echt paar ruimte. Ze hebben twee jaar geleden een appartementje in het Scheepvaartkwartier in Rotter dam gekocht. ,,Een stacaravan op de vierde verdieping", zegt Frits. Hij zegt dat ze er 'elegant' gaan doen, met de tram naar de biblio theek en 's avonds naar bioscoop en theater. Tineke: ,,We worden ouder. In Beldert word je niet zo snel uitgedaagd om ergens naartoe te gaan. In Rotterdam wel." Frits: ,,Als corona voorbij is, wordt het een soort luxe, we combineren het platteland en de stad." Frits staat bekend als 'de aanja ger' van wijnhoeve De Kleine Schorre. Toen hij rond het jaar 2000 buurman en aardappel- en spruitenboer Krijn-Jan van de Velde hoorde klagen over de prijs van zijn producten, zei hij: ,,Begin een wijngaard." En voegt er nu aan toe: ,,Je moet af en toe rare dingen doen. Ik had in Duitsland bij Mainz gewoond en wist iets van wijnbouw af." Tineke noemt haar man 'de praatjesmaker': ,,Hij zorgt dat de juiste mensen op de juiste plek terechtkomen." Vanuit hun woonkamer hebben ze zicht op Dreischor en op de succesvolle wijngaard. ,,Daar staat pinot gris", zegt Frits. We steken de weg over. Op het erf van de houtzagerij is de sneeuw verijsd. In de chaletwo ning treffen we Arie Swaneveld (1953). Hij had ruim dertig jaar ei gen houtbewerkingsbedrijven. Eerst in 's-Gravenzande. Daarna in Oude Tonge waar hij problemen kreeg, het gemeentebestuur was volgens hem 'corrupt'. Zijn zoon René Perkins nam het bedrijf over en vestigde zich in 2007 in Beldert. René verzaagt boomstammen tot pasklare planken voor pallets, va der Arie doet de administratie en is de - zoals hij het noemt - 'regel aar'. Arie mist een deel van de wijs vinger van zijn linkerhand. Een ongelukje een jaar of vijf geleden tijdens opruimwerkzaamheden. Hoewel de zaag niet aanstond, draaide het zaagblad nog zachtjes: ,,Ik heb er geen last van, het is net of de vinger er nog aan zit." Zit de zagerij wel op de goede plek? Arie: ,,Het antwoord bestaat uit meer dere delen. Ja, omdat de gemeente niet tegenwerkt. Het wonen hier is prettig, de mensen in Zeeland zijn positief. Voor de aanvoerroute van het hout zouden we beter in het oosten van het land zitten. Maar dat is overkomelijk." En de klach ten over overlast? ,,We hebben één of twee buurmannen, die klagen over alles. Met de andere buren en de wijnboer hebben we geen last. Klagers heb je overal, dat zie je aan De Rijdende Rechter. De gemeente heeft nog nooit een geluidsover treding geconstateerd." De afgelopen weken zijn twee boeken verschenen over de Hed- wigepolder. In Alles voor de herto gin hekelt oud-Statenlid Johan Ro besin luidruchtig de besluitvor ming die er in 2014 toe leidde dat de Raad van State groen licht gaf voor het onder water zetten van de polder in het oostelijkste puntje van Zeeuws-Vlaanderen. Foto graaf Johan Klein noemt zijn boek Op de dijk juist een 'stil protest'. ,,In de zin van: zo mooi was het hier, en dat is door een paar poli tici weggegeven." Beide boeken bewijzen dat Zeeland een trauma heeft overgehouden aan de ont- poldering van de Hedwige. En laten nu vrijwel tegelijkertijd onderzoekers van het NIOZ in Yerseke een rapport presenteren waarin ze pleiten voor de aanleg van wisselpolders. Dat zijn gebie den tussen twee dijken, waar ge durende enkele decennia zeewater wordt toegelaten, zodat ze geleide lijk opslibben. Dat biedt een be tere en in ieder geval minder dure bescherming tegen de zeespiegel stijging dan het voortdurend op hogen van de dijken. Volgens de NIOZ-onderzoekers komt alleen al langs de Westerschelde 100 kilo meter dijk hiervoor in aanmer king. Dat zou de aanleg van ruim 8000 hectare aan wisselpolders betekenen. Dat is bijna 27 keer zo veel als de Hedwigepolder. In een eerste reactie houden be stuurders van de provincie en wa terschap Scheldestromen zich op de vlakte. Het is slechts één van de denkrichtingen en die wordt nu te veel gepusht, luidt het commen taar. Het CDA heeft onmiddellijk Kamervragen gesteld, waarop mi nister Cora van Nieuwenhuizen (VVD, Infrastructuur en Water staat) uiterst diplomatiek ant woordde. Niet haar rapport, slechts een van de scenario's, over vier jaar meer duidelijkheid. Nie mand wil hieraan zijn vingers branden. Nachtmerrie Landbouworganisatie ZLTO heeft het plan meteen van tafel geveegd. Volgens bestuurder Joris Baecke laten de NIOZ-onderzoekers de geest van de hertogin Hedwige uit de fles. ,,Dit getuigt van weinig historisch besef." Voor De Le vende Delta, die gezien de eigen website al jaren een slapend be staan leidde, is de wisselpolder een nachtmerrie. De stichting is zwetend wakker geschrokken. Met actiegroep Red onze Polders heeft ze Van Nieuwenhuizen afgelopen week voor dit horrorscenario ge waarschuwd. Om het ontpolder- spook definitief te begraven, kan de Westerschelde maar beter wor den afgesloten met een dam. De reactie van landbouwers en anti-ontpolderaars zal de NIOZ- onderzoekers niet hebben ver baasd. Die van de duikende be stuurders heeft hun mogelijk meer pijn gedaan. Het rapport over de wisselpolders mag dan niet in opdracht van de overheid zijn ge schreven, de inhoud sluit wel di rect aan bij gedachten die leven binnen ministeries, provinciehui zen en waterschapskantoren. Op basis van gesprekken met tal van partijen in de Zuidwestelijke Delta, waaronder de ZLTO, is eind vorig jaar een gebiedsagenda opge steld. Die bevat kaartjes waar de wisselpolders keurig zijn ingete kend, en niet alleen langs de Wes- terschelde, zij het dat ze hier dyna mische dijkzones heten. Discussiestuk De Gebiedsagenda Zuidwestelijke Delta is geen spoorboekje met in beton gegoten besluiten. Zo ver is het nog lang niet. Het is een dis cussiestuk met ideeën om de wa terveiligheid, de waterkwaliteit, de natuur en de regionale econo mie te beschermen en te verster- ken als de temperatuur, en dus de zeespiegel, blijft stijgen. Daarbij zijn wisselpolders een optie, net zo goed als het afsluiten van zee armen, al lijkt een slot op de Wes- terschelde wel het minst waar schijnlijk. De NIOZ-onderzoekers hebben één langetermijnscenario uitgewerkt. De betrokken be stuurders erkennen dat weliswaar, maar zouden het moeten omar men in plaats van bagatelliseren. Niet als dé oplossing, maar als een oplossing. Ontpoldering is in Zee land ongewenst, dat is duidelijk, maar maak er geen taboe van. Be oordeel ideeën op basis van onder zoek en feiten, niet op basis van spookbeelden. GO ZATERDAG 20 FEBRUARI 2021 Frits Scheurleer ®Kijk op de site bij /video ERNST JAN ROZENDAAL ""-Beldert, een plukje huizen vlak bij Dreischor, ver scholen achter de druive^ van wijnhoeve De Kleine Schorre. foTOs ruben oreel Beldert iterlan

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 57