Beldert De buurtschap Het is voor nieuwkomers kennelijk niet meer gebruikelijk om even kennis te maken i|r Dit is een serie over buurtschappen en gehuchten in Zeeland. Leven tussen lucht en klei. Vandaag aflevering 31: Beldert op Schouwen-Duiveland, een handvol huizen met een zagerij, als je ver kunt gooien op een steenworp afstand van Dreischor. aem. Schouwen-Duiveland Dit wSs een buurt schap. Het klinkt hard als je het hoort. Mar tin van der Heijden op Beldert 5 is er ze ker van. Frits en Tineke Scheurleer op nummer 1 ook. Martin (1949) kwam uit Schiedam en is een kleine twintig jaar inwoner van Beldert. Hij zegt: ,,Ik maak deel uit van een rijtje van vier huizen. De meeste mensen wonen er nog niet zo lang. Het is kennelijk niet meer gebruikelijk om even kennis te maken. Ze lopen wel hun honden uit te laten, maar als ik eraan kom vluchten ze naar binnen. Voor de nieuwkomers kwamen, woonde er een man die zei: 'Jongens, ik ga de vriezer schoonmaken, het vlees gaat op de barbecue, neem alle maal een drankje mee'." Vakantiewoning Frits (1946) en Tineke (1953) ver huisden zo'n dertig jaar geleden vanuit het centrum van Rotter dam naar Beldert. Eerst hadden ze hun dijkhuis als vakantiewoning. Dat beviel zo goed dat ze er per manent gingen wonen. Ook zij za gen de sfeer veranderen. Tineke: ,,Het is een beetje stads gewor den." Frits: ,,Het buurtgevoel van vroeger is weg. De mensen die er een gemeenschap van maakten zijn of vertrokken of overleden." Hij wijst naar de laagte waar een houtzagerij is gevestigd: ,,Met Daan Beuzenberg, de vorige eige naar, hadden we goed contact. Elk stuk hout in ons huis is van hem afkomstig. Hij organiseerde op zijn terrein palingrookwedstrijden met illegaal gevangen paling. Fan tastisch." Op een ochtend dat de vorst nog maar net het onderspit heeft ge dolven, bellen we aan. Op drie van de vijf adressen wordt afwijzend gereageerd op de vraag of er een verhaal in het gehucht zit. Martin van der Heijden is de eerste die wel thuis geeft. Hij is opgegroeid in Schiedam en werkte als hypo theekadviseur voor ABN Amro. Zijn werkgever zorgde dat werk nemers goedkoop op vakantie konden in het park Schouwenduin bij Burgh-Haamstede. Beetje vis sen, beetje wandelen, dat beviel zo goed dat de kleine woning met een achterplatje van vier bij vier meter in Schiedam werd verruild voor Beldert. Martin woont er nu alleen, hij is gescheiden en zijn la tere vriendin is drie jaar geleden overleden. Over het begin vertelt hij: ,,Het was een dijkwoninkje. Een aannemer in Zierikzee had het opgekocht maar kon het ver- volgens niet kwijt. Hij ging failliet toen de verbouwing nog maar half klaar was. Op dat moment heb ik het gekocht en ruimer afgebouwd dan de aannemer van plan was. Lekker rustig is het hier, met de schuren en de tuin, met alle ruimte kan ik mijn ei kwijt." Hoe zit het nu met de rust? Mar tin: ,,Ik heb al tien jaar last van de houtzagerij aan de overkant. De schutting die overlast van het be drijf moet voorkomen, ligt voor een deel omver zonder dat er iets aan gedaan wordt. Als ze zagen, moeten de deuren van de loodsen dicht zijn. Ook daaraan houden ze zich niet. Terwijl dat toch door de rechter is bepaald. 's Winters gaat het wel, maar 's zomers hoor je constant het rotte geluid van die zagen. Dat begint om kwart voor zes 's ochtends en duurt tot 's avonds laat. Heel je was en auto onder het zaagsel. De gemeente heeft een hele rij met ordners vol klachten staan, zegt er van alles aan te doen, maar doet niks. Dit heeft zeker invloed op je woonge not. Niemand durft op te treden." Nee, verhuizen zit er niet in, dat gaat te veel kosten. Informeer eens bij buurman Frits, zegt Martin. Dat doen we. Frits Scheurleer woont met zijn vrouw Tineke in het huis tegenaan het overgebleven stukje dijk dat nog herinnert aan de tijd dat Bel dert een haven was. Na de Ramp van 1953 werd die gedempt. De dijk is van originele kinderkopjes voorzien. Verraderlijk glad als het ijzelt, wel rustiek. Aan de andere kant van het straatje staat een loods die de kop van de haven markeerde. Frits heeft daarin nu een studeerkamer en een opslag ruimte. Over de zagerij wil hij kort zijn. Buurman Martin heeft het volgens hem goed verwoord: het is gedoe, het is vaak de hele dag herrie, de gemeente treedt niet op. Zeeuwse wortels Frits heeft Zeeuwse wortels. Al thans, de familie van zijn moeders kant was Zeeuws. Omdat ze vaak in Oostkapelle zaten, leerde hij Zeeland kennen. Frits: ,,Het huisje in Beldert kwam toevallig op ons pad. Een man bij mij op kantoor lag in zijn derde scheiding en had geld nodig." Frits en Tineke woon den in het centrum van Rotter dam. Zij zat in het basisonderwijs, hij werkte voor een groot Japans bedrijf. Tineke ging les geven in Zierikzee, de laatste jaren stond ze ZATERDAG 20 FEBRUARI 2021 GC »ii JAN VAN DAMME Martin van der Heijden: ,,Al tien jaar last van de houtzagerij." Martin van der Heijden Frits en Tineke Scheurleer: ,,Het is een beetje stads geworden." Arie Swaneveld: „Klagers heb je overal."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 56