'Het overlijden van jonge mensen en kinderen blijft moeilijk, dat kan heel taai zijn' 7 PASPOORT Caroliene is ge huwd met Jacco, ze hebben twee kinderen: Tom (2007) en Anna (2011). Het gezin woont in Marie- kerke. ze op de koelplaat ligt, dan is de schrik minder als je haar aanraakt. Zeg niet tegen een kind dat opa slaapt, want dan durft het zelf niet meer te slapen. Ik probeer altijd de familie erbij te be trekken. Al doet iemand de overledene maar een sok aan. Soms is een lichaam stram door lijkstijfheid. Dan laat ik zien hoe ik het soepeler krijg door te masseren. Zo probeer je de huiver voor de dood of het overleden lichaam weg te nemen." ,,De dokter doet de lijkschouw, een arts stelt het overlijden vast, dan komt de begrafenison dernemer die mij belt voor de overledenen- zorg. Gemiddeld doe ik er drie a vier per week. In verpleeghuizen heb je vaak verwacht overlij den. Als de cliënt 's nachts overlijdt, komt de arts de volgende dag. Ik kan dan pas na tien, elf uur aan het werk. Dat is jammer. Overledenen hebben vaak te warm gelegen. Dat kan de op baring met dagen verkorten, terwijl die meestal vijf tot zes dagen duurt. Er zijn hard nekkige fabels in omloop. Bij voorbeeld dat we botten zouden breken. Dat is onzin, ik vertelde al over het masseren. Een andere fabel is dat haar- en baardgroei van een overledene nog doorgaan. Dat klopt niet. Het is de huid die in zakt omdat de circulatie stopt. Daarom scheer ik een overledene altijd. Je kunt zeggen dat ik tegen verval vecht. Hoe houd ik iemand zo mooi mogelijk? Vaak wordt dat niet gezien, mensen denken dat je iemand op de koelplaat legt en dat is het dan. Cremeren of begraven maakt voor mij geen verschil. Vaak weet ik het niet eens. Een pacemaker of een medicatie- pomp moet altijd worden verwijderd." ,,Als er een oude weduwe achterblijft, heeft die haar eigen verdriet. Ieder het zijne, dat vind ik heel belangrijk. Het overlijden van jonge men sen en kinderen blijft moeilijk, dat kan heel taai zijn. Thuis kan ik goed met mijn man pra ten, en met mijn ouders. Maar met hen treed ik niet in detail. Het is voor mij belangrijk om een collega te hebben met wie ik ongefilterd kan praten. Ik heb een goede band met de chauffeur van de rouwauto, we hebben steun aan elkaar." ,,Ik zeg weleens bepaalde dingen tegen mijn man. Kijk, dat is een mooie kist, zoiets. Ik heb niks opgeschreven. Dat kan overigens wel. Be grafenisondernemers hebben wensboekjes waarin je veel kunt aangeven, zodat nabestaan den niet meer hoeven na te denken over de kist en de tekst op de rouwbrief. Dat is ook ontzor- ging. Voor mij is van belang dat iemand waar dig verzorgd wordt en netjes de kist in gaat. In de bijbel wordt ook gesproken over de zorg voor de doden. Iedereen krijgt die laatste zorg, of het nu een boef was of een net mens." - GO ZATERDAG 20 FEBRUARI 2021 Caroliene van den Bosse: ,,Zo probeer je de huiver voor de dood of het overleden lichaam weg te nemen." foto ruben oreel Caroliene van den Bosse- Stroo is op 31 oktober 1985 ge boren in Marie- kerke, een buurt schap bij Melis- kerke, in een ge reformeerd gezin met zeven kinde ren. Eén broer is ouder, vier zus sen en een broer zijn jonger. Van 2001 tot 2005 volgde ze de opleiding Ver zorgende Indivi duele Gezond heidszorg op het Hoornbeeck Col lege in Goes, een reformatorische school voor mid delbaar beroeps onderwijs. Tot 2007 werkte ze als verzor gende in ver pleeghuis Ter Reede in Vlissin- gen, daarna draaide ze week end- en nacht diensten bij Zorgstroom (thuiszorg). In fe bruari 2008 maakte ze de overstap naar overledenenzorg, eerst in oplei ding, vanaf 2011 met een eigen bedrijf. Wanneer word je als overledenenverzorg ster ingeschakeld? Het zijn vaak ouderen. Je zal ook jonge overledenen of kinderen verzorgen. Heb je zelf al zaken geregeld voor je eigen overlijden?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 55