de woningmarkt 'Je moet telkens jezelf weer opladen na zo'n teleurstelling. Maar ik ga mijn eisen echt niet verlagen' 5 Elisabeth Willeboordse (links) overlegt met aankoopmakelaar Frédérique Klijberg: ,,Een van de dingen waar ik tegenaan loop, is dat betaalbare woningen voor mijn neus worden weggekaapt door investeerders en beleggers, die deze vervol gens voor woekerprijzen verhuren." foto lex de meester hoog." 'Vraagprijs' is eigenlijk een verouderde term, afkomstig uit de periode vóór de kredietcrisis, legt hij uit. Toen gaf de koper aan wat hij hoopte te krijgen voor zijn on roerend goed. 'Bieden vanaf-prijs' Inmiddels is er vooral sprake van een 'bieden vanaf-prijs'. ,,Die zet je lager in de markt, zodat mensen eroverheen kunnen bieden. Dat past bij een krappe markt. Na 2013 zag je het overbieden vooral in de grote steden, maar dat wordt nu overgenomen door de rest van Nederland. Zeeland is ook duide lijk een opkomende markt." De Vries heeft gemengde ge voelens bij het overbieden. ,,Zo- wel de koper als de verkoper kan geen goede inschatting meer ma ken van de echte waarde van wo ningen. Je krijgt onzekerheid in de markt. Je kunt ook morele be zwaren hebben, want huizen worden goedkoop in de markt ge zet, zodat heel veel mensen gaan bieden. Als je er als geïnteres seerde steeds naast grijpt, dan doet dat wat met je. Je houdt de mensen in feite een worst voor waar ze niet bij kunnen." Voormalig topjudoka Elisabeth m2rnake| Paul de Vries van het Kadaster. Willeboordse, die jarenlang in Rotterdam heeft gewoond, be sloot vorig jaar terug te keren naar Zeeland. Sinds juni werkt ze als basisarts bij een verpleeghuis in Goes. Maar een huis heeft ze na acht maanden nog niet gevonden, ondanks een reeks bezichtigingen en diverse keren bieden boven de vraagprijs. ,,Ik dacht dat in Zee land huizen nog redelijk te beta len waren. Daar ben ik wel van te ruggekomen." Willeboordse woont tijdelijk bij haar ouders in Middelburg. ,,In die zin heb ik mazzel. Maar het is toch heel vervelend als je op je 42ste geen eigen plek hebt. Een van de dingen waar ik tegenaan loop, is dat betaalbare woningen voor mijn neus worden wegge kaapt door investeerders en beleggers, die deze vervolgens voor woekerprijzen verhuren. De provincie Zeeland roept steeds: we hebben hoogopgeleide men sen nodig. Maar tegelijkertijd worden jonge mensen en alleen staanden zoals ik op de woning markt in zo'n moeilijke positie gedwongen, dat ze niet eens kün- nen komen." Kwestie van snel zijn Om meer kans te maken heeft ze een aankoopmakelaar in de arm genomen: Frédérique Klijberg van Kuub Makelaars. ,,In de Rand stad kun je het zonder aankoop makelaar wel vergeten", zegt Klij- berg. ,,In Zeeland is dat nog niet gebruikelijk, al gebeurt het nu ook hier steeds vaker." Het blijft een kwestie van er heel snel bij zijn als er een pand op de markt komt. Wie op z'n gemak Funda af struint, is meestal te laat voor een bezichtiging. ,,Als aankoopmake laar kun je je er dan vaak nog wel tussen wringen, omdat er voor rang wordt verleend aan een aan koopmakelaar. Maar ik moet de laatste tijd ook razendsnel reage ren, anders zitten de bezichti gingsmomenten al vol." Kans is minimaal De Zeeuwse markt is de laatste maanden behoorlijk op hol gesla gen, constateert Klijberg, met snel stijgende prijzen en een vraag die veel groter is dan het aanbod. Wie onder de vraagprijs biedt, is al bij voorbaat kansloos. ,,Mensen dur ven ook niet meer enthousiast te zijn over een huis dat ze hebben gezien, want ze weten dat de kans dat ze dat ge gund krijgen, minimaal is." Willeboordse knikt. ,,Je moet telkens jezelf weer opladen na zo'n teleur stelling. Maar ik ga mijn eisen echt niet verla gen. Het zou zonde zijn als ik nu iets koop wat ik niet echt wil, terwijl ik weet dat ik er veel te veel voor betaal." ,,Er is in Zee land absoluut een goede wo ningmarkt op dit moment. We hebben niets te klagen", zegt Hendrik van Hoeve, voorzitter van de afdeling Zeeland van makelaarsvereniging NVM. ,,Vooral het noorden van de pro vincie profiteert van de komst van mensen vanuit de Randstad. Dat waaiert uit naar onder meer Goes Elisabeth Willeboordse, woningzoekende en Middelburg. Ook Vlissingen is zich enorm aan het herpakken. In Zeeuws-Vlaanderen is er veel in tocht vanuit België, omdat de wo ningen daar nu gigantisch duur zijn." Het overbieden komt vooral voor in de kernen waar voldoende voorzieningen zijn. Van Hoeve ziet dat de vraagprijzen realisti scher worden. ,,Toch wordt nog steeds veel erboven geboden. Dat komt doordat het aanbod op droogt. Er is te weinig nieuw bouw en daardoor ook te weinig doorstroming. Er wordt wel ge bouwd, maar we zouden zeker het dubbele kunnen verkopen. Zee land is nu een maal een pro vincie geworden waar men graag woont, ook door de coronapan- demie. Mensen willen meer ruimte en hier koop je nog voor een leuke prijs een mooi huis." Mitchell van Doorn glim lacht na zijn be zichtiging van de bovenwo ning in Vlissin- gen. ,,Het is in derdaad een keurig huis. Ik hoef er niet veel meer aan te doen. Dit is voor mij top." Ter plekke heeft hij al zijn bod inge vuld en het formulier in de enve lop gedaan. ,,Die ga ik meteen af geven. Dan is dat maar gebeurd. En nu maar hopen dat ik het huis ook krijg. Als het weer niet lukt, zou dat echt heel jammer zijn." GO ZATERDAG 20 FEBRUARI 2021 FOTO PLAATWERK FOTOGRAFEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 53