10 oudste atletiekrecords ZEELAND 13 zaterdag 20 februari 2021 Leo de Pee is al lang weg uit de atletiek, maar heeft nog veel uit die tijd thuis in Oud-Beijerland liggen. foto jos kafoe/orange pictures door De Pee bedoelde motivatie om écht hoog te komen. Met 2,05 meter is de nu in Veenendaal woonachtige Terneuzenaar welis waar de beste ooit van Zeeland, maar hij sportte niet om te preste ren. ,,Ik deed het echt voor mijn plezier", geeft hij aan. ,,Als ik des tijds fanatieker geweest was, had ik nog hoger kunnen komen. Maar daar deed ik het niet echt voor. Ik heb er geen verklaring voor waarom mijn record nog altijd staat. Ik ben namelijk al heel lang weg uit de atletiek. Maar ik kijk er natuurlijk wel van op." In 1973 werd De Pee voor het eerst geïnterviewd door de PZC. Hij was toen als zeventienjarige net Nederlands kampioen gewor den bij de B-junioren, zowel hij het verspringen als het hinkstap- springen. ,,Ik train eigenlijk veel te weinig en doe nog maar drie sei zoenen aan atletiek. Dus ik moet wel een natuurtalent zijn", zei hij zonder blikken of blozen. En ook: ,,Het niveau in Zeeland is wat de technische nummers betreft erg laag, maar lopen kunnen ze wel goed. Ze kunnen natuurlijk niet de training alleen toespitsen op mij." Bijna een halve eeuw later vertelt De Pee dat hij op zijn zevende in Zierikzee kwam wonen en rond zijn veertiende met atletiek begon bij Delta Sport. Hij had gevoel voor de technische nummers en werd vrij snel goed in de drie springon- derdelen - hoogspringen, ver springen en hinkstapsprong - en zowel het speerwerpen als het ko gelstoten. ,,Het was een combina tie die je zelden ziet." Niet veel la ter besloten zijn ouders naar Mid- delharnis te verhuizen, maar hij bleefwel voor zijn Zeeuwse club uitkomen. ,,Elke vrijdag ging ik lif tend naar Zierikzee om te kunnen trainen. Daarnaast trainde ik ook nog een beetje thuis. Op Goeree- Overflakkee was toen nog geen club en ik wilde toch mijn ei kwijt kunnen in de sport." Als B-junior haalde De Pee al 1,85 meter bij het hoogspringen. Nadat hij zijn carrière een aantal jaren onderbrak voor het bevorderen van zijn schoolprestaties, keerde hij als senior terug bij Delta Sport. En meteen stootte hij door naar de landelijke top. De speer wierp hij op 9 oktober 1977 naar exact 60 meter, waar hij nog altijd derde mee staat op de Zeeuwse ranglijst. En nog geen halfjaar later, op 14 fe bruari 1978, sprong hij indoor over 2,00 meter heen in Zwolle. ,,Precies die keer in Zwolle kan ik me niet herinneren", zegt De Pee. ,,Dat is ook niet zo gek. Ik heb namelijk dertig a veertig keer 2,00 meter ge sprongen. In die tijd haalde ik het bij bijna elke wedstrijd. Je kon haast de klok erop gelijkzetten dat ik op die hoogte zou eindigen. Elke keer legde ik de lat ook hoger, maar dat mislukte dan steeds. Ik bleef er tegenaan hikken." Nooit concurrenten Ook outdoor haalde De Pee dus 2,00 meter. De eerste keer was op 20 augustus 1978 in Vlissingen. Daarmee greep hij het Zeeuws re cord, maar dat werd al snel van hem afgepakt door Luc van Laere uit Terneuzen. Die ging op 29 mei 1982 over 2,05 meter heen in Mid delburg. Roel van Laere, diens broer, positioneerde zich negen jaar later nog tussen hen in met 2,01 meter. ,,Dat Roel dat deed, vind ik eigenlijk knapper dan die 2,05 van mij", zegt Luc van Laere bescheiden. ,,Ik ben 1,89 en hij is toch iets kleiner. We waren overi gens nooit elkaars concurrenten. Toen hij bij de senioren kwam, was ik al verhuisd naar Veenendaal en Elke vrijdag ging ik liftend naar Zierikzee om te kunnen trainen - Leo de Pee had ik de atletiek al achter me gela ten." Bij Scheldesport trainden de hoogspringers onder Ad Hendriks, die sinds 2003 erelid is van de Ter- neuzense vereniging. Van Laere: ,,Hij was een allround-trainer. We deden niet specifiek aan hoog springen. Ik denk dat ik er een aar dig talent voor had. Ik zei destijds altijd: mijn hoogspringwedstrij den zijn mijn echte trainingen. Ik trainde ook wel twee keer in de week bij Scheldesport en liep er daar heus de kantjes niet van af, maar het ging mij wel makkelijk af." Dat blijkt ook uit het verslag dat de PZC deed van de Middelburgse wedstrijd waarbij hij in 1982 dat re cord vestigde. Kort na die sprong over 2,05 meter liep hij ook nog de 100 meter in 11,1 seconden. ,,Aan het begin van een seizoen presteer ik altijd beter dan aan het eind. Ik ben dan nog ontspannen", lichtte Van Laere toe. ,,Als ik echt voor iets ga trainen, gaat het minder." De Terneuzenaar, eveneens betiteld als natuurtalent en vrijbuiter, vond het ook veel te leuk om sporten met elkaar te combineren. In die tijd volleybalde hij ernaast. Eerder zat hij op voetbal. Bij het evenement in Middel burg kwam de Zeeuws-Vlaming eerst tot 2,02. De concurrentie was bij 1,95 afgehaakt. ,,Die hoogte was al een bevrijding", weet hij bijna veertig jaar later nog. ,,Daarna ging de lat nog hoger en dat haalde ik ook." Maar nóg hoger vloog hij nooit. Omdat er geen trainer was die hem specifiek de kneepjes van het hoogspringen bijbracht, omdat hij zelf niet zo nodig hoger wilde ko men en omdat hij zich begon te concentreren op een maatschappe lijke carrière. In 1988 verhuisde Van Laere naar het midden van het land en zei hij de sport vaarwel. In 2012 maakte hij nog even zijn 'ren tree'. Bij het NK voor masters in Terneuzen trok hij zijn spikes aan en haalde hij 1,70 meter. ,,Geen bij zondere prestatie, maar ik werd er toch tweede mee." Ontladen Ook De Pee liet de atletiek hele maal achter zich. Al het springen en werpen was funest geweest voor zijn heupen. Hij moest zich een kunstheup laten aanmeten. Sinds twintig jaar fietst hij nu. Heel fanatiek. ,,Ik ben accountant, ik zit de hele dag in de cijfers. 's Avonds gebruik ik het fietsen - thuis op de Tacx - om te ontladen", vertelt hij. ,,En voor tochten van 150 kilometer draai ik mijn hand ook niet om. Ik fiets dan met man nen die tien jaar jonger zijn dan ik, maar die kan ik nog behoorlijk pijn doen. Het fanatieke uit mijn atle- tiektijd heb ik nog steeds." (bron: www.atletiekzeeland.nl) GO Datum Discipline Atleet Record 6 juni 1958 80h outdoor* Wil Cijsouw 11,1 sec 17 aug1969 vijfkamp outdoor* Ella Deurloo 4170 ptn 25 jan 1975 3000m indoor Jo Schout 8.01,20 min 4 juni 1975 5000m outdoor Jo Schout 13.40,8 min 14 feb 1978 hoog indoor Leo de Pee 2,00 m 21 jan 1979 1000m indoor* Jan Eversdijk 2.29,40 min 12 aug 1979 1500m indoor Henk Lindner 3.43,6 min 8 maart 1981 100m outdoor Els Vader 11,4 sec 29 feb 1982 hoog outdoor Luc van Laere 2,05 m 19 feb 1983 60h indoor Marjan Olyslager 8,44 sec geen courante onderdelen meer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 41