Acht werken van barmhartigheid 10 ZEELAND GROTE KERK VEERE INDRUKWEKKENDE INSTALLATIE VAN FOLKERT DE JONG De Grote Kerk is weereen attractie met perspectief. Een plek waar je geschiedenis beleeft en een cultuurpodium. Monnikenwerk De kerkmeester had vroeger de zakelijke leiding van het ge bouw. Nu is de kerk meester een kunste naar, elk jaar een andere. Met de opdracht bezoekers te activeren via verbeelding. Samenwerkingspart ner CBK Zeeland engageerde Fol- kert de Jong (1972, Egmond aan Zee). De Jong liet zich inspireren door de kerk en het stadje en pre senteert 25 zwevende schepen van paraffine, met als titel Ex Voto. Een verwijzing naar scheepsmodellen die aan kerken werden gedoneerd als dank voor behouden vaart. Een sterke insteek voor een kunstproject. Ooit was Veere een belangrijke haven. Kraken, galjoe nen, fluiten en fregatten verbon den de stad met alle werelddelen. De Jong bracht ze terug, die trotse schepen. In de Grote Kerk, ooit op getrokken als symbool van rijk dom, plek waar burgers en bezoe kers God eer bewezen. De Jong laat de schepen zweven als in een droom. De paraffine herinnert aan duizenden vlammetjes, opgesto ken om de hoop op een behouden vaart levend te houden. Maar ook om op andere levensterreinen de zegen van die oneindig grote, ho gere macht af te smeken. Natuurlijk herinneren ze aan de ex voto's en zijn ze verbonden met de architec tuur van middeleeuwse kerken. De scheepsromp echoot het de getim merde gewelven. Maar er is meer. Metaforen De schepen van de zwevende vloot zijn allemaal verschillend, de een groter dan de ander, sommige uit gevoerd in stemmige tinten, andere opgebouwd uit kleurige contrasten. Het zijn schepen, maar ook metafo ren voor onszelf, individu én deel van een gemeenschap. De schepen lijken dezelfde kant op gaan, op weg naar een onbekende bestem ming. Of liggen ze te wachten? De zeilen zijn immers gestreken. Waarheen zal de wind ze leiden als de kapiteins het signaal 'hijs de zei len' hebben gegeven? De Jong laat ons stilstaan bij ons leven. Zoals ooit de voorgangers met hun verhalen opriepen tot be zinning op goed en op kwaad. De kerkhuls staat er nog, maar het christelijke kruit is voor velen lang verschoten. Dus sta je er alleen voor met vragen als: Wie ben ik? Waar ga ik heen? Waardoor laat ik mij lei den? Hoe verhoud ik mij tot de wind die mij een kant op stuurt? Waaraan ontleen ik mijn hoop? De schepen staan ook voor tijdelijk heid. Ons lichaam de kaars die on ontkoombaar opbrandt. Zoals Veere, ooit groot en sterk, later ver- De schepen staan ook voor tijdelijkheid. Ons lichaam de kaars die onontkoombaar opbrandt viel in armoede. De Jong herinnert je aan de schepen die voor de Vee- renaren en de inwoners van al die andere steden in de Lage Landen rijkdom en welvaart brachten. Maar je kunt ook denken aan de schaduwkanten. Ten koste van wie en wat zijn die rijkdom en welvaart verworven? Hoe verhouden onze levens, onze keuzes, zich tot die van anderen? Folkert de Jong roept een rijk dom aan beelden en bespiegelin gen op. Juist nu, in de tijd waarin het leven niet vanzelfsprekend is, waarin gezondheid en vrijheid be dreigd worden door microscopi sche organismen, waarin onze pre tenties en hoogmoed twijfel en on zekerheid ontmoeten, is zo'n beeld op zijn plaats. Om als we weer ver der mogen reizen dat te doen op de best mogelijke manier. Vanaf vandaag tot Pasen heeft iedereen een reden tot het maken van een om metje over het Bellamypark in Vlissingen. Lekker naar buiten, te voet of er even op uit met de fiets. ,,We willen mensen wat te zien geven wat leuk is en de moeite waard", vertelt Anneloes Steglich van de Protestantse Gemeente Vlissingen. Achter de ramen van Bellamy- park 151, bekend als 'De Herberg', richt een werkgroep een expositie in over de zeven werken van Barmhartigheid, zoals die bekend zijn uit de Bijbel. ,,Niet krampach tig hoor, we laten gewoon zien wat er in Vlissingen plaatsvindt. Dat verdient wat ons betreft een plekje in de etalage: 'Zieken verzorgen', 'vreemdelingen herbergen', 'hon- gerigen voeden', 'doden begraven'. Zeven grote foto's zijn uit het le ven gegrepen en worden afgewis seld met afbeeldingen met een wat meer meditatief karakter, afkom stig uit een veertigdagen kalender. ,,Natuurlijk willen we prikkelen tot nadenken, maar niet te zwaar." De expositie is afgelopen dagen ingericht maar Anneloes zal met regelmaat voor een nieuw litur gisch bloemstuk zorgen. Het lijkt mij een behoorlijke uitdaging met bloemen iets tot uiting brengen als 'naakten kleden', 'dorstigen te drinken geven' en 'gevangenen bezoeken'. Het thema barmhartig heid, staat behalve bij de expositie ook centraal in online interkerke lijke avondgebeden op woensdag avond. De aandacht voor 'daden van goedheid' is wijdverspreid: 'Wees barmhartig zoals jullie Vader barmhartig is', luidt het thema van de Evangelische Broe dergemeente dit jaar. Kerk in Actie voert in de periode van 17 februari tot 4 april actie onder de noemer 'ik ben er voor jou' en heeft collec tedoelen gekoppeld aan de werken van barmhartigheid. De Francis caanse Beweging biedt negen we- binars aan waarbij de laatste ency cliek van de paus, Fratelli tutti, cen- traal staat. Jan Zwemer, lid van deze Beweging, volgt die: ,,De en cycliek is een maatschappijbe schouwing met flinke kritiek op elite, liberalisme, individualisme en populisme. De paus waar schuwt tegen polemieken via oude en nieuwe media. Hij doet een felle, directe en vlammende oproep tot vrijheid, gelijkheid en broederlijkheid en solidariteit over grenzen heen. Hij pleit als een revolutionair voor nieuw lei derschap. Waarin ruimte is voor authenticiteit, om te luisteren en uit te gaan van de ander, om zo het ik-gerichte leven achter ons te la ten." Jongeren Zou het ook gaan over luisteren naar jongeren? Zij gaan deze coro nacrisis ten onder aan de opge- legde beperkingen, ze ontmoeten niemand en vervelen zich kapot. Dat kan écht schadelijk zijn, google maar eens op de verschijn selen en gevolgen van een bore- out. Femke Halsema, burgemees ter van Amsterdam, heeft samen andere prominenten een manifest geschreven waarin het demissio naire kabinet wordt opgeroepen de coronamaatregelen voor 18- tot 24-jarigen te verlichten. Doof Maar stel nu dat het kabinet ho rende doof is en blijft? Zou het achtste werk van barmhartigheid dan kunnen zijn: 'jongeren ont moetingsruimte bieden'? En zou den kerken en moskeeën, waar achter de deuren godsdienstvrij heid genoten kan worden, daar dan vorm aan kunnen geven? zaterdag 20 februari 2021 Ex Voto, armada van de hoop Nico Out Recensie T/m 25/5. Ex Voto. Folkert de Jong. Grote Kerk, Oudestraat 26, Veere. Tijdelijk gesloten, maar vanaf volgende week op uitnodi ging te bezoeken als priklocatie. José Baars José Baars schrijft wekelijks over religie en kerken in Zeeland. Kijk voor haar blog op pzc.nl/monnikenwerk De installatie Ex Voto van Folkert de Jong in Grote Kerk Veere. foto nico out

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 38