l: Voor altijd de man die de frigoboxtoeristen wegjoeg 8 ZEELAND Leopold Lippens 1941-2021 WENSKAARTEN ACTIE MIDDELBURGSE SCOUTINGGROEPEN VOOR EENZAME MENSEN Scoutinggroepen voeren een kaartenactie Hartenwensen voor eenzame mensen, geschreven en getekend door de jeugdleden. zaterdag 20 februari 2021 Annemarie Zevenbergen Middelburg Het scoutingleven in Middelburg komt langzaamaan weer een beetje op gang. Vriendjes en vrien dinnetjes zien elkaar sinds een week of twee weer tijdens de bij eenkomsten buiten. Bij booton derhoud, een speurtocht of een tent bouwen. Maar de kinderen weten ook dat er heel veel een zame mensen zijn, die door corona bijna niemand meer zien. De vijf Middelburgse scoutinggroepen hebben daarom een kaartenactie opgezet. Om eenzame mensen een hart onder de riem te steken. 'Ik hoop dat je geen corona krijgt', wenst Ties op zijn kaart. Iets doen Marielja ten Bruggecate van de Lu- temgroep, de oudste meisjesgroep in Nederland, schetst de achter grond van de actie. ,,Ieder jaar op 22 februari vieren de vijf Middel burgse scoutingsgroepen de inter nationale Baden Powelldag op de Vismarkt. Dan zien alle jeugdle den van de drie landgroepen en de twee watergroepen elkaar ook. Voor de allerjongsten is er een vos senjacht door het centrum van de stad en de oudere kinderen maken een tocht langs alle clubhuizen in Middelburg. Maar dat kan dit jaar natuurlijk niet. Om toch iets te doen, hebben we die kaartenactie wvg zorg 9 wMÜUbrord Scoutinggroep Lutem overhandigt kaarten aan eenzame mensen. Vlnr: Sierra Chidaine, Lieke Verhage, mevrouw Geijsels, mevrouw Markusse en Maartje Jongedijk. foto lex de meester opgezet. Om eenzame mensen te laten weten dat wij aan ze den ken." De kaarten zijn gisteren door de Lutemgroep naar verpleeghuis Willibrord in hartje Middelburg gebracht. Vandaag krijgt Humani- tas Zeeland een andere stapel. Hu- manitas zorgt ervoor dat de kaar ten hun weg vinden naar deelne mers van de projecten Vriend schappelijk Huisbezoek en Maat jes Licht Verstandelijk Beperkten. 'Ik wens je veel sterkte in dezen raare tijd', schrijft Timo op één van de kaarten. Sierra Chidaine (8) van de Dol fijnen bij de Lutemgroep was gis teren van de partij. Haar over- grootmoeder woont in Willibrord. Sierra:,, Mijn overgrootoma is ook best veel alleen. Dat vind ik niet leuk voor haar. Soms mag ik even naar haar toe, maar ik mag haar geen knuffel geven. Dat is niet fijn." Daarom schrijft zij op haar kaart, ze weet overigens niet wie die krijgt; 'Ik vind het heel jammer dat je alleen bent'. Ze wil dan ook dat alle mensen snel weer bezoek kunnen ontvangen. En ze hoopt dat haar overgrootoma ook een kaart krijgt. Hé, ik denk aan je Op de kaarten staan de twee scou- tingsymbolen klimop en sneeuw klokje. Marielja ten Bruggecate: Maar voor mensen die weinig of geen contacten meer hebben, is dat zwaar - Marielja ten Bruggecate, Lutemgroep „Klimop staat voor het ontwikke len van jezelf en je talenten. Het sneeuwklokje voor vriendschap en verbinding. Het sneeuwklokje is het eerste voorjaarsteken, zo van 'hé hier ben ik'. Dat willen we eenzame mensen ook laten we ten; 'Hé, ik denk aan je. Ik ben er'. Zoals Agata schrijft: 'Bij mij gaat het goed op scouting, hopelijk gaat het bij u ook goed'. Marielja ten Bruggecate: ,,We zijn nu in deze tijd ook allemaal met elkaar verbonden, zitten in hetzelfde schuitje. Maar voor mensen die weinig of geen con tacten meer hebben, is dat zwaar. Wij willen hiermee toch een vorm van contact bieden. Even een lichtpuntje mis schien." Kijk op de site bij /video Kaartjes voor eenzame ouderen Met het overlijden van Leopold Lippens verliest Knokke-Heist een echte burger vader en een boegbeeld. Een excentrieke man met het hart op de tong, razend po pulair in de badplaats, een stuk minder op veel andere plekken. Maar dat kon de de graaf echt helemaal niets schelen. Martijn de Koning Knokke Lippens, die gisteren op 79-jarige leeftijd overleed aan de gevolgen van leukemie, was maar liefst 41 jaar lang burgemeester van de badplaats, die grenst aan West-Zeeuws- Vlaanderen. Dat zegt iets over de populariteit van de man, zeker in België, waar burgemees ters elke zes jaar herkozen moeten worden. Lippens, verbonden aan de lijst Gemeente belang, leidde zijn partij verkiezing na ver kiezing naar grote zeges. Meerdere keren haalde hij de absolute meerderheid. Daardoor kon hij zich omringen met alleen maar sche penen van zijn eigen partij, en regeerde hij zijn gemeente op zijn ei- gen manier. Om daar een verkiezing later weer vorstelijk voor beloond te worden. Zijn populariteit dankte Lippens aan de standvastigheid waarmee hij opkwam voor Knokke-Heist, en vooral ook voor de mensen daar. Hij was dan ook geen passant, maar telg uit een adellijke familie die al tientallen jaren lang veel in de melk te brokkelen had in de kustplaats. Zijn opa was minister, zijn vader ging hem voor als burgemeester. Lippens zag die erfenis als een roeping en was ervan over tuigd dat hij wist wat goed was voor Knokke. Daar vocht hij dan ook voor, soms dwars te gen alle conventies en zelfs de regels in. 'Groene ayatollahs' Zijn rechttoe-rechtaan-houding leverde een paar uitspraken voor de eeuwigheid op. Ver maard is zijn opmerking uit de jaren 90 over 'frigoboxtoeristen'. Daar moest hij weinig van hebben: mensen met een eigen koelbox gaven immers geen geld uit in zijn gemeente, en dus konden ze maar beter wegblijven. En ook zijn houding jegens voorstanders van meer natuur in zijn gemeente bleef nagal men. Toen uitbreiding van natuurgebied Het Zwin in zijn gemeente ter sprake kwam, noemde hij hen 'groene ayatollahs'. Het zijn een paar bekende voorbeelden, maar sterke punt van Lippens was dat hij ook in de luwte die verbetenheid toonde. Of het nu ging om de - in zijn ogen verpauperde - staat van het stationsgebouw, omstreden plannen om boeren uit te kopen of de afge wezen bouwvergunning van een strandtent: als hij het gevoel had dat zijn Knokke - of een inwoner daarvan - onrecht werd aangedaan, stond Lippens op. Bij Lippens werd een jaar geleden leukemie geconstateerd. Zijn gezondheid ging lang zaam achteruit, maar twee maanden geleden toonde hij zich nog strijdbaar. Pas afgelopen week droeg hij zijn taken over aan zijn plaats vervanger, eerste schepen Piet De Groote. Die is nu voorlopig waarnemend burgemeester. Lippens laat drie kinderen en vier klein kinderen na. GO 'Jammer dat jullie alleen zijn' Verpleeghui

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 36