Belgen ineens niet meer zo welkom Levi is bij oma in Vught aangekomen 'Zet adaptieve cruise control uit in tunnel' 4 Analyse TWEEDE KAMERVERKIEZINGEN KANDIDATEN Een recordaantal Zeeuwen wil de Tweede Kamer in, zo lijkt het. De kiezer vindt volgende maand tussen de 1041 namen op het Zeeuwse stembiljet in elk geval 64 provinciegenoten. Dat zijn er precies twee keer zoveel als bij de vorige verkiezingen, in 2017. PVV en PvdA in Terneuzen bonden onlangs de kat de bel om. „Moeten we nog wel doorgaan met het over de grens promoten van Zeeuws- Vlaanderen als woongebied?", vroegen beide partijen gezamen lijk aan het Terneuzense college van B en W. De achtergrond is duidelijk. Eigen inwoners komen moeilijker aan de bak op de Zeeuws-Vlaamse woningmarkt. De actie van PVV en PvdA roept iets op van 'eigen volk eerst', een omstreden slogan van de Vlaams nationalistische partij Vlaams Belang, maar dat gaat voorbij aan het vraagstuk dat zij aankaarten. En dan gaat het niet alleen om de (tijdelijke?) over spannen situatie op de woning markt. Grens is maar een streep Een grens, zeker tussen Zeeuws- Vlaanderen en België, is maar een streep die ooit in een ver ver leden is getrokken. Die zit in normale tijden niet potdicht. Gelukkig maar, want waar zou het ziekenhuis van ZorgSaam in Terneuzen zijn zonder specialis ten uit België en hoeveel Vlaamse docenten werken niet in het Zeeuws-Vlaams middel baar onderwijs? Hetzelfde geldt voor de personeelsbezetting van grote bedrijven in de Kanaal zone. Toch wringt er iets door de vanaf 2012 toegenomen instroom van Belgen naar Zeeuws-Vlaan- deren, gedreven door de in ver gelijking met België lagere wo ningprijzen. Gerard Langeraert, directeur-bestuurder van basis- scholengroep Perspecto, stipte het deze week ook aan, naar aan leiding van het groeiend aantal leerlingen uit Zeeuws-Vlaande- ren dat in België onderwijs volgt. Wonen, maar niet leven Voor de scholen in met name Zeeuws-Vlaamse grensdorpen vormt de uitstroom van kinde ren naar België een bedreiging, want wat is een dorp nog zonder school? Maar er speelt meer, stelde Langeraert terecht. Het merendeel van de Belgen dat naar Zeeuws-Vlaanderen ver huist, blijft op België georiën teerd. Ze wonen wel in Zeeuws- Vlaanderen, maar leven er niet, nemen er niet deel aan de sa menleving. Het is 'mooi' dat het aantal in woners van Zeeuws-Vlaanderen dankzij de komst van Belgen niet of minder krimpt, waar bestuur ders graag prat op gaan, maar als zo de leefbaarheid onder druk komt te staan, is er weinig ge wonnen. De hamvraag is dan vervolgens niet hoe de instroom van Belgen kan worden beperkt, wat juridisch al onmogelijk is. Nee, de hamvraag is welke we gen bewandeld kunnen worden om meer Belgen bij het vereni gingsleven en dergelijke te be trekken. Wat hen daarvan weer houdt en waaraan zij behoefte hebben. Het zou een mooie op dracht kunnen zijn voor onder zoekers van de Universiteit Gent in samenwerking met het Uni versity College Roosevelt (UCR) in Middelburg, lekker grensover schrijdend. Vlissingen Is er zoveel meer animo voor de Tweede Kamer? Het beeld wordt enigszins verte kend door het CDA. De partij heeft de kieslijst aangevuld met maar liefst 26 regionale lijstdu wers. Die staan alleen in deze pro vincie op het stembiljet. In totaal dertig Zeeuwen, onder wie slechts vijf vrouwen, zijn in het hele land kandidaat. Dat zijn er nog altijd tien meer dan vier jaar geleden. Dat komt deels doordat er ook meer partijen meedoen. In Zee land zijn dat er 29, vijf meer dan in 2017. Het overgrote deel zit al in de lo kale of provinciale politiek of in het waterschapsbestuur. Zij hel pen hun partij een handje. ,,Dit gaat natuurlijk om landelijk be stuur, maar dat heeft wel effecten tot in de uithoeken van het land", zegt Statenlid Jan Henk Verburg, Mocht het zo zijn, dan ben ik bereid in de Kamer te gaan zitten kandidaat namens de Christen Unie, over zijn motivatie om zich kandidaat te stellen. ,,De opzet is zo veel mogelijk een regionaal ge luid te laten horen. Dan helpt het als er iemand is die al enige be kendheid heeft en ook een po dium heeft om de boodschap uit te dragen." Gezien de peilingen lijkt alleen nieuwkomer Jacqueline van den Hil (25e bij de VVD) verzekerd van een plek. Joba van den Berg (16e bij CdA) en Chris Simons (VVD, 46) ,,Blij dat ik oma zag, blij dat ik het gehaald heb en blij dat de wandel tocht er op zit. Ik denk dat het een combinatie van al die gevoelens was, maar ik moest bijna huilen", zegt Levi Weterings vrijdagmiddag een uurtje nadat zijn 'ommetje naar oma' er op zat. Levi liep de afgelo pen week 166 kilometer van zijn huis in Vlissingen naar oma in Vught. Als sportieve prestatie en voor het goede doel: het Nationaal Ouderenfonds. Levi slaakt een vreugdekreet als hij hoort dat de teller voor het goede doel al boven de 3400 euro uitkomt. De sponsoractie loopt nog tot en met zondag. ,,Het zou mooi zijn als de stand nog wat oploopt. Hoe hoger de opbrengst, hoe meer het Ouderenfonds kan doen voor eenzame ouderen." De jonge Vlis- singer is na zijn zevendaagse wan- Blij dat ik oma zag, blij dat ik het gehaald heb en blij dat de wandeltocht er op zit deling 'een beetje moe' en heeft wat last van pijnlijke voeten. ,,Het valt mee hoor. Als ik niet loop, voel ik niks. Maar ik denk wel dat ik voor lopig niet ga wandelen. Even rus ten." De laatste dag was zwaar, vooral door het hoogteverschil in de Loonse en Drunense duinen. ,,Maar het was ook heel mooi in die dui nen. Vandaag en woensdag, toen er onverwachts een paar vrienden meeliepen, waren denk ik de mooi ste dagen." Ook het optreden in het Jeugdjournaal donderdagavond en de interviews voor een hele trits kranten en lokale omroepen maak ten indruk. Leuk, maar ook con fronterend. ,,Ik kon natuurlijk niet stoppen met lopen toen ik in de krant kwam, op televisie was te zien en op de radio te horen." Frank Balkenende Borssele Bij de Westerscheldetunnel en Sluiskiltunnel staan sinds gisteren borden die automobilisten manen hun adaptieve cruise control uit te zetten. Veel nieuwe auto's zijn uitgerust met adaptieve cruise control. Het systeem meet continu de afstand tot de voorligger en grijpt desnoods in. Volgens NV Westerscheldetun nel, de exploitant van beide tun nels, kunnen auto's met adaptieve cruise control in de tunnel een on gewenste noodstop maken. Hoewel bestuurders daar tot nu toe slechts sporadisch melding van maken, heeft de tunnelexploitant zich toch maar eens in de materie verdiept. Fabrikanten raden aan om deze systemen onder bepaalde omstandigheden niet te gebrui ken, onder meer in tunnels waar de automatische cruise-con- trolsystemen onverwachts kun nen reageren waardoor bestuur ders worden verrast. Dat kan tot onveilige situaties en botsingen leiden. Volgens de tunneldirectie is het veiliger om zonder zichzelf aan passende cruise control door de tunnel te rijden. Gisteren zijn er daarom waarschuwingsborden ge plaatst bij de Westerscheldetunnel en de Sluiskiltunnel. VJOPKE zaterdag 20 februari 2021 GO Wat waren Zeeuws-Vlamin gen die hun woning te koop zetten, pakweg acht jaar ge leden blij met de instroom van Belgen. Het tij is inmid dels gekeerd. De woning markt is drastisch veran derd, zelfs in Zeeuws-Vlaan- deren. Het aanbod is inge zakt, de prijzen stijgen. En Belgen lijken (ineens) niet meer zo welkom. Harmen van der Werf Terneuzen Recordaantal aan Rolf Bosboom Wat voor soort mensen stelt zich kandidaat? -Jan Henk Verburg, kandidaat voor ChristenUnie Hoeveel Zeeuwse kandidaten maken echt kans op een Kamer zetel? Levi moest 'bijna huilen' toen hij oma Kleijne gistermiddag om half vier in de armen viel na een week wandelen. De 12-jarige Vlissinger zet de wandelschoe nen even een poosje aan de kant. René Hoonhorst Vught -Levi Weterings

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 32