c* 'orige week ijs, vandaag een ijsje Vraagprijs is nu vooral prijs vanaf waar geboden kan worden Recordaantal Zeeuwen dingt naar plekje in de Tweede Kamer Een week geleden stonden we nog op het ijs. Dit weekend kunnen we beter aan een ijsje likken. Het wordt zo'n 17 graden in Zeeland. Voor Daniël Schoonaard van ijssalon Het Droomijsje in Breskens reden om de deuren vervroegd te openen. „Normaal ben ik tot 1 maart dicht, maar met dit weer ga ik beginnen met takeaway. Dan kunnen we weer eens wat verdienen. Gisteravond is er volop ijs gemaakt. We bieden dit seizoen enkele nieuwe smaken aan zoals brownie- pecan-chocola. Toeristen zullen er nog niet veel zijn, maar ik hoop dat mensen uit de omgeving even een ijsje komen halen. Het is er tenslotte weer voor." y lll\l Vt Ook makelaars signaleren zeker de laatste maanden Randstadachtige taferelen. De vraag naar huizen is vele malen groter dan het aanbod. De meeste zijn binnen de kortste keren verkocht. Zelfs het regelen van een bezichtiging is al een uitda ging. Kijkdagen zijn vaak meteen volgeboekt en zelfs met hulp van een verkoopmakelaar is het lastig om ertussen te komen. Van de ruim 2800 huizen die de Zeeuwse NVM-makelaars vorig jaar verkochten, bracht 38 procent meer dan de vraagprijs op. Dat is bijna een verdubbeling ten op zichte van 2019. In de laatste drie maanden van 2020 ging zelfs ruim 46 procent boven de vraagprijs weg. Bij hoek- en tussenwoningen was dat meer dan de helft. Vrijstaande huizen worden het minst boven de vraagprijs verkocht. Marco van der Knaap van M2 Ma kelaars in Vlissingen zegt zelfs in middels 75 tot 80 procent boven de vraagprijs te verkopen. ,,Het is een heel rare markt. Voor de koper is het niet transparant, want j e weet nooit hoeveel mensen er nog meer op een woning azen en wat die bieden. Dat is supervervelend, omdat de kans groot is dat je achter het net vist." Volgens Hendrik van Hoeve, voorzitter van de Zeeuwse NVM- afdeling, is het overbieden inmid dels gebruikelijk in heel Zeeland, vooral in Middelburg en Goes. ,,Ei- genlijk in alle steden en in de ker nen waar nog voldoende voorzie ningen zijn." Het tekort aan nieuw bouw en de lage rente werken dat mede in de hand. Door de groei ende trek naar het platteland - Zee land verwelkomde vorig jaar opval lend veel nieuwe inwoners - neemt de druk op de woningmarkt alleen maar verder toe. ,,Als klanten een huis willen heb- ben, betalen ze vaak meer dan die woning feitelijk waard is", zegt Marco van der Knaap. ,,Maar dat is een keuze die je maakt. Als je zelf Als je als potentiële koper steeds naast een huis grijpt, doet dat ook wat met je wat te verkopen hebt met een flinke overwaarde, dan heb je ook wat wisselgeld om uit te geven." Star ters hebben dat niet, waardoor het voor hen extra lastig is om een huis te vinden. ,,Op een woning die twee ton waard is, kun je wel 240.000 euro gaan bieden. Maar als je geen 40.000 euro eigen geld hebt, houdt het op." Deskundigen hebben hun be denkingen bij het groeiende aantal overbiedingen. ,,Zowel de koper als de verkoper kan geen goede in schatting meer maken van de waarde van woningen. Je krijgt on zekerheid in de markt", zegt Paul de Vries, woningmarktexpert bij het Kadaster. ,,Bovendien, als je als geïnteresseerde steeds naast een woning grijpt, doet dat ook wat met iemand. Je houdt de mensen in feite een worst voor waar ze niet bij kunnen." 1% I zaterdag 20 februari 2021 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl ZEELAND4 -y* Overbieden norm bij koop huis Zoekers op de Zeeuwse woning markt worden steeds wanhopi ger. De prijzen rijzen de pan uit, het aanbod slinkt en wie niet boven de vraagprijs biedt, is vaak al bij voorbaat kansloos. In het laatste kwartaal van 2020 ging bijna de helft van de ver kochte huizen in de provincie boven de vraagprijs weg. Rolf Bosboom Vlissingen -Paul de Vries, woningmarktexpert Kadaster Bijlage Z: woningmarkt op tilt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 29