Medvedev verliest geen set Krajicek wilde zorgpersoneel op de tribune ijstempel na opmerkelijk snelle tijden 23 veelgehoord geluid in de wandel gangen. „Volgens Thialf maakt het niets uit. Wel, zet ze dan tegen de rijrichting in, laat de lucht de an dere kant uit blazen. Dan ben je van het gezeur af. Op het moment dat j e rugwind creëert, wordt schaatsen een andere sport. Want je levert kracht en energie in een onmoge lijke houding." Thialf-directeur Marc Winters zegt dat de ventilatieroosters ge draaid zijn om enkele gaten in het luchtgordijn te dichten. ,,Dat is mil limeterwerk, maar moest op enig moment worden gefinetuned om te voorkomen dat er lucht ontsnapt van de baan. Want we willen de cir- culatie daar behouden." Volgens hem heeft de aanpassing geen mee wind gecreëerd op de baan. ,,Hard of zacht, linksom of rechtsom, het zou niet uit moeten maken. Want ze staan buiten de boarding." De vraag is dan waarom de roos ters niet zijn teruggezet in hun oor spronkelijke stand. Dan waren ge ruchten over meewind en oneer lijke competitie snel de kop inge drukt. Meerdere mensen hebben erop aangedrongen dat voor de WK afstanden te doen. ,,We hebben er over nagedacht", zegt Winters. ,,Maar als bij de WK slecht was ge reden, dan was de eerste conclusie geweest: zie je wel, de meewind is weg. Terwijl schaatsresultaten door wel dertig of veertig variabelen worden bepaald. Daarom hebben we die omstandigheden hetzelfde willen houden." Winters vindt het vervelend dat er reuring is ontstaan. Door de ko mende tijd proeven te doen, hoopt hij in kaart te brengen dat er van mechanische meewind geen sprake is. ,,Misschien hadden we het vooraf moeten communiceren. Maar hopelijk kunnen we het straks visueel maken en uitleggen. Dan is het uit de wereld. Het terugdraaien van de roosters? Dat is ook een op tie." KNSB en NOC*NSF Meerdere mensen uit het schaatsen hebben hun zorgen geuit bij schaatsbond KNSB en bij technisch directeur Maurits Hendriks van NOC*NSF. De KNSB wil niet uitge breid reageren en meldt alleen dat de uitleg van Thialf 'plausibel' klinkt en dat er geen aanleiding is te twijfelen aan eerlijke wereld kampioenschappen. Hendriks zegt de klachten serieus te nemen. ,,Als sporters aanleiding zien hier iets over te zeggen, is er al genoeg reden om er goed naar te kijken. Maar ei genlijk is dit een kwestie van de ISU. Ik zou me kunnen voorstellen dat zij een marge afspreken voor rugwind, zoals bij atletiek." ISU-vi- cevoorzitter Tron Espeli laat weten dat dat voor zover hij weet niet is gebeurd. Er zijn schaatsers die de schou ders ophalen, coaches die de presta ties van hun rijders niet in twijfel willen trekken. Maar in de kleedka mers gaat het over meewind in Thi- alf. ,,Als er wisselende omstandig heden zijn geweest, is het competi tievervalsing", zegt Jorien ter Mors. ,,Voor de toekomst is het heel be langrijk dat er één lijn wordt aange houden. De roosters aan, of uit, geen verschillen per race of deelne mer. Daar train je niet jaar in, jaar uit voor. Anders kunnen we net zo goed weer buiten gaan schaatsen." Deze krant sprak voor dit verhaal met twintig mensen uit de schaatssport. Medvedev had het alleen in de derde set moeilijk met de mondiale nummer 6. Hij gaf een break voor sprong uit handen en keek bij een 5-4 achterstand op eigen opslag te gen een 0-30 achterstand aan. De Rus serveerde zich uit de proble men, plaatste een game later met een geweldige backhandpassing opnieuw een break en maakte het af op zijn eerste wedstrijdpunt. ,,Ik werd toch een beetje angstig in de derde set, want het is toch een halve finale van een grand slam. Ik ben ook geen Roger of Novak'', doelde Medvedev op de ervaren Fe- derer en Djokovic. ,,Wat ik doe als ik angstig ben? Lastig, ik probeer dan gewoon aces en winners te slaan en dat is gelukt.'' Voor Medvedev was het al zijn vijfde wedstrijd van het toernooi waarin hij geen setverlies leed. Al leen in de derde ronde verloor hij tegen Filip Krajinovic, de bedwin ger van Robin Haase, twee sets. Medvedev neemt het morgen in de eindstrijd op tegen titelhouder Novak Djokovic, die donderdag al de Rus Aslan Karatsev kansloos liet. Djokovic heeft het toernooi al acht keer gewonnen. De 25-jarige Med vedev, die al twintig partijen op rij heeft gewonnen, wacht nog op zijn eerste grandslamtitel. In 2019 stond hij in de finale van de US Open, die hij verloor van Rafael Nadal. Richard Krajicek doet beide han den achter zijn hoofd om een re laxmodus uit te beelden. Het lok ken van de beste tennissers ter aarde naar Rotterdam was hem volgens eigen zeggen nog nooit zo makkelijk gelukt. Het resultaat is een indrukwekkend lijstje met namen. Met Australian Open-fi nalist Daniil Medvedev, Rafael Nadal, Alexander Zverev, Stefanos Tsitsipas, Matteo Berrettini en Andrej Roeblev heeft 'Rotterdam' maar liefst zes spelers uit de top 10 in huis. Zverev meldde zich vrijdag na zijn uitschakeling in Australië zelf spontaan aan. Krajicek was er als de kippen bij om de Duitser een zogenoemde triple-A-wildcard te geven. Ook de Schot Andy Mur ray, een wereldtopper van weleer, is met een wildcard van de partij. Botic van de Zandschulp, de hoogstgeplaatste Nederlander, moet zich via het kwalificatietoer nooi plaatsen. Prachtig zo'n deelnemersveld natuurlijk. Maar dus wél in een akelig leeg Ahoy. De spelers blij - ven in hun 'bubbel' in het hotel en op de baan. De coronaprotocollen zijn strak. ,,Natuurlijk is het heel jammer voor het publiek en de sponsors dat ze de spelers niet in Ahoy kunnen zien. Maar alle wed strijden zijn op televisie. We zijn zichtbaar.'' Toch had Krajicek een idee om de lege tribunes te vullen. In Rot terdam brainstormden ze over het volgende plan: nodig gevaccineerd zorgpersoneel uit. ,,We stonden vorig jaar allemaal te klappen voor het zorgpersoneel. Dk leek me juist echt een mooie waardering. Dan hadden die hard werkende mensen toptennis kunnen zien.'' Een tikkeltje geïrriteerd: ,,Maar het kon blijkbaar allemaal niet. Het idee strandde bij de goede be doelingen.'' Krajicek ziet het toernooi zon der publiek als tussenjaar. ,,Maar wel een mooi tussenjaar. Iedereen een prik in de arm en dan hopelijk weer snel terug naar normaal. Vaccinaties horen bij ons leven. Jij en ik hebben als kind ook prikken gehad voor van alles en nog wat. Misschien is het naïef maar ik ga er vanuit dat we volgend jaar weer een normaal toernooi kunnen or ganiseren.'' Eén tussenjaar als dit is nog te doen. Twee of drie uitgeklede edities moet ik niet aan denken Al met al vindt de voormalig winnaar van Wimbledon dat hij toch al niet mag klagen. ,,Vorig jaar hebben we in februari net voor de crisis een regulier toernooi kun nen organiseren. Kijk naar een toernooi als Indian Wells. Dat ging vorig jaar niet door en nu óók niet. Eén tussenjaar als dit is nog te doen. Maar twee of drie uitge klede edities moet ik nu even niet aan denken.'' Is Krajicek bang dat corona ook de sportieve kant van het toernooi in de war schopt? Als spelers vooraf of tijdens het toernooi be smet raken? ,,Wij zorgen voor de meeste veilige situatie voor de spelers. Maar je kunt tegenslagen nooit uitsluiten natuurlijk. In Australië is het de afgelopen we ken goed gegaan. We gaan er voor. Iedereen gezond naar binnen en gezond weer naar buiten.'' zaterdag 20 februari 2021 PC op records? MELBOURNE Daniil Medvedev gaat morgen op voor zijn tweede poging om een grandslamtitel te veroveren. Hij plaatste zich ten koste van de Griek Stefanos Tsi- tsipas voor de finale van de Aus tralian Open. Het werd 6-4 6-2 en 7-5 voor de Russische nummer 4 van de wereld. Daniil Medvedev fotoafp Juist in coronatijd, met lege tri bunes, heeft het ABN AMRO- tennistoernooi begin maart met zes spelers uit de mon diale top 10 het sterkste deel nemersveld ooit. Directeur Ri chard Krajicek had graag ge vaccineerd zorgpersoneel uit genodigd. Het plan strandde. ,,Het wordt een tusseneditie, maar wél een heel mooie.'' Daniël Dwarswaard Rotterdam - Richard Krajicek Richard Krajicek mag zes spelers uit de mondiale top 10 ver welkomen bij zijn toernooi in Rotterdam. foto pim ras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 23