Alarm in schaatswereld over rugwind en ongelijke omstandigheden in Friese BRENG BELISOL NAAR HUIS EN GENIET VAN HET THUISVOORDEEL* 22 Schaatsers en coaches maken zich zorgen over oneerlijke competitie in Thialf, waar volgens hen sinds een paar maanden kunstmatige meewind wordt gecreëerd. NOC*NSF neemt de zaak serieus. „Hier moet goed naar worden gekeken", zegt Maurits Hendriks. BELISOL Het zijn er bijna zeshonderd. Bui ten de boarding van de schaatsbaan in Thialf zitten op minder dan een meter van elkaar ventilatieroosters in de grond. Sinds de verbouwing van de ijstempel in 2016 zorgen ze voor een 'luchtgordijn' tussen de baan en de tribune. Er wordt een microklimaat gecreëerd. Tiendui zend natte jassen op de tribune mo gen geen aanslag op de ijsvloer ver oorzaken, is het idee. Ergens in het begin van dit schaatsseizoen heeft Thialf beslo ten al die zeshonderd roosters open te maken, een kwartslag te draaien en weer dicht te schroeven. De lucht wordt nu niet recht omhoog geblazen, maar schuin, in de rijrich ting van de schaatsers. En dat zorgt, weten meerdere mensen uit de sport zeker, op de baan voor een kunstmatige rugwind. Daarmee zijn alle prestaties in Heerenveen van deze winter voer voor specula tie. Het tast de geloofwaardigheid van het schaatsen aan. ,,Mijn sport- hart doet pijn", zegt boegbeeld Sven Kramer. Sinds de verandering aan de roosters zijn veel snelle tijden gere den. Bij het WK-kwalificatietoer- nooi, de EK, twee wereldbekerwed strijden en de WK afstanden ging het bij vlagen bijzonder hard. Qua toptijden, maar ook in de breedte. De lege tribunes, met doeken over de stoelen, hebben zeker geholpen. Soms was de luchtdruk extreem laag, een pre voor snelle tijden. Maar niet altijd. Het baanrecord op de 3000 meter bij de vrouwen sneuvelde in korte tijd drie keer. Patrick Roest haalde liefst drie tellen af van zijn eigen baanrecord op de 5000 meter. En de Zweed Nils van der Poel schaatste vorige week op de 10 kilometer zelfs een wereldrecord: 12.32,95. Veertien jaar lang was dat niet in Thialf ge beurd. Wereldrecords waren voor behouden aan de banen in Salt Lake City en Calgary, gelegen ruim bo ven 1000 meter hoogte. Dat juist bij een extreem hoge luchtdruk van 1036 vorige week zondag zo'n toptijd werd gereden, leidde tot gefronste wenkbrauwen. Zonder iets af te willen doen aan de vorm, klasse en prestatie van Van der Poel, kleeft zo toch een smet aan diens wereldrecord. ,,Echt ie dereen zet vraagtekens bij die tijd", zegt een coach. Vragen Erben Wennemars was na het WK- kwalificatietoernooi eind decem ber de eerste die openlijk vragen stelde over het draaien van de hon derden luchtroosters. Hij kreeg snel een antwoord van Thialf over het hoe en waarom van die aanpassing. Maar de twijfels bleven. ,,lk riep al de hele winter: straks wordt er een wereldrecord gereden in Thialf. Dat k^n niet. Moeten we dan juichen? Ik kan het niet meer. Want ik weet niet of het waar is." Al voor de WK vertelden de Rus sen Pavel Koelizjnikov en Natalja Voronina bij de NOS rugwind te voelen. Van der Poel was zelf de eerste om na zijn wereldrecord aan te geven dat we 'voorzichtig moe ten zijn met rugwind'. De Zweed begreep dat er op de Nederlandse televisie twijfels werden geuit over zijn tijd. Verhalen over rugwind en 'blo- wers' die aan staan in de hal, zijn niet nieuw. Bij de WK afstanden van 2016 in het Russische Kolomna ging het er ook over. Schaatsers we ten dat ze in Nur-Sultan (Astana) altijd wind mee hebben. En ook bij de Olympische Spelen van Sotsji (2014) en Pyeongchang (2018) was het een item. ,,En nu worden we zelf uitgelachen", zegt Wennemars. Meewind is één. Maar er wordt ook hardop getwijfeld aan de ge lijke omstandigheden op één af stand. Verschillende mensen zaten bij de WK met een windmetertje boven de roosters om de windsnel heid te meten. Er werden grote fluctuaties tussen de ritten gecon stateerd. Soms stond er 3 meter per seconde wind, soms 6. Dat laatste staat gelijk aan windkracht 4 en ruim 21 kilometer per uur. Maar dat is naast de baan, en de lucht gaat schuin omhoog. Coach Jillert Anema is alleen geïnteresseerd in de gevolgen op het ijs. Half december was hij bij een testwedstrijd waar drie schaat sers 3.35 reden op de 3000 meter. ,,Ik ben direct naar het toilet gelopen en heb een wc-rolletje gepakt en bo ven de baan gehangen. Dat woei ze ker zo'n 65 graden omhoog. Overal en op alle plekken op de baan. Dan is er dus rugwind gecreëerd. Ik heb mijn schaatsers die er niet waren gemeld: dit is er aan de hand, schrik niet van de tijden en krijg geen minderwaardigheidscomplex." De snelle tijden zijn volgens Sven Kramer in elk geval niet te verkla ren door beter ijs. ,,Dat is de afgelo pen maanden niet verbeterd", zegt hij. ,,Het wordt alleen gecompen seerd door meewind." Intern kaartte hij het probleem aan, tever geefs. ,,Het maakt mij echt niet uit wie er wint in welke tijd. Maar ik wil wél een eerlijke pot schaatsen. Thialf is zo eager op een baanrecord, dat het doel kennelijk de middelen heiligt." Zwaar weer De discussie vindt plaats in een toch al roerige periode voor Thialf. Het ijsstadion verkeert al enige tijd in zwaar weer. Er is een structureel gat op de begroting van naar ver- luidt meer dan een miljoen euro per jaar. Daarnaast was er een pro bleem met vijfduizend zonnepane len op het dak, die niet veilig bleken te zijn en daardoor onverzekerd wa ren. En is er een stevige reorganisa tie geweest. Onder anderen de veel geroemde hoofdijsmeester Beert Boomsma vertrok in onvrede, en met hem nog een paar mensen uit de technische ploeg. Veel schaatsers klaagden daarna over de ijskwali teit. Thialf staat, kortom, onder zware politieke, financiële en spor tieve druk. ,,De verdenking is dat Thialf de roosters heeft gedraaid voor snel lere tijden", vertolkt Anema een Belisol Goes - Nobelweg 2-24,4462 GK Goes, T 0113-211 811 zaterdag 20 februari 2021 PC Speelt Thialf vals in jacht Pim Bijl Rik Spekenbrink Rotterdam/Heerenveen Net buiten de boarding zijn zeshonderd ventilatieroosters geplaatst. Die zouden na aan passing voor de kunstmatige meewind zorgen. fotosanp Onze showrooms zijn helaas gesloten, maar Belisol biedt de oplossing. We komen met onze online showroom bij u thuis en uiteraard conform de RIVM richtlijnen. Ga naar www.belisol.nl/advies-aanvrqqen en maak van uw woning een Belisol showroom. Belisol. Al meer dan 40 jaar kozijnen en deuren zonder zorgen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 22