Femme fatale Doorbraak en afscheid lopen 18 PSV en Vitesse zijn aangeschoten wild als het In de strijd om plek 2 spelen morgen twee teams tegen elkaar die in de kreukels liggen. Maar wat geldt voor PSV en Vitesse, geldt net zo goed voor Feyenoord en AZ. Wie bant de wisselvalligheid nog het meest uit? COLUMN SJOERD MOSSOU Er bestaan ontelbare boeken en opera's over dit soort liefdes. De femme fatale omarmt je, verleidt je, doet je smelten, verovert de wereld voor je. Ze is prachtig en intelligent. Je maakt er goede sier mee: met haar erbij lijkt elk feestje beter en leuker. Alle mannen kijken jaloers naar je, want ze hoort bij jou. Totdat ze een keer haar dag niet heeft - en het feest opeens in een pandemonium verandert. Dan is haar chagrijn het chagrijn van iedereen. Haar woede vult de complete kamer. Het duel van woensdag in Heerenveen was daar de ultieme blauwdruk van, verpakt in één bekerwed strijd van negentig minu ten. Berghuis' brille, zijn klasse, zijn rare fratsen, zijn buien, zijn fanatisme: het sloeg allemaal rechtstreeks over op Feyenoord. Hij had zijn tweede kaart nota bene amper gekregen, of er bleef niets meer van Feyenoord over. Ook in goede tijden werkt dat vaak genoeg zo, kijk maar naar de statis tieken van de laatste paar jaar, of kijk gewoon met je blote ogen. Geen elftal in de eredivisie hangt zo overduidelijk aan één speler. Trainer Dick Advo caat leidt nog enigszins de bliksem af als boeg beeld richting de buitenwereld, maar Feyenoord is ontegenzeggelijk een soort FC Berghuis gewor den. Daarin schuilt een rare contradictie. Je bent ge neigd te denken dat Feyenoord niet zonder Berg huis kan. Haal zijn doelpunten en assists weg, en je houdt bij wijze van spreken een degradatiekan didaat over. Bij een club zonder geld wordt het een schier onmogelijke opgave om komende zomer de beste speler te vervangen, zeker gezien zijn beperkte transfersom. Als Arne Slot straks routine én ren dement nodig heeft, kan hij Berghuis maar beter binnenboord houden. Toch is een scheiding zeer waarschijnlijk een beter idee. Als Feyenoord werkelijk een andere koers wil, als het wil bouwen aan een nieuwe toe komst, dan moet óók de hiërarchie van het elftal op de schop. Dan kun je niet voor eeuwig door met het aloude principe van 'alle ballen op Berghuis'. Het is een gouden regel met fatale liefdes. Geniet ervan zolang het kan, maar voordat je voor altijd vastzit in een verstikkende wurggreep: maak als de sodemieter dat je weg bent. Is Berghuis opgefokt, dan verliest prompt heel het elftal zijn hoofd Faivre pakt titel Red Bull onthult bolide Op wie je geld te zetten in de strijd om het tweede Champions League-ticket in de eredivisie? Voor PSV, Vitesse, AZ en Feyenoord valt alle vier wat te zeggen, maar tege lijkertijd ook veel niet. Spelers uit deze teams die écht vast zijn in presteren, die bijna elke wedstrijd goed zijn voor tenminste een 6, die zijn er haast niet. Bij AZ misschien Teun Koopmei- ners. Bij Vitesse Danilho Doekhi. Voor de rest is het wisselvalligheid troef of zijn spelers die net bezig waren om constant te worden, geblesseerd geraakt, zoals Justin Bijlow bij Feyenoord en de ta- lentvolle PSV'er Cody Gakpo. Morgen spelen PSV en Vitesse te gen elkaar in Eindhoven. Vooral voor de thuisclub is het een wed strijd met veel druk. Op driekwart van het seizoen wacht PSV nog al tijd op de eerste zege in een duel met een concurrent uit de top 5. Dat is al heel lang niet meer voorgekomen. De uitbeurt bij Vitesse verloor PSV in oktober met 2-1. Door een coronagolfwa ren er toen 13 absenten en trainer Roger Schmidt botste met scheidsrechter Bas Nijhuis, die in de slotminuut een penalty voor PSV terugdraaide na conclaaf met de VAR. De gemene deler in al die toppers is dat PSV elke keer tenminste twee tegengoals slikt. Het moet dan zelf al drie keer scoren om überhaupt te kunnen winnen. Mentaal drukt dat zwaar op het gemoed van spe lers. Je zag het donderdag nog bij rust tegen Olympiakos (3-2). Eran Zahavi had eigenlijk als 'het man netje' naar de kleedkamer gemoe- Toen Oranje onder 17 in 2018 Euro pees kampioen was geworden en de trainersstaf een nieuwe groep ging smeden, werden beide lichtin gen uitgenodigd. Het doel van de bijeenkomst: de kampioenen en de nieuwe talenten ervan doordringen dat een titel geen garantie is voor een glansrijke carrière. Een voor malig Europees kampioen die in middels was afgegleden naar het amateurniveau, fungeerde er als spreker. ,,We wilden ze meegeven: hier stopt het niet. Dit is pas het be gin", zegt Kees van Wonderen. Eén speler ontbrak. Brian Brob- bey was verhinderd en stuurde bondscoach Van Wonderen een appje: 'Trainer, ik kan niet komen, maar wil je tegen alle jongens zeg gen dat ik van ze hou.' ,,Ook dat was Brian. Best wel een sociale jongen, helemaal in zo'n hechte groep." De fraaie anekdote zegt alles over het kruispunt waarop Brobbey zich nu bevindt. Het is zijn keuze om Ajax na elf jaar transfervrij en met slechts een handvol wedstrijden in de benen te verlaten en zijn geluk bij een Europese topclub te gaan beproeven. Een keuze die veel Ne derlandse voorgangers eerder te rugwierp dan naar voren katapul teerde. ,,Dit is de moeilijkste weg", weet ook Van Wonderen, die wijst op de moordende concurrentie. ,,Je komt bij die clubs in een soort trechter, die steeds smaller wordt, terecht. Er is minder ruimte om niet helemaal te leveren wat je kan leveren. Maar het hoeft niet slecht te zijn. Die clubs hebben hun opleiding met de jaren wel op niveau gebracht en er zit veel vangnet onder." De voormalige assistent van Ro- zaterdag 20 februari 2021 $0 @sjoerdmossou Als Steven Berghuis een vrouw was ge weest, dan was hij een femme fatale. Zo'n meisje dat je prachtig in de ogen kan kij ken, dat je dansend betovert, en dat de volgende ochtend opeens in een onuitstaanbaar secreet verandert, smijtend met serviesgoed. Het is al vaker gezegd: als Steven Berghuis goed is, dan is Feyenoord ook heel goed. Is Feyenoord apathisch, dan is Berghuis dat ook. Is de voetballer opgefokt en boos, dan verliest prompt heel het elf tal zijn hoofd. Andersom zou je ook hemzelf wat frisse lucht gunnen. Een club ook waar Steven Berghuis niet steeds tegen dezelfde muren oploopt, en waar hij het maximale - de landstitel van 2017 - er allang glorieus uit heeft gehaald. GO SKIËN De Fransman Mathieu Fai vre (foto) heeft in Cor tina d'Am pezzo de we reldtitel ver overd op de reuzenslalom. Hij is de eer ste Fransman in meer dan vijftig jaar die wereldkampi oen wordt op het onder deel. De Itali aan Luca de Aliprandini werd tweede, het brons was voor Marco Schwarz uit Oostenrijk. FORMULE 1 Red Bull Ra cing presen teert vol gende week de auto voor komend sei zoen. Op dinsdag 23 februari wordt de nieuwe bolide van Max Ver stappen (foto) onthuld: de RB16B. De auto is voorzien van een nieuwe Honda-motor. De Japanse firma stapt na dit seizoen uit de Formule 1. Strijd om wie het minst struikelt Maarten Wijffels Rotterdam Ook Yukinari Sugawara (AZ) ziet het even niet meer zitten na puntenverlies van zijn ploeg. FOTO PRO SHOTS Vroegh (Vitesse), Zahavi (PSV) en Berghuis (Feyenoord) treuren. fotos pro shots, anp Bij Brian Brobbey, matchwinner in Lille donderdag, lopen door braak en afscheidstournee bij Ajax wrang genoeg synchroon. Zijn voormalige (bonds)coaches begrijpen waarom de topclubs zich verdringen nu de spits zijn vertrek uit Amsterdam heeft aangekondigd, maar weten ook: ,,Dit is de moeilijkste weg." Johan Inan Amsterdam O a 0)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 18