i Uber lijdt nederlaag bij Brits Hooggerechtshof Biden neemt afstand van 'America First'-politiek Herstel bij Havenbedrijf Rotterdam al ingezet ECONOMIE 15 i M Ik vraag mij af hoe lang het kabinet nog denkt alles gesloten te houden nebestellingen vanuit de zaak.'' De nood is er in de tussentijd niet minder op geworden bij het onder- nemersstel. ,,We moeten nu gaan in kopen voor de wintercollectie van komend jaar, maar we twijfelen of we dat moeten doen. De winkel hangt nog vol met de oude collectie en we hebben betalingsachterstan den bij de leveranciers. Wie weet zit ten we bovendien in het najaar weer in een lockdown.'' ,,Ik vraag mij af hoe lang het kabi net nog denkt alles gesloten te hou den", vervolgt Patricia Kelders. „Straks is er weer een andere variant die nog besmettelijker lijkt. We zul len toch echt een keer weer moeten opengaan. Hoe langer dat duurt, hoe meer mensen en bedrijven kapot gaat'', verzucht ze. Ook bij horecaondernemers - die al sinds halverwege oktober gesloten zijn - is de nood hoog. Toch lijken weinig horecamensen er oren naar te hebben om de lockdown te negeren en open te gaan, zoals in Klaziena- veen. Tenminste, dat denkt woord voerder Johan de Vos namens een groep van ruim vijftig lokale afdelin gen van Koninklijke Horeca Neder land. De groep waarin honderden horecaondernemers zijn verenigd, dreigde eerder om hun horecazaken op 17 januari te openen. Toen het ka binet halverwege december de lock- down afgekondigde en andere onder nemers eveneens hun winkels moes- ten sluiten, kwamen ze daarop terug. „Maar", zo stelt De Vos, „zodra het kabinet de niet-essentiële winkels opent, dan volgen wij dezelfde dag. Dan is er geen reden om ons nog lan ger gesloten te houden.'' Kappers Bij de kappersbrancheorganisatie ANKO komen wel wat signalen bin nen van kappers die de deuren zeg gen te gaan openen, maar de brancheorganisatie beschouwt het meer als wanhoopskreten. ,,Uitein- delijk zien we dat kapsalons dan op het laatst toch terugkrabbelen, uit angst voor torenhoge boetes'', re ageert Gonny Eussen van de ANKO. De enige oplossing die de kappers branchevereniging en andere bran cheverenigingen zien is dat het kabi net de ondernemers toestemming geeft om begin maart weer open te gaan. ,,En dat kan ook veilig en ver antwoord, met inachtneming van de RIVM-regels'', klinkt het in koor. In Klazienaveen gaan ze niet wach ten tot het kabinet eruit is, bena drukt voorzitter Van der Velde van de winkeliersvereniging. Ze hebben een draaiboek gemaakt om ervoor ,,Natuurlijk zouden we willen dat dit niet nodig was, maar het is of open of omvallen.'' Voor boetes of sluitingen zijn ze niet bang. ,,Onze kracht is ons volume. We zijn met zo'n grote groep. En bovendien: we hebben niets meer te verliezen.'' LONDEN Chauffeurs van Uber zijn werknemers die recht heb ben op minimumloon, vakantie geld en rustpauzes. Dat heeft het Britse Hooggerechtshof be paald. Tot nu toe behandelde het taxibedrijf chauffeurs als zelfstan digen, waardoor ze volgens de wet weinig rechten hebben. De uitspraak van het Hoogge rechtshof is een nieuwe tegenval ler voor Uber, die volgens kenners het bedrijfsmodel in gevaar kan brengen in het Verenigd Konink rijk. De beslissing kan ook gevol gen hebben voor veel andere be drijven die op dezelfde manier als Uber zelfstandigen inzetten. Het Amerikaanse bedrijf voert in tal van landen rechtszaken te gen chauffeurs en vakbonden die vinden dat de taxidienst hen als werknemers moet behandelen. In Nederland maakte vakbond FNV in december nog bekend Uber voor de rechter te slepen. Het Verenigd Koninkrijk is de grootste markt van Uber in Eu ropa. Het bedrijf heeft ongeveer 60.000 chauffeurs in Groot-Brit- tannië, waaronder 45.000 in Lon den. In september kreeg Uber zijn taxivergunning voor Londen na bijna een jaar terug. Het Ameri kaanse bedrijf moest aan twintig voorwaarden voldoen, voorname lijk op het gebied van de controle van de identiteit van chauffeurs en controle op verzekerings fraude. In Nederland heeft Uber ruim vierduizend chauffeurs. De relaties met de bondgenoten zijn volgens de nieuwe Ameri kaanse president 'onlosmakelijk'. Die opvatting staat in schril con trast met de manier waarop Trump zijn trouwe bondgenoten in de G7 behandelde als economi sche rivalen. Biden riep tijdens digitaal over leg zijn bondgenoten in de G7 op met hem samen te werken op het gebied van de bestrijding van de pandemie en de klimaatverande ring. Biden wil zichzelf en de VS daarin herintroduceren als we reldleider. In de G7 voeren Ca nada, Duitsland, Frankrijk, Italië, Japan, het Verenigd Koninkrijk, de Verenigde Staten en de Europese Unie overleg over internationale en economische kwesties. Een van de speerpunten in zijn beleid is ook het herstel van be trekkingen met de NAVO. Zijn voorganger Trump liet zich regel matig laatdunkend uit over de trans-Atlantische alliantie, eiste hogere defensie-uitgaven en dreigde anders Amerikaanse troe pen terug te halen. Biden benadrukt dat gezamen lijke actie in overleg met bondge noten noodzakelijk is. ROTTERDAM De overslag in de Rotterdamse haven is in 2020 als gevolg van de coronacrisis gedaald. Maar de daling bleef enigszins beperkt door herstel in de tweede helft van het jaar, meldde het Havenbedrijf Rotter dam in zijn jaarbericht. Daaruit kwam ook naar voren dat het be drijf ondanks de crisis meer winst boekte dan een jaar eerder. De totale overslag kwam uit op 436,8 miljoen ton, bijna 7 procent minder dan in 2019. In april waar schuwde het havenbedrijf nog dat de overslag in heel 2020 mogelijk tot 20 procent zou kunnen terug vallen als gevolg van de crisis. In de tweede helft van 2020 bleef de krimp echter beperkt tot 4,6 pro cent. Het bedrijf boekte een winst van bijna 352 miljoen euro, tegen 239 miljoen euro een jaar eerder. Het havenbedrijf profiteerde on der meer van eenmalige extra in komsten uit terreinverhuur. De daling bij containeroverslag bleef beperkt tot iets meer dan 1 pro cent. In de eerste helft van het jaar liep de vraag naar goederen sterk terug. Sinds de zomer trad echter een sterk herstel van volumes op. zaterdag 20 februari 2021 GO Harry van der Velde, heeft een modezaak in Klazienaveen en is tevens voorzitter van de plaatselijke winke liersvereniging. FOTO CORNÉ SPARIDAENS - Patricia Kelders, ondernemer WASHINGTON President Joe Biden heeft gisteren scherp af stand genomen van de Ame- r/"ca-F/"rsf-handelspolitiek en het buitenlands beleid van zijn voor ganger Trump. De relaties van de Verenigde Staten met zijn bondgenoten 'zijn geen ruilmid del', aldus Biden. Het Havenbedrijf Rotterdam publiceerde jaarcijfers. foto arie kievit

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 15