fl> \^m IRENE VAN DEN BERG 14 Na Klazienaveen gooien ook ruim honderd ondernemers uit Stadskanaal de deuren open op 2 maart, of het nu mag of niet. Ook op andere plekken groeit het verzet. Wereldhave VERZET WINKELSLUITING Ons brein gaat in de slaap- stand wanneer we advies krijgen van een expert, blijkt uit een Amerikaans experi ment. Deelnemers moesten telkens opnieuw kiezen tussen een gega randeerd bedrag of meedoen aan een loterij waarin ze meer geld konden winnen. De winkans van die loterij varieerde. De helft van de proefpersonen kreeg advies van een financieel expert, de andere helft niet. Wat bleek? Het brein van de deelnemers die werden bijgestaan door een expert, was op de hersen scan veel minder actief. Als de des kundige een onlogisch advies gaf, werd het gewoon opgevolgd door de deelnemers. Het deel van het brein dat beslissingen neemt, stond immers op stand-by. Dit experiment, van meer dan tien jaar oud, wordt in de gedrags economie vaak gebruikt als een voorbeeld van de blinde vlek die mensen hebben ten opzichte van experts. Het verklaart waarom we vatbaar zijn voor charlatans als Ber nard Madoff, die zijn klanten met een soort piramidespel voor zo'n 65 miljard dollar wist op te lichten. Maar ook waarom we geneigd zijn te luisteren naar de adviezen van mensen in witte jassen, die wél het beste met ons voor hebben. Ik kan niet helpen een overeen komst te zien met de coronacrisis - sorry, alles is Covid. Goed dat het kabinet zich laat adviseren door vi- rologen, epidemiologen en andere medische experts. Maar de kabi netsleden, die een afweging zou den moeten maken tussen het be strijden van het virus en de schade lijke gevolgen daarvan, staan naar mijn smaak al veel te lang op stand by. En ook de oppositie lijkt in win terslaap. Mattias Desmet, hoogleraar klini sche psychologie aan de Universi teit Gent, wees in de zomer al op een ander soort expertblindheid tijdens de coronacrisis. Geen blinde vlek vóór de expert, maar vSn de ex pert. De expert zit door zijn oplei ding, collega's en de materie waar hij de hele dag mee bezig is, in zijn eigen bubbel. De viroloog onder zoekt de hele dag virussen, praat met zijn virologencollega's, leest 's avonds nog wat virologenbladen en sluit de dag af met Ab Osterhaus bij Opi. Geen wonder dat een viro- loog vindt dat het bestrijden van vi russen topprioriteit heeft, en min der oog heeft voor gevolgen als ar moede, eenzaamheid en leerachter- standen. Wij van virusbestrijding adviseren virusbestrijding. Koste wat kost. zoals in de kringen rondom Willem Engel gebeurt. Juist door hun focus en toewijding zijn wetenschappers van groot belang voor de maat schappij. Zonder hen zouden er bij voorbeeld nog geen vaccins zijn, de enige echte uitweg uit de corona crisis. Maar het is wel belangrijk om de adviezen van experts op waarde te schatten, namelijk als adviezen van experts. Het moet gezegd, de laatste we ken zie ik het kabinet steeds vaker zijn eigen afwegingen maken. De basisscholen werden op initiatief van het kabinet weer geopend, on danks twijfels binnen het OMT. En het OMT kreeg te horen dat het zich niet met de verkiezingen moest bemoeien. Ook al had OMT- lid Diederik Gommers, expert op het gebied van ic's, het daar duide lijk moeilijk mee. En dat stemt mij voorzichtig positief. De lente komt in zicht. De politiek lijkt te ontwa ken. Besi In Klazienaveen, een dorp met amper 12.000 inwoners, lijkt een opstand uitgebroken. ,,Het is niet om te muiten, maar we hebben geen keus'', zegt Harrie van der Velde van Niezing-Heijes Mode en te vens voorzitter van de winkeliersver eniging in Klazienaveen. De bereidheid is er ongekend groot: 80 procent van de bij de win keliersvereniging aangesloten onder nemers - veelal kleine zelfstandigen - doet mee: van schoenenwinkels en modezaken tot kapsalons en horeca gelegenheden. Volgens Van der Velde is het een hechte club en zitten ze al lemaal in hetzelfde schuitje. Dat er nog geen ondernemer is omgevallen, is volgens hem slechts een kwestie van tijd. ,,De schulden berg groeit alleen maar. We krijgen maar een beetje steun van de over heid. Op een gegeven moment moet toch btw en loonbelasting worden terugbetaald en de rekeningen van leveranciers en huurbazen kun je niet blijven uitstellen. Als we niet nu openen, gaat het bij velen mis.'' Sinds de winkeliersvereniging in Klazienaveen het besluit wereldkun dig maakte, stromen de steunbetui gingen van consumenten en onder nemers binnen. Meerdere onderne mers hebben volgens hem al laten weten hun voorbeeld te volgen. Zoals in Stadskanaal. Ruim hon derd winkeliers zeggen daar open te gaan, al is het tegen de regels. ,,We willen een duidelijk signaal afgeven aan het kabinet dat het niet goed gaat. Veel ondernemers staan op omval len. We moeten wel wat'', meent voorzitter Jan Havinga van de winke liersvereniging in Stadskanaal. ,,En'', zo benadrukt hij, ,,het kan ook veilig en verantwoord, door een beperkt aantal mensen in de winkel toe te la ten en met een tijdsklok te werken.'' Geen grip Voorzitter Jan Meerman van de brancheorganisatie INretail hoort meer ondernemers erover en hij ver wacht dat veel meer plekken in het land winkeliers de deuren open gooien op 2 maart. ,,Ondernemers staan met hun rug tegen de muur. Ze zijn radeloos en hebben geen per spectief. Wat je nu ziet gebeuren, is het resultaat van het kabinetsbeleid. Ik kan moeilijk tegen ondernemers zeggen 'dat mag je niet doen'. We hebben daar geen grip op.'' Sommige winkeliers zouden het misschien wel willen, maar zijn hui verig om tegen de regels in te gaan. Zo ook Ton en Patricia Kelders van modeketen Forza, die vorige maand nog riepen dat zij op 19 januari hoe dan ook de deuren zouden openen van hun twee vestigingen in Maars- sen en Nieuwegein. ,,We hoopten dat toen meer winkeliers met ons mee zouden doen, maar uiteindelijk stonden we er alleen voor'', blikt Pa tricia Kelders terug. Ze krabbelden terug, toen ze van de gemeente te horen kregen dat als ze de winkels zouden openen een flinke boete van 4000 euro tegemoet konden zien en maanden nS de lockdown gesloten zouden moeten blijven. ,,Daar zou den we ook onszelf mee duperen, want we doen bijvoorbeeld de onli- ^0 @ivandenberg Door experts stoppen we met nadenken Deze column is geen oproep om wetenschappers te wantrouwen, Reageren? economie@ad.nl Irene van den Berg is journalist en columnist, gespecialiseerd in financiële psychologie. Zij probeert ons economische gedrag te verklaren. O zaterdag 20 februari 2021 GO Grote vraag naar chips stuwt winst chipmaker. Financiële instel lingen profiteren van stijgende rente. De bodemonder zoeker publi ceerde zwakke jaarcijfers. -12% Vastgoedbeleg gers waren uit de gratie. o 42% Nog meer te vraag winkeliers gooien kont tegen de krib Natasja de Groot Utrecht ÏTO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 14