Pfizer beschermt ook tegen besmetting NIEUWS 13 'Alle puzzelstukjes moeten op hun plek vallen.' CORONA LOCKDOWN KPMG stelt dat er naast het huidige testen bij de GGD een tweede 'test- spoor' moet worden geopend: na melijk sneltesten voorafgaand aan activiteiten, zoals het volgen van onderwijs, naar kantoor gaan of het bezoeken van winkels, horeca of evenementen. Als dat gebeurt, is het 'aannemelijk' dat het virus wordt teruggedrongen, zélfs als er tijdens de activiteit besmettingen plaatsvinden. De reden: wie corona onder de leden heeft, merkt dat bij de sneltest vooraf en gaat thuis in quarantaine. En dat dus met minimaal 20 mil joen coronatests per maand, dat zijn er 650.000 per dag, en met behoud van coronaregels, zoals afstand houden en het dragen van mond kapjes. De strategie zou ervoor moeten zorgen dat de samenleving en economie weer stapje voor stapje open kunnen. Volgens David Ikkersheim, part ner bij KPMG Health, is er bij mas saal testen ruimte om een maand eerder van het slot te gaan. „Reke ning houdend met extra besmette lijkheid van de Britse variant en het voorspelde tempo van vaccinatie, zien wij met het huidige beleid pas ergens in mei of juni ruimte voor versoepelingen. Met de inzet van 20 miljoen tests zou dat al een maand eerder kunnen.'' De onderzoekers zeggen reke ning te hebben gehouden met het feit dat niet iedereen na een posi tieve test in isolatie zal gaan. Ook is meegenomen dat sneltests niet 100 procent betrouwbaar zijn en dat tijdens activiteiten besmettin gen kunnen plaatsvinden. Om het testen behapbaar te hou- den, zou overwogen moeten wor den om een bewijs van een nega tieve test iets langer, bijvoorbeeld één of een paar dagen, geldig te laten zijn, stelt Ikkersheim. Ook de invoering van een vaccinatiebewijs om aan bepaalde activiteiten deel te nemen, zou wat hem betreft over wogen moeten worden. Flinke rekening De rekening van 20 miljoen corona tests per maand is fors: 600 miljoen euro, heeft KPMG becijferd. ,,Maar zet dat eens af tegen de rekening van de lockdown: per maand kost het ons 2,7 miljard van ons bruto binnenlands product, en het steun- pakket van het kabinet hebben we becijferd op 2,5 miljard euro per maand.'' Heeft het plan van de werkgevers überhaupt realiteitszin? Ja, zegt Frits Rosendaal, hoogleraar en afde lingshoofd klinische epidemiologie in het LUMC in Leiden. ,,Ik ben het met de grondgedachte van dit plan eens. Ik geloof dat dit zou kunnen werken.'' De woorden van Rosendaal zijn opvallend. In december was hij be- Ik ben het met de grondgedachte eens. Ik geloof dat dit zou kunnen werken trokken bij onderzoek van het LUMC dat tot de conclusie kwam dat de betrouwbaarheid van de antigeentest van Abbott - expliciet benoemd als belangrijke bouw steen in het plan van KPMG - te wensen overliet. ,,Die conclusie is niet veranderd'', zegt Rosendaal. ,,Maar we hebben er toen wel iets belangrijks bij ge zegd. De sneltest is niet geschikt om mensen mét klachten te testen. Die moeten naar de GGD. Maar het idee om mensen die geen klachten heb ben een sneltest te laten doen zodat je er toch extra coronagevallen uit kunt pikken, is niet slecht.'' VNO-NCW en MKB Neder land omarmen het idee om massaal te testen aan het einde van een week waarin het collectief Herstel- NL ervoor pleitte om scholen, win kels en horeca vanaf 1 maart weer te openen. Zonder massaal testen, maar met het scheiden van ouderen en jongeren. KPMG-onderzoeker Ikkersheim stelt in navolging van diverse medi sche experts dat het plan van Her- stel-NL rampzalig zou kunnen uit pakken voor de gezondheidszorg. ,,De aanname dat je ouderen van jongeren kunt scheiden is om te be ginnen onjuist. De andere aanname is dat de druk op de ic's aanvaard baar blijft. Maar als ik het doorre ken, heb je elke week te maken met een verdubbeling van de 60-min- ners op de ic. Binnen vier a vijf we ken kun je dan de zuurstofflessen thuis gaan bezorgen, omdat er op de ic geen plek meer is.'' Dat komt naar voren uit Israëli sche studies. Het aantal doorgege ven besmettingen zou bij in- geënte mensen ongeveer 90 pro cent lager zijn dan bij niet-gevac- cineerden. Dat staat in een data- analyse van Pfizer en het Israëli sche ministerie van Volksgezond heid waar persbureau Reuters de hand op heeft gelegd. De cijfers zijn nog niet gepubliceerd. Ook uit een studie onder zorgperso- neel komen bemoedigende resul taten. Het Pfizer/BioNtech-vaccin was het eerste dat in Nederland werd toegediend. Het merendeel van de ongeveer 875.000 tot nu toe toege diende vaccins is van de combi. Dat betekent dat de in Israël ge vonden resultaten ook voor Ne derland erg relevant zijn. De resultaten betreffen de werkzaamheid tegen de huidige virusvarianten. Daarbij hoort ook de Britse variant. Wat betreft de effectiviteit tegen nieuwe varian ten (zoals mutanten met de E484K-afwijking) zijn de ver wachtingen somberder. zaterdag 20 februari 2021 GO 'Snel open, met massaal testen' De samenleving sneller open gooien en tegelijk zorgen dat het coronavirus sneller ver dwijnt. Het lijkt een paradox, toch is het de kern van een plan dat adviesbureau KPMG schreef in opdracht van werkgeverskoe pel VNO-NCW en MKB-Neder- land. De oplossing: minimaal 650.000 coronatests per dag. Chris van Mersbergen Den Haag - Frits Rosendaal, hoogleraar TILBURG Het Pfizer/BioNTech- vaccin beschermt niet alleen goed tegen ziek worden, maar voorkomt in veel gevallen ook dat gevaccineerden het virus kunnen doorgeven. Dr. A.R. Ghandi Radioloog Prescan Meer inzicht in je gezondheid? Doe onze bodyscan. Eén dag, direct de uitslag. Nieuwsgierig? Kijk op prescan.nl of bel 074 255 9 255. Minister Hugo de Jonge liet zich in januari bijpraten over een sneltest van TNO. foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 13