Drumles bij Tamara helpt Joep (10) als hij eens boos is Na lammetjes bij Dow, nu zeldzame vleermuizen bij Yara 6 'Vertrouwen verloren' Oorzaak is, aldus Van der Windt, 'de niet aflatende discussie tussen het politieke bestuur van de ge meente Terneuzen en mijn werk gever (aan-z) over mijn aanstelling en salarisinschaling'. ,,De discussie daarover is zo groot gemaakt", geeft hij aan in een toelichting, ,,dat het functioneren van aan-z eronder lijdt. Ik had gehoopt dat na mijn of- Gelijk hebben, is iets anders dan gelijk krijgen ficiële benoeming door het bestuur van aan-z de rust zou terugkeren, maar dat is helaas niet gebeurd. Ik heb daar mijn conclusies uit getrok ken. Het is beter voor aan-z dat ik vertrek. Ik vind het bovendien heel belangrijk mijn werk met plezier te kunnen doen." Vertrekdatum onbekend Van der Windt heeft zijn vertrek kenbaar gemaakt in een brief aan het bestuur van aan-z. Op welke termijn hij weggaat, weet hij nog niet. ,,Ik ga dat met het bestuur be spreken. Wat is het verstandigste? Het lijkt goed in elk geval de jaarre kening 2020 nog af te ronden." Ook speelt dat de dienst voor huishou delijke hulp zo-net, die verbonden is aan aan-z en waarvan Van der Windt eveneens directeur is, op termijn verdwijnt. Een andere zor gaanbieder moet die taak overne men. Wellicht wil hij dat proces ook nog afronden. Eind 2017 is Van der Windt aan gesteld, in eerste instantie op inte rim-basis om het kwakkelende aan-z te professionaliseren. Per i ja nuari 2019 volgde zijn benoeming tot tijdelijk directeur met een twee jarig contract. Een meerderheid van het Terneuzense college van B en W wilde vervolgens vorig jaar de vacature van directeur openstellen tegen een lager salaris. Discussie over salaris Het zelfstandige bestuur van aan-z (met toen nog wethouder Paula Stoker als voorzitter en onder ande ren drie Terneuzense raadsleden) koos er vanwege de continuïteit voor Van der Windt een vaste aan stelling te geven tegen een salaris waarover veel discussie ontstond. Stoker, die overigens niet mee stemde bij het besluit in het be stuur van aan-z, verloor later in B en W het vertrouwen van haar col lega's en stapte eind oktober 2020 op als wethouder. Van der Windt zegt trots te zijn op wat bij aan-z is bereikt. Over zijn vaste aanstelling tekent hij aan: ,,Die is correct verlopen, het be stuur van aan-z heeft daarover be slist, maar gelijk hebben, is iets an ders dan gelijk krijgen." Een reactie van gemeentewege was gisteren niet te verkrijgen. Zelf is Tamara Wisse (35) uit Goes al sinds haar jeugd verknocht aan het drumstel. Ze speelde in het ver leden in verschillende bandjes. Daarnaast werkte ze als psycholoog in de revalidatiezorg. Een aantal jaar geleden kwamen beide dingen sa men toen Tamara werd gevraagd drumles te geven aan een jongen met autisme. 'Nou, ik kan het al licht proberen', dacht ze. Het bleek wonderwel te werken. ,,Ik merkte dat ik de jongen heel goed kon be reiken'', vertelt Tamara. ,,De con nectie die ik via het drumstel met hem kon maken, was magisch.'' Drum-fun Het was een collega die haar aan spoorde ook andere mensen door het drummen vooruit te helpen op het persoonlijke vlak. Zo werd vijf jaar geleden Tamara's eigen be drijfje Drum-fun geboren. In het begin boekte ze onder meer succes met een meisje dat was blijven han gen in een rouwproces. Mensen met een breed scala aan problemen kloppen nu bij haar aan. Velen ko men simpelweg werken aan hun zelfvertrouwen. ,,We vangen twee vliegen in één klap'', legt Tamara uit. ,,Er is ook wel zoiets als muziek therapie, maar daarbij leer je geen instrument bespelen. En op de mu ziekschool heb je het stukje coa ching niet. Ik bied het allebei.'' Altijd vrolijk binnen Tientallen mensen zijn bij Tamara komen drummen, van jong tot heel oud. Altijd ligt er een hulpvraag aan de lessen ten grondslag. Zo ook bij Joep Buijsrogge, die anderhalfjaar geleden voor de eerste keer achter het drumstel ging zitten. ,,Ik ben hier gekomen, omdat ik soms heel erg boos kan worden'', vertelt de 10- jarige jongen uit 's-Gravenpolder. Er was meteen een klik. ,,We kun nen goed met elkaar praten'', vertelt Tamara. ,,Joep komt eigenlijk altijd vrolijk binnen. Dan vraag ik, zoals bij iedereen, altijd eerst hoe het gaat. Daarna nemen we de week door en gaan we lekker drummen.'' Joeps moeder Miranda is zeer te spreken over de vorderingen die haar zoon mede door de drumles- sen en de gesprekken met Tamara heeft gemaakt. Hij kan beter om gaan met zijn boosheid. Thuis in huize Buijsrogge staat inmiddels ook een drumstel. ,,Als we er samen even niet uitkomen of we voelen toch een ontploffing aankomen, gaat Joep vaak even drummen.'' Mi randa is blij dat de lessen mogen doorgaan in coronatijd. ,,Nu zoveel andere dingen niet mogen, is het belangrijk dat Joep nog wel elke week lekker kan gaan drummen.'' Tamara biedt altijd maatwerk. Soms is het nodig wat meer te pra ten en wat minder te drummen. ,,Ik ben ook wel eens met iemand gaan wandelen'', vertelt ze. Het gaat er volgens de inwoonster van Goes om dat haar cliënten zich veilig en zichzelf voelen. Hoewel het zeker ook om serieuze drumles draait, mag het ook gewoon wat losser. ,,Joep en ik hebben laatst nog een eigen nummer gemaakt door ge woon wat te improviseren. Dat was waanzinnig goed. De gezelligheid en de ontspanning staan voorop, niet de druk van het presteren.'' Meer informatie op www.drum- men-coaching.nl. Natuur en industrie, kunnen die samengaan? Kennelijk wel. Mensen zijn er aan het werk en zorgen op zich voor weinig verstoring. Alex Wieland, ecoloog en huisboswach ter op het Yara-terrein, ontdekte de grootoorvleermuizen tijdens een inspectieronde. Uniek was dat niet. Hij vond er in voorgaande jaren ook al, maar 'hooguit een stuk of vijf. ,,Dat het er nu acht zijn, is een goed teken", aldus Wieland. ,,De leefom standigheden moeten dan verbe terd zijn." Leefomstandigheden moeten verbeterd zijn Op het Yara-terrein staan enkele oude bunkertjes, overblijfselen uit de Tweede Wereldoorlog. De groot- oorvleermuizen hebben daarin hun toevlucht gezocht om, bij ge brek aan insecten, in slaapstand te overwinteren. Ze moeten uit de di recte omgeving komen. Wieland vermoedt ook waarvandaan, name lijk de Groene Knoop (bij West- dorpe) en de Axelse bossen. Dow riep iedereen op voor het deze week, onverwacht geboren lam een naam te verzinnen. De geboorte was onverwacht, omdat op het Dow-terrein alleen ooien (tien stuks) rondlopen als natuurlijke grasmaaiers. De moeder moet dus elders zwanger zijn geraakt. Yara gaat niet zover dat het be drijf een oproep plaatst namen te verzinnen voor de acht zeldzame grootoorvleermuizen. Dat zou ook wel heel bijzonder zijn, maar Yara is zeker trots op de vondst en helpt de gasten ook, door bloemenmen- gels in te zaaien die al vroeg insec ten lokken. Voor als de vleermuizen in april uit de winterslaap komen. zaterdag 20 februari 2021 Directeur vertrekt bij aan-z VL Tamara Wisse met Joep Buijsrogge in de Drumfunkamer. foto marcelle davidse André van der Windt, directeur van aan-z, heeft gisteren be kendgemaakt de Terneuzense welzijnsinstelling te verlaten. De voornaamste reden die hij geeft, is dat hij het vertrouwen in de samenwerking met de ge meente Terneuzen als opdracht gever heeft verloren. Harmen van der Werf Terneuzen -Van der Windt, directeur aan-z Een stevig potje drummen, maar ook een goed gesprek. Bij Tamara Wisse kan het allebei. Ze heeft haar twee passies ge combineerd door drumles met een tintje coaching te geven. ,,Juist in deze tijd kan het een lekkere uitlaatklep zijn.'' Rob Paardekam Goes Op het terrein van chemiecon cern Dow in Terneuzen werd af gelopen week onverwacht een lammetje geboren, ook kunst- mestbedrijf Yara in Sluiskil-Oost heeft leuk dierennieuws. Acht zeldzame grootoorvleermuizen zijn ontdekt in bunkertjes op het fabrieksterrein. Harmen van der Werf Sluiskil Twee grootoorvleermuizen in winterslaap op fabrieksterrein van Yara in Sluiskil-Oost. foto yara sluiskil

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 133