'We gaan geen klompjes meer verkopen' 7 De Wereldwinkel in Zierikzee worstelt met de lockdown, maar heeft de sluiting benut voor een herinrichting. WERELDWINKEL LOCKDOWN Ali Pankow Zierikzee De Wereldwinkel heeft het mooist denkbare onderkomen in het monumentale Gra vensteen. Een goed doordachte inrichting is daarbij wel een vereiste. Temeer omdat deze voormalige stadsgevangenis ook geldt als toeristische trekpleis ter. Het eeuwenoude cellencom plex wordt met regelmaat - via deze winkel - in groepsverband bezocht. Voorzitter Margot de Pagter van de Wereldwinkel Zierikzee broedde al enige tijd op het idee de inrichting te verbeteren. ,,Het kas sameubel stond bij ons achter in de winkel. Het viel mij op dat daardoor het contact met de klant vrij laat tot stand komt. Ik ben eens gaan rondkijken bij andere zaken waar de kassa bij de ingang staat. Daar bleek over nagedacht, want dan worden klanten vaak bij binnenkomst al vriendelijk be groet. Dat leek voor ons ook een goed idee'', zegt De Pagter. ,,De vrijgekomen plek achterin biedt nu ook wat meer ruimte voor de mensen die zich straks verzame len voor het groepsbezoek aan de gevangenis op de boven'', consta teert de voorzitter. De Pagter ziet als velen met ver langen uit naar versoepeling van de lockdown. Ze is ervan over tuigd dat bezoek aan de Wereld winkel met inachtneming van de voorschriften veilig kan gebeuren. Over het blijven functioneren van de eigen organisatie met circa der tig enthousiaste vrijwilligers is zij wel gerust. Haar zorg gaat echter vooral uit naar de producenten, kleine ondernemers in Afrika, Azië en Latijns-Amerika. De idea listische doelstelling van Wereld winkels is immers het bevorderen van eerlijke handel en in een sa menwerkingsverband de arbeids- en leefomstandigheden van die producenten verbeteren. ,,Niet alleen de verkoop van producten in de winkel ligt vrijwel stil, maar ook de afzet van produc- De afzet van producten als koffie en thee ligt vrijwel stil ten als koffie en thee aan kerken, filmtheater fiZi en andere organi saties is gestopt omdat daar ook geen of nauwelijks activiteiten zijn. Dat geldt voor vrijwel alle Wereldwinkels. Met als gevolg dat ook de handel bij de importeurs terugloopt en die kleine produ centen, die hun inkomsten zo hard nodig hebben, geen afzet meer hebben'', licht De Pagter toe. Overbodig Eerder al benadrukte zij dat het ul tieme doel van Wereldwinkels in feite is zichzelf overbodig te ma ken, zodra de reguliere detailhan del bereid is eerlijke prijzen te be talen voor de betreffende produc ten. ,,Daar zit wel enige groei in, maar de Wereldwinkels overbo- dig? Zover is het nog lang niet'', al dus De Pagter. Het contact met alle vrijwillige medewerkers probeert zij warm te houden via een appgroep en met een logboek waarin alle betrokke nen iets over zichzelf kunnen schrijven. Klanten die dringend iets uit het assortiment willen bestel len, kunnen dat via de mail - info@wereldwinkelzierikzee.nl - doen. ,,Na betaling via de penning meester wordt de bestelling dan be zorgd of kan het op een afgesproken tijdstip in de winkel worden afge haald.'' Marcel Modde Zierikzee Geen winkels en foldertjes voor toeristen, maar meer de focus op bruisende activiteiten en pakkende promo's online en op televisiecom mercials zoals Goeree-Overflakkee. Voor 1 april moet er een stevig plan liggen hoe Troost en de zijnen de schijnwerpers op Schouwen- Duiveland willen richten. De nieuwe stichting, regionale opvol ger van de 1 januari opgeheven VVV Zeeland, is een smeltkroes van alle ondernemersverenigingen op het eiland. ,,Een kruiwagen vol kikkers", grinnikt de voorzitter. ,,En een kunst op zich om die allemaal binnenboord te houden." Uitgangspunt wordt de promotie van Schouwen-Duiveland in z'n geheel als aantrekkelijke reisbe- stemming; destination marketing met een duur woord. ,,En dat bete kent dat je het niet moet zoeken in foldertjes maken, zoals een aantal kikkers in mijn kruiwagen nog steeds willen. Dan zie ik gelijk de oude VVV voor ogen, waar ik de cennia geleden ook in het bestuur zat. De tijden zijn écht veranderd." Troost wil vooral de praktische kant op. ,,We gaan dus ook geen kantoortje openen en daar een juf frouw neerzetten, die toeristen van informatie kan voorzien. Ook die tijd is geweest. Mensen die hier naar toe komen, kunnen dat alle maal zelf ook wel vinden." De gemeente heeft het voorma lige VVV-inspiratiecentrum in Re- Nieuwe koers rond promotie van Schouwen-Duiveland als aantrekkelijke reisbestemming nesse tot 1 april kosteloos beschik baar gesteld aan de SESD. Maar daar wordt (vooralsnog) geen gebruik van gemaakt. Ook het verzoek om een informatiepunt in te richten in de Dikke Toren in Zierikzee, legt de SESD tot dusver naast zich neer. ,,Over twee weken staan die loca ties op onze vergaderagenda en dan kijken hoe we daar verder wat mee kunnen. We gaan in ieder geen winkel meer beginnen waar je ook klompjes kunt kopen. Zo'n inspira tiecentrum of de Dikke Toren zou den wél heel goed als aparte organi satie naast onze stichting kunnen functioneren en dat we dan daarin samenwerken." Plannen Dikke Toren Met betrekking tot de Dikke Toren verkent directeur Kathrin Ginsberg van het Centrum Beeldende Kun sten, Vormgeving en Architectuur de gebruiksmogelijkheden. Het CBK Zeeland was ook kwartierma ker voor een nieuwe bestemming van de Grote Kerk in Veere en de Oostkerk in Middelburg. Eigenaar Stichting Monumentenbezit volgt voor de Dikke Toren hetzelfde pro ces, laat directeur Marc van den Bos weten. Hij verwacht komende maand duidelijkheid te kunnen ge ven. ,,Op dit moment kan ik nog geen details prijsgeven, omdat het be langrijk is dat de kwartiermaker de ruimte heeft om tot een goed plan te komen voor openstelling", aldus Van den Bos. Ginsberg zegt in af rondende gesprekken te zijn met verschillende belangstellenden voor exploitatie van de Dikke To ren. '*W Sfc.VlIï zaterdag 20 februari 2021 SD Ingericht en klaar voor de toekomst -Margot de Pagter, voorzitter Wereldwinkel Zierikzee De nieuwe Stichting Eilandmar- keting Schouwen-Duiveland (SESD), met campinghouder Ed Troost aan het roer, wil het heel anders gaan doen dan de voor malige VVV. Vrijwilligsters Wietske Enninga (links) en Cockie Jongenelen bij de kassa van de Wereldwinkel. foto sandra schimmelpennink

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 130