Drumles helpt Joep (10) als hij boos is 6 Santoucha ziet mensen met beperking groeien bij paardrijles feH-- -S7 Van der Meij vindt het belangrijk dat ook mensen met een handicap kunnen paardrijden. „Iedereen heeft wel een sport of een hobby waar hij of zij heel blij van wordt. Het mooie van ruiters met een be perking is dat ze echt contact ma ken met een paard. Dat is soms al genoeg." Structurele subsidies heeft ma nege Balans in Dreischor - de ma nege waar Van der Meij woont en werkt en die haar moeder en zus runnen - niet, zegt Van der Meij. Wel hebben ze een aantal sponso ren. Investeringen De manege draait gewoon door, ook in coronatijd, maar voor grote investeringen, zoals een tillift om iemand in een rolstoel op een paard te krijgen, is extra geld no dig. Daarin kan het sportfonds Pa raPaard een rol spelen. Het fonds biedt ondersteuning aan organisaties en verenigingen die zich inzetten voor de aange paste paardensport. Zoals de Stichting Paardrijden Gehandi capten Schouwen-Duiveland, die onderdeel is van manege Balans. Je ziet hun gezicht stralen zodra ze op een paard zitten ,,De actie Ride for ParaPaard is komen overwaaien uit Frankrijk en is ontstaan in de coronacrisis. Instructeurs uit het hele land stel len daarbij één of meerdere lessen ter beschikking voor het goede doel. ,,Het leek mij wel leuk om ook ondersteuning te bieden", vertelt Van der Meij. Ze mag dan wel geen Anky van Grunsven zijn, ze heeft met haar paard Winsor wel op het hoogste niveau dressuur gereden, namelijk Grand Prix. Daarnaast heeft Van der Meij zelf een beperking. ,,Ik ben sinds mijn derde doof." Stralen Op de manege is Van der Meij stalmeester. Dat betekent dat ze voor de paarden zorgt. Daarnaast geeft ze veelal privélessen aan fanatieke dres suurruiters. „Een- op-eencontact gaat beter in ver band met mijn doofheid." Ook as sisteert ze bij de lessen aan men sen met een beperking. Ze wordt daar blij van. ,,Je ziet hun gezicht stralen zodra ze op een paard zit ten. Het leukste van een ruiter met een beperking is dat je ze ziet ont wikkelen. Sommige ruiters kun nen in het begin alleen platliggen op een paard en na een paar jaar zitten ze zelfs rechtop." Les Iedereen die wil paardrijden, jong of oud, met wel of geen eigen paard, kan bij Van der Meij een les boeken. Dat gaat via de website van Fonds Gehandicaptensport. Voor 40 euro geeft Van der Meij drie kwartier les. Voor wie geen ei gen paard heeft, komt er 7,50 bij om een paard te huren van ma nege Balans. Van der Meij: ,,Ik stel 15 lessen ter beschikking, maar als er veel vraag naar is, ga ik door." t mem WÏA - - - 7 -.r^egg - - - 7; V Zelf is Tamara Wisse (35) uit Goes al sinds haar jeugd verknocht aan het drumstel. Ze speelde in het verleden in diverse bandjes. Daarnaast werkte ze als psycholoog in de revalidatie- zorg. Een paar jaar geleden kwamen beide dingen samen toen Tamara werd gevraagd drumles te geven aan een jongen met autisme. 'Nou, ik kan het allicht proberen', dacht ze. Het bleek wonderwel te werken. ,,Ik merkte dat ik de jongen heel goed kon bereiken'', vertelt Tamara. ,,De connectie die ik via het drumstel met hem kon maken, was magisch.'' Drum-fun Het was een collega die haar aan spoorde ook andere mensen door het drummen vooruit te helpen op het persoonlijke vlak. Zo werd vijf jaar geleden Tamara's eigen bedrijfje Drum-fun geboren. In het begin boekte ze onder meer succes met een meisje dat was blijven hangen in een rouwproces. Mensen met een breed scala aan problemen kloppen nu bij haar aan. Velen komen sim- pelweg werken aan hun zelfvertrou wen. ,,We vangen twee vliegen in één klap'', legt Tamara uit. ,,Er is ook wel zoiets als muziektherapie, maar daarbij leer je geen instrument be spelen. En op de muziekschool heb je het stukje coaching niet. Ik bied het allebei.'' Altijd vrolijk binnen Tientallen mensen zijn bij Tamara komen drummen, van jong tot heel oud. Altijd ligt er een hulpvraag aan de lessen ten grondslag. Zo ook bij Joep Buijsrogge, die anderhalf jaar geleden voor de eerste keer achter het drumstel ging zitten. ,,Ik ben hier gekomen, omdat ik soms heel erg boos kan worden'', vertelt de 10- jarige jongen uit 's-Gravenpolder. Er was meteen een klik. ,,We kunnen goed met elkaar praten'', vertelt Ta mara. ,,Joep komt eigenlijk altijd vrolijk binnen. Dan vraag ik, zoals bij iedereen, altijd eerst hoe het gaat. Daarna nemen we de week door en gaan we lekker drummen.'' Joeps moeder Miranda is zeer te spreken over de vorderingen die haar zoon mede door de drumlessen en de gesprekken met Tamara heeft gemaakt. Hij kan beter omgaan met zijn boosheid. Thuis in huize Buijs- rogge staat inmiddels ook een drumstel. ,,Als we er samen even niet uitkomen ofwe voelen toch een ontploffing aankomen, gaat Joep vaak even drummen.'' Miranda is blij dat de lessen mogen doorgaan in coronatijd. ,,Nu zoveel andere din- gen niet mogen, is het belangrijk dat Joep nog wel elke week lekker kan gaan drummen.'' Tamara biedt altijd maatwerk. Soms is het nodig wat meer te pra ten en wat minder te drummen. ,,Ik ben ook wel eens met iemand gaan wandelen'', vertelt ze. Het gaat er volgens de Goese om dat haar cliën ten zich veilig voelen. Hoewel het zeker ook om serieuze drumles draait, mag het ook gewoon wat los ser. ,,Joep en ik hebben laatst nog een eigen nummer gemaakt door ge woon wat te improviseren. Dat was waanzinnig goed. De gezelligheid en de ontspanning staan voorop, niet de druk van het presteren.'' Meer informatie op www.drum- men-coaching.nl. zaterdag 20 februari 2021 SD Paard laat mensen stralen Ze heeft het zelf niet breed, maar als ze wat voor een ander kan doen, staat ze klaar. Net als haar hele familie overigens. Santoucha van der Meij (36) uit Dreischor doet mee aan Ride for ParaPaard. Ze biedt zich aan als paardrij-instructeur en zamelt zo geld in om paardrij den voor gehandicapten te on dersteunen. Het is een actie waar ook beroemde ruiters zoals Anky van Grunsven aan meedoen. Valeska Nastaly Dreischor -Santoucha van der Meij (36) M Santoucha van der Meij, met haar Grand Prix-paard Winsor. FOTO SANDRA SCHIMMELPENNINK - -7- - o - - --V -'w - 7.; T'-. :-.;v - - - v - Een stevig potje drummen, maar ook een goed gesprek. Bij Ta mara Wisse kan het allebei. Ze heeft haar twee passies gecom bineerd door drumles met een tintje coaching te geven. „Juist in deze tijd kan het een lekkere uitlaatklep zijn.'' Rob Paardekam Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 129