De buurvrouw vindt me een zeikerd omdat ik klaag over haar houtkachel Ik heb geen zin om straks naar de feestjes van mijn vriendinnen te gaan JOOST MAG 'T WETEN We zien hier een wel erg vreemde verdeling van de uitdrukking 'goedschiks of kwaadschiks'. Meestal betreft dat de twee manieren waarop je een geschil te lijf kunt gaan. Maar in dit geval is het een onderscheid in personen. Uw buren zijn alleen gevoelig voor kwaadschiks. Alle goedschiks die hen niet zint, is gezeik. Zij vor men de familie Kwaadschiks. U daarentegen bent een net opgevoed iemand die ervan uitgaat dat problemen met enig overleg kunnen worden opgelost. U bent mevrouw Goed schiks. Uw tragiek is dat u een vreemdeling bent in Kwaadschikkiestan. U weet daar de weg niet. Met uw gezonde verstand begrijpt u dat de politie er weinig aan kan doen. Ook advocaten inschakelen omwille van een houtkachel, is geld weggooien. Blijven eigen methodes over: lawaai maken als de buren in de tuin zitten, belletje trekken, fikkie stoken, ik noem maar wat. Maar dat brengt u niet op. Resultaat: patstelling. Heb ik troost? Natuurlijk heb ik troost. Zo'n kachel is een wonder als hij er net staat: 'Jongens, we gaan zaterdag gezel lig onder de overkapping bij de houtka chel zitten'. Hoe leuk is dat nog als het nieuwtje ervan af is? En hoe vaak stook je in de zomer een kachel buiten? Wat nu, vraagt u? Dat is al gauw het probleem van uw buren mevrouw. Iedere koude zaterdag. Bokskampioen Muhammad Ali had ooit enige dagen voor een titelgevecht een onbestemd gevoel. Dat hinderde hem. Hij vroeg raad aan oud-kampioen Joe Louis. 'In zo'n geval', aldus Louis, 'moet je nagaan waar dat gevoel vandaan komt. Je moet het lokaliseren. Dan ga je het te lijf en schakel je het uit'. Een goede raad lijkt me. Het lijkt me ook wel iets voor jou want 'geen zin in feestjes' is me te onbestemd. Er komen nog een hoop feestjes in je leven en je kunt niet jarenlang smoezen blijven verzinnen. Hoofdpijn, mijn fiets is stuk, geen oppas voor de kinderen, wat doen we met de hond? Ooit ben je door dat repertoire heen. Ik geloof best dat je geen trek in die feestjes hebt maar lokaliseer je onwil eens. Te dik? Geen trek in zoenen? Geen trek in jongens of meisjes? Claustro fobie, altijd al liever alleen? Ga eens na wat er echt aan de hand is en schrijf me als je wilt eens wat dat is. Ik hoop van harte dat ik dan iets voor je doen kan. Terzijde: niet al te vaak omgang buiten school en helemaal niet op feestjes: over welke vriendinnen heb je het eigenlijk? Wijsheid komt met de jaren. Omdat acteur Joost Prinsen (78) een eind op weg is, beantwoordt hij uw vragen. Mijn buren hebben een overkapping in hun tuin gebouwd en ook een houtkachel aangeschaft. Nu gaat bijna elke zaterdag de kachel aan. De rook komt in mijn huis en tuin. Ik heb hen verteld dat ik er last van heb. De buurvrouw zegt dat ik een zeikerd ben en niet meer langs hoef te ko men. Wat nu? Mijn vriendinnen van de middelbare school geven feestjes die voelen als een verplichting. Ik heb al vaak een smoes verzonnen om niet te hoeven gaan. Als straks weer feestjes worden gegeven, hoe zeg ik dat ik er niet heen wil zonder mijn vriendinnen te kwetsen? Ik wil best met hen omgaan, maar niet te vaak buiten school. Speelt er iets tussen u en uw kinderen, familie, vrienden, buren of collega's? Leg de kwestie voor aan Joost Prinsen. Mail uw vraag naar joostmagtweten@dpgmedia.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 123